“Türkiye hak ihlalleri merkezi haline getirilmiş”

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününe ilişkin Diyarbakır’da basın açıklaması yapan CHP, Türkiye’nin yargı kararlarıyla hak ihlallerinin merkezi haline geldiğini belirterek “Ülkeyi açık hava hapishanesine çeviren dayatmacı, otoriter, zorba ve tek adam rejiminin antidemokratik uygulamalarına demokratik yöntemlerle son vereceğiz” dedi

 

Yılmaz Yiğitler / YENİGÜN HABER – Cumhuriyet Halk Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününe ilişkin Dağkapı meydanın basın açıklaması yaptı. Açıklamaya CHP Diyarbakır il Başkanı Gönül Özel okudu. Türkiye’de en önemli insan hakkı sorunun açlık ve yoksulluk olduğunu söyleyen Özel, “Bugün ülkemizin yaşadığı başta ekonomik buhran olmak üzere her türlü adaletsizliğin temelinde tek kişilik hükümetin otoriter, antidemokratik ve evrensel insan haklarına aykırı uygulamaları yatmaktadır” dedi.

“Özgürlükler bir kişinin iradesi ile yok sayılmaktadır”

Fikirlerini açıklayan vatandaşların gözaltına alındığına dikkat çeken Özel; “Geçtiğimiz yıl yaptığımız insan hakları günü açıklamamızda, iktidarın hak ihlallerine ilişkin olumsuz karnesini kamuoyu ile paylaşmıştık. 2021 yılı içinde de hak ihlalleri katlanarak artmıştır. Tek adamın kararıyla kadınları yaşam hakkını en önemli güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı hukuksuzca çıkılmıştır. Düşünce ve fikirlerini açıklayan yurttaşlar apar topar gözaltına alınmıştır. Yüksek mahkeme kararlarına dahi uymayan vesayet altındaki yargı ile ülkemiz hak ihlallerinin merkezi haline getirilmiştir. İnsan haklarının yasal ve hukuki güvencelerini yok sayan kararlar ve uygulamalarla anayasal güvence altındaki temel hak ve özgürlükler bir kişinin iradesi ile yok sayılmaktadır” diye konuştu.

Ekonomideki kötü gidişatın nedeninin antidemokratik uygulamalar olduğunu vurgulayan Özel; “Neredeyse her iki geçten birinin işsiz olduğu, asgari ücretin yoksulluk sınırını bırakın açlık sınırının altında olduğu, gıdasız kalan çocukların büyüme geriliklerinin ortaya çıktığı bir dönemi yaşamaktayız. Tek adam rejiminin tüm gizleme çabasına rağmen saklayamadığı açlık ve yoksulluk 2021 Türkiye’sinin en önemli insan hakkı sorunudur. Bugün ülkemizin yaşadığı başta ekonomik buhran olmak üzere her türlü adaletsizliğin temelinde tek kişilik hükümetin otoriter, antidemokratik ve evrensel insan haklarına aykırı uygulamaları yatmaktadır” dedi.

“Vatandaşlara hak arama yollarını anlatacağız”

Türkiye’nin 81 ilinde vatandaşlarda hak bilincinin güçlenmesi için sürekli sahada olacaklarını söyleyen Özel şöyle konuştu;  “Genel Başkanımızı Sayım Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ve adalete susamış milyonların desteğiyle hala sürmekte olan “hak, hukuk, adalet” mücadelemize tüm kadrolarımızı, hak bilincinin güçlenmesi için yurdun dört bir yanında devam ediyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu amaçla, hak mücadelemizi halkın içinde halkla birlikte büyütmek hedefi ile BENİM HAKKIM broşürlerimizle bugün 81 ilde hep birlikte sahadayız. Tüm illerde vatandaşlara haklarını, hak arama yollarını anlatacağız. Sunulan hizmetlerin hiçbir siyasi partinin lütfu olmadığını, bunların anayasal güvence altında olduğunu ve aynı zamanda devleti yönetenlerin görevi olduğunu anlatacağız.”

“Antidemokratik uygulamalarına demokratik yöntemlerle son vereceğiz”

Yargılama hakkında mahrum bırakılmış vatandaşların hak mücadalesini güçlendireceklerini söyleyen Özel sözlerine şöyle devam etti; “Hak arama yollarını bilen, kendi hakkına sahip çıkabilen bireylerin tek bilincinin gelişmesiyle; ülkeyi açık hava hapishanesine çeviren dayatmacı, otoriter, zorba tek adam rejiminin antidemokratik uygulamalarına demokratik yöntemlerle son vereceğiz. Eğitimin, sağlığın, barınmanın, gıdanın, çalışmanın, düşünce ve ifade özgürlüğünün, şiddetsiz bir toplumun var olabilmesi için CHP olarak hak odaklı, çözüm içeren politikalarla hareket edeceğiz. Bu ülkenin gençlerinin, kadınlarının, yoksulluk içindeki çocuklarının, işsizlerin, memurların, emeklilerin, işçilerinin, çiftçilerinin, esnafının, hiçbir hukuki gerekçe olmaksızın ihraç edilen KHK’lılarının, adil yargılama hakkında mahrum bırakılanlarının, barış akademisyenlerinin hak mücadelelerini güçlendireceğiz.”

Son olarak Özel şunları söyledi; “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününde bir kez daha ilan ediyoruz; insan hakları, hukukun üstünlüğü ve demokrasi ilkelerinin egemen olduğu; hak ihlallerinin olmadığı, eşit ve özgür bir Türkiye’yi hep birlikte kuracağız. Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılında 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü adına yaraşır bir şekilde coşkuyla kutlanacak!”

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Türkiye hak ihlalleri merkezi haline getirilmiş”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin