Canan Karatay'dan korkutan uyarı!

Canan Karatay ''enerji içecekleri'' hakkında herkesi uyardı. Karatay, ''alkolden bile daha tehlikeli'' diyerek herkesi uyardı. Kullanmayın!

Canan Karatay'dan korkutan uyarı!

Akşam'da yer alan habere göre; Canan Karatay, enerji içeceklerinin kısa süreli enerji sağladığını fakat sonrasında insanı bitap düşürdüğünü belirtti. Birkaç saatlik geçici mutluluk ve enerjinin bağımlı hale gelebileceğini aktaran Canan Karatay, 'Alkol gibi, hatta alkolden daha hızlı bir biçimde karaciğerin yağlanmasına sebebiyet verir.' dedi.

Canan Karatay sinir sistemine enerji içeceklerinin alkolden daha fazla zarar verdiğini belirterek, sindirim sistemini allak bullak ettiğini aktardı. Vücut direncini sıfıra indiren enerji içeceklerinin, türlü türlü hastalıkları ortaya çıkartabileceğini belirtti.

ENERJİ İÇECEKLERİNİN ZARARLARI

Canan Karatay'ın şiddetle tavsiye etmediği enerji içeceklerinin insan sağlığına pek çok zararı bulunuyor. İşte Canan Karatay'ın bahsettiği enerji içeceklerinin zararlarından bazıları şekilde;

Aniden kalbin durmasına ve hastanın komaya girmesine neden olabilir.

Şeker oranı oldukça yüksektir. Sürekli bu içeceği tüketenlerin kilo sebebiyle diyabet hastalığına yakalanma ihtimali oluşur.

Enerji içeceğinde yer alan bazı maddeler, ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu da çeşitli komplikasyonları meydana getirebilir.

Fazla miktarda enerji içeceğinin tüketilmesi, uykusuzluk problemi oluşturabilir.

Böbrek yetmezliğine neden olabilir.

ARAŞTIRMALAR DA DOĞRULUYOR

İngiltere'de yapılan araştırmalar, enerji içeceklerinin sağlık üzerinde olumsuz etkilere sahip olabileceğini göstermektedir. İşte size enerji içeceklerinin zararları hakkında bazı örnekler:

1. Yüksek Kafein İçeriği:

Enerji içecekleri, yüksek miktarda kafein içerir. Bu, huzursuzluk, çarpıntı, yüksek tansiyon ve uyku bozuklukları gibi yan etkilere neden olabilir.

2. Yüksek Şeker İçeriği:

Enerji içecekleri, yüksek miktarda şeker içerir. Bu, obezite, diyabet ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

3. Diğer Uyarıcılar:

Enerji içecekleri, kafein dışında diğer uyarıcılar da içerebilir. Bu uyarıcılar, huzursuzluk, sinirlilik ve uyku bozuklukları gibi yan etkilere neden olabilir.

4. Kalp Sağlığı Üzerinde Olumsuz Etkiler:

Enerji içecekleri, kalp sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir. Yüksek kafein ve şeker içeriği, kalp krizi ve diğer kalp hastalıklarına neden olabilir.

5. Diğer Sağlık Sorunları:

Enerji içecekleri, diğer sağlık sorunlarına da neden olabilir. Özellikle, böbrek hasarı, karaciğer hasarı ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

Sonuç olarak, enerji içeceklerinin tüketimi sınırlandırılmalı ve mümkün olduğunca doğal ve sağlıklı içecekler tercih edilmelidir. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.