Dicle Üniversitesi işçileri: Artık yeter

Dicle Üniversitesi işçileri: Artık yeter
DiSK Dev-Sağlık İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Ümit Umdu, Dicle Üniversitesi’nde çeşitli birimlerde çalışan işçilerin, yoğun iş yükü ve iş barışını tehlikeye atan dayatmalarla karşı karşıya olduğunu belirtti. Konuşmasına 'Artık yeter' diye başlayan Umdu, “Hastanede meydana gelen yığılmaların çalışan personellerden kaynaklandığı gibi algı yaratılarak, vatandaşlara hedef olarak gösteriliyor” dedi.

Seher AKGÜN/YENİGÜN HABER – DiSK Dev-Sağlık İş Sendikası Diyarbakır Bölge Şube Başkanlığı, Dicle Üniversitesi çalışanlarının sorunlarını dile getirmek için Üniversite Hastanesi önünde çalışanlarla bir araya gelerek sorularını dile getirdiler.

Konuşmasına ‘Artık yeter’ diye başlayan Umdu, taşeron işçilerin kadroya alınma şartlarını belirleyen 696 sayılı KHK 4 Aralık 2017 tarihi itibarıyla kamuda taşeron işçi olarak çalışırken daimi kamu işçisi statüsüne geçen işçilerin halen taşeron statüsünde çalıştırıldıklarına vurgu yaptı.

‘KURUMUN İŞ YÜKÜ ARKADAŞLARIMIZIN ÜZERİNDE’

Çalışanların bu konuyla ilgili birçok sorunu olduğunu belirten DİSK Dev-Sağlık İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Ümit Umdu, şunları söyledi:

“Dicle Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan arkadaşlarımızın daha önce 2400 çalışanı varken zorunlu emeklilik işten ayrılma ve benzeri gibi nedenlerden şu anda 1600 çalışanı bulunmakta. Azalan 800 çalışana rağmen kurumun iş yükü bu arkadaşlarımız üzerinde.

Buna rağmen hala taşeron zihniyeti ile arkadaşlarımız çalıştırılıyor. Bunu kabul etmiyoruz. İş barışını bozan güçlü dayatim,3 lü vardiya nöbet sistemi dayatılıyor ve bunun zemini yok, temeli yok tamamıyla fazla mesai ücreti ödenmemesi için iş yükünün üstüne çıkarmak istiyorlar.

‘HEDEF GÖSTERİLİYORUZ’

Personellerin kendi alanları dışında çalıştırılarak iş yükünün artırıldığına vurgu yapan Umdu, “Hastanede meydana gelen yığılmaların çalışan personellerden kaynaklandığı gibi algı yaratılarak, vatandaşlara hedef olarak gösteriliyoruz. Bizler bunu kabul etmiyoruz. Bu anlamda bugünkü yaptığımız bilgilendirme tamamıyla bir taleptir. Bunun devamında daha çok radikal kararlar alacağız. Bizlerin bu kurumun asıl çalışanları olduğumuzu herkesin bilmesini Türkiye'nin dört bir yanında hükümetin 696 KHK'lılara dayattığı sistemi kabul etmeyeceğiz” dedi.

TALEPLER

Umdu, daha sonra çalışanların taleplerini şöyle sıraladı:

İnsanca yaşayabileceğimiz bir sistemin olması çalışma saatinin 45’ten 40 saate indirilmesi.

Tayin Becayis hakkının verilmesi.

İş yükünün azaltılması.

Üçlü vardiya sisteminin mevcut çalışan sayısıyla devam ettirilemeyeceği

Yıllardır temizlik kolunda çalışanların 6 gün ve 3 vardiyalı çalıştırılmalarına son verilmesi; Onların da iş barışı sağlanması adına ikili vardiya ve beş gün şeklinde çalıştırılması

Geriye dönük 5 yıllık gece vardiyasına bağlı hakların hesaplanıp ödenmesi.

Lojman ve otoparklardan çalışanların sınıf ayırımı yapılmadan faydalanması.

Yıllık izinlerle ilgili sorunların giderilmesi.

4 D'li Hemşire arkadaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi

Kurum dışına gönderilen bazı personellerin kurum ihtiyacından geri çekilmesi

Personel eksikliğinin acilen giderilmesi.

Çalışanların ulaşım sorununun giderilmesi.

Çalışanların birinci dereceden yakınlarına ücretsiz ve randevusuz öncelik verilmesi.

Kaynak:Seher Akgün

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum