Diyarbakır Yenigün

Sayaç gerginliği!

Sayaç gerginliği!
08 Kasım 2019 - 9:23

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde Esentepe Mahallesi sakinleri, elektrik sayaçlarının direğe çıkarılmasını protesto etti

 

DİYARBAKIR YENİGÜN– Dicle EDAŞ ekipleri, kaçak kullanımı önlemek gerekçesiyle Diyarbakır’ın Bismil ilçesindeki Esentepe Mahallesi’nde elektrik sayaçlarını direklerin üzerine çıkarma çalışmalarına başladı. Elektrik sayaçlarının direğin tepesine çıkarılmasının “haksızlık” muamelesi olduğunu belirten mahalleliler, toplu bir şekilde DEDAŞ’ı protesto etti.  Protestonun başlamasıyla DEDAŞ ekipleri mahallenin elektriklerini keserek çalışmalarını yarıda bırakmak zorunda kaldı. Ekipler, daha sonra bölgeden uzaklaştı. Olay yerine gelen çok sayıda polis ekibi güvenlik önlemleri aldı.

“Yıldır mahalleye hizmet yapıldı”

Mahalle sakinlerinden Seyithan Kaya, onlarca yıldır mahalleye hizmet yapıldığını savundu. Kaya, “Mahallemizde okul, hastane, servis ve bakımı olmayan bir hiçbir projeye alınmayan bir mahalledir. Bizler hizmet için resmi kurumlara başvurduğumuzda, bize ‘sizin mahalle köydür’ diyorlar. Ondan dolayı biz hiçbir hizmetten ve projeden faydalanamıyoruz. Bizim mahalle sakinlerinin çoğu fakirdir. Çoğunun da arabası yok. Ondan dolayı 4 kilometre uzaklıktaki ilçeye yürüyerek gidiyoruz” dedi.

“Madem hırsızlık yapıyoruz sabit ücret yapsınlar”

Sayaçların direğin üzerine çıkartılması halinde şişirilmiş faturalarla karşılaşacaklarını ileri süren Kaya, “Bize elektrik hırsızlığı yaptıklarını söylüyorlar. Madem hırsızlık yapıyoruz sabit ücret yapsınlar. Hakkımız neyse onu ödeyeceğiz. Ama onlar saatlerimizi direklerin tepesine kurarak hırsızlık yapıyorlar. 300’e yakın hane var burada. Araştırın, içlerinde 10 emekli var mıdır? Millet çok mağdur durumda.  Direklerin üzerine taşınan saatlerimize gelip okuttuklarında sormadan 500-600 TL fatura çıkarıyorlar. Asıl hırsızlık budur. Hırsızlık muamelesi bizi rencide ediyor” ifadelerini kullandı.

DEDAŞ: Mahalleye has bir uygulama değiş

Mahallelinin tepkisi üzerine İLKHA’nın görüştüğü Bismil’deki DEDAŞ yetkilileri, uygulamanın sadece söz konusu mahalleye has olmadığını, bir çok mahallede bunu uyguladıklarını belirtti. Yetkililer, mahallede kaçak elektrik kullananların olduğunu ileri sürerek bunun önüne geçmek için böyle bir uygulamaya gittiklerini ifade etti. Yetkililer, “Faturanın yüksek gelmesi bizimle bir alakası yok. Kişi ne kadar kilovat kullanırsa faturasına o yansıyacak”diye belirtti. (İLKHA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım