Dolar 8,8689
Euro 10,4740
Altın 499,21
BİST 1.385
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 29°C
Az Bulutlu
Diyarbakır
29°C
Az Bulutlu
Pts 32°C
Sal 33°C
Çar 31°C
Per 30°C

VİDEO HABER – ‘Özgür bir dünyada özgür halaylar çekeceğiz’

VİDEO HABER – ‘Özgür bir dünyada özgür halaylar çekeceğiz’

İstasyon Meydanı’nda yapılan 8 Mart Dünya Kadınlar günü mitingi renkli görüntülere sahne oldu. Yöresel kıyafetleriyle renk şöleninin oluştuğu mitingde kadınlar, halaylar çekip sloganlar attı. Binlerce kadının katıldığı mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Türkiye’de yeni bir siyasetin ve çıkışın yolunu kadın ittifakıyla aşılabileceğine dikkat çekerek, “Sadece 8 Mart’larda değil her gün her yer kadınların günü olsun. Eğer bunu başarabilirsek kadınların özgürlüğü, eşitliği sağlanacaktır. Özgür bir dünyada özgür halaylar çekeceğiz” dedi

Şehriban ELEFTOZ

DİYARBAKIR YENİGÜN – TevgeraJinên Azad (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi binlerce kadının katılımı ile Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda yapıldı.  Yöresel kıyafetleriyle miting alanını renk cümbüşüne büründüren kadınlar, “Şoreş be jinnabe”, “Çocuk tecavüzüne istismara hayır”, “Gülistan Doku nerede”, “Nafakama dokunma”, “Anadilimiz onurumuzdur” ve katledilen kadınların adının yazdığı lolipopları taşıdı. Mitinge TJA aktivistler, Rosa Kadın Derneği, MED-DER, Pir Sultan Abdal Derneği, HDP il-ilçe yöneticileri, HDP Milletvekilleri Semra Güzel, Remziye Tosun, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan, Barış Anneleri Meclisi, DAKAP, ESP, SKM, ÖGK, HDP Genç Kadın Meclisi, Sivil Toplum Örgütleri (STÖ), MED-TUHAD-FED, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), HDP İl EşbaşkanıGülyaAlökmen, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) yöneticileri ve binlerce kadın katıldı.

‘Sözümün karşılığı olarak alanlardayız’

Açılışı, 8 Mart Tertip Komitesi’nden Adalet Kaya yaptı. Bir yıldır yürüttükleri çalışmalarda kadınlar olarak sokaklarda ve alanlarda olacakları sözünü verdiklerini belirten Kaya, bugün o sözün karşılığı olarak 8 Mart alanında olduklarını söyledi. Dünya kadın mücadelesini büyüten bütün kadınları selamlayan Kaya, “Özgürlük uğruna yaşamını yitirenleri, sürgünde olan, tutuklanan kadınlara selam olsun. Savaşa karşı, sömürüye karşı sesimizi yükseltmek için alanlardayız. En büyük gücü biz kadınlar yaratacağız” dedi. Ardından Birleşik Kürt Kadın Platformu’ndan Duysal Karataş, bir konuşma yaptı.  Açılış konuşmalarının ardından HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel Kandıra Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Gülten Kışanak ve Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden tutuklu kadınların gönderdiği mektupları okudu.

‘Kadınlar devrimi emziriyorlar’

Mektubunda tüm kadınları selamlayan Kışanak, “Şimdi 8 Mart’a yakılan özgürlük ve eşitlik meşalesini Nevroz’la buluşturarak barışa giden yola köprü kurma zamanı. Bizler de tutsak alınamayan kadınlar olarak zılgıtlarımız, stranlarımız ve halaylarımızla birlikte sizlerle alanlarda olacağız. Tarihi bir sürecin içinden geçerken, büyük Ortadoğu kaosunda faşizme karşı en büyük ve öncü savaşın sahibi kadınlar devrimi emziriyorlar. Kadınların bedeninde devrim gün be gün büyüyor ve yayılıyor. Devrimlerin sonunda en kutsal huzur direnenlerin olur. En büyük utanç ise direniş kalelerinde olmayanların. Kadınlar olarak özelde zulmün cenderesinde kalmış Kürt kadınları olarak en kritik aşamada insiyatif geliştiriyoruz ve görev üstleniyoruz. Bu vesileyle inanarak direnen, bedel ödeyen, başta Barış Annelerimiz, beyaz tülbentli analarımız, çocuk yoldaşlarımızın, tüm kadın yoldaşlarımızın bir kez daha selamlarken, dirençli, onurlu ve duyarlı halkımızı direnişin etrafında kenetlenmeye ve zaferde buluşturmaya çağırıyoruz” dedi.

‘Dünyanın dört bir yanında kadınların alanlarda’

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise kadınların 8 Mart’ını Kürtçe ve Türkçe kutladı.  Buldan, dünyanın dört bir yanında kadınların alanlarda, meydanlarda, sokaklarda her yerde kadın haklarını, eşitliğini, özgürlüğünü ve kadınlara uygulanan şiddeti kınamak için alanları doldurduklarını söyledi.  Bugün coşkuyla, sesleriyle, renkleriyle 8 Mart’ı kutladıklarını ifade eden Buldan, sadece alandaki kadınların değil cezaevindeki kadınlarında bu alanda yürekleriyle, mücadele azimleriyle, zılgıtlarıyla yanlarında olmaya çalıştıklarını söyledi. PervinBuldan, “Selam olsun Gültan Kışanaklara, Selma Irmaklara, Çağlar Demirellere, Sebahat Tuncellere ve adını sayamadığım yüzlerce partili arkadaşlarıma selam olsun. Biz biliyoruz ki tutsak olan sadece onların bedenleridir. Onlar tüm varlıklarıyla yürüdüğümüz yolda bizimle beraberler. Bu mücadeleye emek verenlere selam olsun” diye seslendi.

‘Erkek yargısı kadının her hakkına saldırıyor’

Erkek iktidarın kadınları mücadeleden ayıramayacağını aktaran HDP Eş Genel Başkanı Buldan, mücadele azimlerinin her baskı karşısında binlere, milyonla ulaştığını dile getirdi. Buldan,  “Kadın özgürlük mücadelesi dünyanın en kapsamlı mücadelesidir. Bu dönem,bu yüzyıl kadın mücadelesinin yüzyılıdır ve aynı zamanda kadınların zafer yılıdır. Bugün 8 Mart’a, dönüp ülkemize baktığımızda AKP’nin 18 yıllık iktidar döneminde tekçi, erkek politikaları, erkek zihniyeti ve kadın düşmanı politikalar yaptılar. Bu yüzden kadınların şiddete, katliama maruz kalmadığı tek bir gün bile kalmadı. Kadın evde, sokakta, yaşamın her alanında tekçi erkek iktidarı tarafından tacize, tecavüze ve katliama maruz kaldı. Bunların erkek yargısı da kadının her hakkına saldırıyor. En çokta bizlere yani HDP’li kadınlara saldırıyorlar. HDP’li kadınların elde ettiği her türlü kazanıma saldırıyorlar. Gaspçı kayyımları ile Eşbaşkanlık sistemimize saldırıyorlar. Bu gaspçı kayyımlar belediye eşbaşkanlarımızın yerine gelerek bu halka her türlü zulmü yapıyorlar. Ama şunu bilsinler ki; Amed, Mardin halkı ilk seçimde bu anlayışı ve gaspçı kayyımları Ankara’ya geri gönderecekler” dedi.

‘Biz kadınlar onların dertleri olmuşuz’

Türkiye’yi yönetenlerin kadınları korkutmak için her türlü politikayı uyguladığını savunan Buldan şunları söyledi;

“Biz kadınlar onların dertleri olmuşuz. Onların kâbusları, dertleri olmaya devam edeceğiz. Onlarda şunun farkındalar ki onlar bizden korktukları için ve bu iktidarı alaşağı edecek olan biz kadınların mücadelesini gördükleri için korkuyorlar. Mücadelemizi sürdüreceğiz. Onların yalanlarına itibarımız yok. Onların zorbalığından artık korkan kadınlar, halklar yok. Her türlü saldırı karışsında kadınlar birlik olacak ve karşı çıkacak. Biz onlara açlık grevi direnişiyle cevap verdik. Alanları doldurarak cevap verdik. Sizden korkan sizin gibi olsun.Ankara’daki kongremizle bir kez daha mesajımızı verdik. Bu mesaj iyi okunmalıdır. Ankara’dan verdiğimiz mesajla bu sürecin 3’üncü yolu olduğumuzu gösterdik. Kadın ittifakıyla birlikte, demokrasi ittifakıyla verdiğimiz mesaj görünmediyse bugün bir kez daha haykırıyoruz. 3’üncü yol mümkündür. Türkiye’de yeni bir siyasetin ve çıkışın yolunu kadın ittifakıyla açabiliriz. Bu ülkeyi teklik değil çokluk yönetsin istiyoruz. Bu yüzden de birlik çağrısı yapıyoruz. Kadınların her yerde birliği bu ülkenin siyasetine damga vurmalıdır. Henüz sağlanmamış olan ulusal birliğe öncülük edecek olan biz kadınlarız. Biz kadınların çok açık ve net tutumu daha var. Biz hiç bir yerde savaş istemiyoruz. Savaşlarda kaybeden, bedel ödeyen, gözyaşı döken, çocuklarını gömen kadınlar oluyor. Savaş demek kandır, gözyaşıdır, felakettir. Bu yüzden savaşa karşı olduğumuzu buradan bir kez daha ilan ediyoruz.

‘Kadın durursa yaşam durur’

Sayın Öcalan üzerinde uygulanan mutlak tecridin kaldırılmasını talep ediyoruz. Tecrit bir insanlık suçudur. Suç olduğu için kime nasıl uygulanırsa uygulansın kadınlar olarak mücadele edip tecridin kaldırılmasını sağlayacağız. Tüm tutsaklar nasıl aileleriyle, avukatlarıyla görüşüyorsa Sayın Öcalan’da aynı haklara sahiptir. Çıkardığınız yasaları ihlal ediyorsunuz. Bugün hiçbir gerekçe yokken Sayın Öcalan keyfi tecrit ile karşı karşıyadır. Tecrit kaldırılmalıdır, tecrit kırılmalıdır. Bizim durduğumuz her an kayıp bir yaşam, kayıp bir dünyadır. Kadın yürürse eşitlik sağlanır ancak kadın durursa her türlü baskı ve şiddet devam eder. O yüzden diyoruz ki; her gün kadınların mücadele günü olsun ki kadınlar zafere ulaşsın. Kadın özgürlük mücadelesi duraksamayı kabul etmez ve buna izin vermez. Sadece 8 Mart’larda değil her gün her yer kadınların günü olsun. Eğer bunu başarabilirsek kadınların özgürlüğü, eşitliği sağlanacaktır. Özgür bir dünyada özgür halaylar çekeceğiz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.