Diyarbakır Yenigün

Şeyh Said ve Seyit Rıza’nın isminin silinmek istenmesine yanıt: Değerlerimize sahip çıkacağız

Şeyh Said ve Seyit Rıza’nın isminin silinmek istenmesine yanıt: Değerlerimize sahip çıkacağız
04 Ocak 2020 - 14:01

Vatan Partisi’nin Şeyh Said ve Seyit Rıza’nın isminin ve heykelinin cadde ve sokaklardan kaldırılması için yaptığı başvurulara tepki gösteren Diyarbakır halkı, “Geçmişten bu yana yaptıkları Kürt düşmanlığına son versinler” diyerek, değerlerine sahip çıkacaklarını vurguladı

Vatan Partisi’nin Diyarbakır ve Dersim’de Şeyh Said ve Seyit Rıza’ya ait semboller ve isimlerin kaldırılması için valilikler ve belediyeler nezdinde yaptığı başvurulara yönelik tepkiler sürüyor. Geçmişten bu yana Kürtlerin kazanımlarına, kültürüne ve diline yönelik saldırıların sürdüğünü söyleyen Diyarbakır halkı, değerlerine sahip çıkacaklarını belirtti.
‘MEYDANIN İSMİNİN ŞEYH SAİD OLMASINDAN RAHATSIZ DEĞİLİZ’ 
Şeyh Said’in Kürt halkı için çok önemli bir alim olduğunu söyleyen Ramazan Buldu (60), “Bu dine saldırının farklı bir boyutudur. Şeyh Said’in cenazesi daha belli değil. Üstüne ismini kaldırmaya çalışıyorlar. Biz bu meydanın isminin Şeyh Said olmasından rahatsız değiliz. Doğu Perinçek ve onun gibileri dindar olmadığı için bu isme saldırıyorlar” dedi.
‘PERİNÇEK VE ONUN GİBİLER TARİHİN KARANLIK SAYFALARINDA YERİNİ ALACAK’
Perinçek’in geçmişten beri Türkiye solunu dağıtmaya yönelik bir çaba içerisinde olduğunu ifade eden Salih Tolhidar (55) da tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Şimdi de Kürtler için önemli olan Şeyh Said ve Seyit Rıza gibi alimler üzerinde konuşuyor. Doğu Perinçek’in söylemlerini de kınıyoruz. Fakat biz Doğu Perinçek’i iyi tanırız. Gücünü ırkçılıktan aldığını iyi biliyoruz. Düşmanlık ile bize saldırıyor. Bu zulüm devam etmez. İnanıyorum ki Said Rıza ve Şeyh Said’in mezarları bulunacak. Doğu Perinçek ve onun gibiler ise tarihin karanlık sayfalarında yerini alacak. Bu yönelimler ve haksızlık karşısında Kürtler olarak ses çıkarmalıyız.”
‘ONLAR BİZİM KÜLTÜRÜMÜZ’
Vatan Partisi’ne tepki gösteren Hediye Yıldız (50) ise, isimlerinin silinmek istenmesine karşı olan Şeyh Said ve Seyit Rıza gibi kişiliklerin ismini daha fazla öne çıkarmak için çaba göstermek gerektiğini ifade etti.
Kürt değerlerini gelecek nesillere aktarmanın önemi üzerinde duran Yıldız, “Neden büyüklerimizin ismini kaybedelim ki? Aksi söylemleri ve yaklaşımları kabul etmiyoruz.  Onlar bizim kültürümüz. Dede ve babalarımızdan bu yana isimleri vardı, var olacak. Bizi kendi halimizde bıraksınlar. Halk istiyor mu diye bir sorsunlar. Onlar, Kürt halkını kaldırmak istiyor. Onlardan bir şey istemiyoruz” diye konuştu.
‘KÜRT DÜŞMANLIĞINA SON VERSİNLER’
55 yaşındaki İlham Mutlu (55) da, Perinçek ve partisinin Diyarbakır’a dair söz sahibi olmaya kalkışmasına karşı çıktı.
Kente dair herhangi bir değişiklik olacaksa buna ancak Diyarbakır halkının karar verebileceğini söyleyen Mutlu, “Yok ismi kalksın, yok IŞİD’e benziyor. Önce kendi geçmişlerine baksınlar. Kimin geçmişinde ne olduğunu, ne yaptığını biz biliyoruz. Geçmişten bu yana yaptıkları Kürt düşmanlığına son versinler. Bununla birlikte biz değerlerimize sahip çıkacağız” dedi.
‘DEĞERLERİ ANLATMAKLA BİTMEZ’
Geçmişten bu yana Kürtlerin kültürüne, diline, dinine bir saldırı söz konusu olduğunu söyleyen Abdulmelik Çelik (20) ise, “Ülkemizin değerleri yaşatılmalıdır. Herkesin düşüncesi bir olmasa da saygı duyulması gerekiyor. Şu ana kadar Kürtler, Türklerin değerini yok etmeye yönelik bir girişimde bulundu mu? Daha çok onların değerlerine saygı duyulmuştur. Seyit Rıza ve Şeyh Sait de Kürtler için bambaşka bir değerdir.  Daima Şeyh Sait meydanı ismi olduğu gibi kalmalıdır. Bizim için taşıdıkları değerler anlatmakla bitmez” ifadelerini kullandı. (MA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım