Diyarbakır Yenigün

‘Pergal’ Diyarbakır’da izleyiciyle buluştu

‘Pergal’ Diyarbakır’da izleyiciyle buluştu
24 Ocak 2020 - 13:20

Dünya sistemlerini eleştiri sunan Şa Performans’ın “Pergal” oyunu Diyarbakır’da izleyiciyle buluştu

 

DİYARBAKIR YENİGÜN – Şa Performans’ın “Pergal” isimli oyunu Amed Şehir Tiyatrosu sahnesinde izleyiciyle buluştu. Yönetmenliğini Mehmet Musaoğlu’nun yaptığı, Tuncay Özel ve Erhan Mir’in oynadığı “Pergal” (Sistem) oyunu, ilgiyle izlendi. Akıcı bir kurguya sahip olan “Pergal”, diliyle dikkatleri çekti.  Amerikalı yazar Sam Bobrick’in eserinden Kürtçe’ye çevrilen oyun, dünya devlet sistemlerine eleştiri sunuyor. Oyunda toplumlara karşı olan devletlerin yönetim biçimleri ele alınarak eleştiriliyor.

Dil anlaşılmalı

Oyunun gösterimi ardından konuşan yönetmen Mehmet Musaoglu, oyunun öncelikle Amerika sistemini, daha sonra dünya devletlerini eleştirdiğini belirterek, oyunla günümüz devletlerinin yönetimlerine dikkat çekmeyi amaçladıklarını söyledi. Oyunun iyi anlaşılması için sade bir dil tercih ettiklerini ifade eden Musaoğlu, “Ne olursa olsun oyunlarda tercih edilen dil iyi anlaşılmalı” dedi.  Musaoglu, bölge turnesine çıkacaklarını ardından İzmir ve Ankara’da oyunun gösteriminin yapılacağını aktardı.  “Pergal”, yarın Batman’da, sonraki gün ise Van’da gösterilecek. (MA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım