Ebedinoğlu: Fahiş fiyat artışının sebebi kontrolsüzlük

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu, özellikle depremin ardından başta gıda olmak üzere birçok alanda yapılan fahiş fiyat artışıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, artış sebebinin kontrolsüzlükten kaynaklandığını belirterek, “Yetkili kurumların tüm tedarikçi firmaları kontrol altına alınması gerek. Bu kontrolün tarladan sofraya olan tüm safhalarda gerçekleşmesi gerekiyor. Denetimlerde bir zafiyet var bunun nedeni de yetkili kurumların görevlerini yapmamasıdır” dedi.

Recep ÇALIŞKAN/YENİGÜN ÖZEL – Yaklaşan ramazan ayı öncesi gıdada oluşabilecek fiyat artışlarına ilişkin Yenigün’e açıklamalarda bulunan Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, fiyat artışının önlemesi için kontrollerin sıklaştırılması çağrısında bulunda. Bu yılkı ramazan kolisindeki fahiş fiyat artışına dikkat çeken Ebedinoğlu, fiyatlarının artmasının sebebi tedarik firmalarının zam yapmasından kaynaklı olduğunu belirterek, “Artışın yaşanma sebebi tedarik firmalar, esnafın zamla ilgili bir talebi yok. Esnafın elinde olan bir şey de yok. Son zamanlarda yaşadığımız afetlerden dolayı bir kısım tedarikçi firma fırsatçılık yaparak ürünlerin fiyatını artırıyor. Yetkili kurumların tüm tedarikçi firmaları kontrol altına alınması gerek. Bu kontrolün tarladan sofraya olan tüm safhalarda gerçekleşmesi şart. Denetimlerde bir zafiyet var bunun nedeni de yetkili kurumların görevlerini yapmamasıdır. Ürünler sofraya gelene kadar yedi elden geçiyor. Bu yedi elinde kontrol altına alınması lazım. Artışın sebebi kontrolsüzlüktür. Geçen yılla kıyasladığımız zaman birçok ürüne zam geldi. Ülke olarak ciddi bir ekonomik kriz yaşadık. Enerji ve akaryakıta gelen zamlar esnafları zor durumda bıraktı ve birçok ürüne zam geldi. Genel olarak çoğu şeye zam var” diye konuştu.

DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu

KIRMIZI ET FİYATINDA ARTIŞ BEKLEMİYORUZ
Şap
hastalığından dolayı kırmızı ete gelen zamlara ilişkin konuşan Ebedinoğlu, ramazan ayında Diyarbakır’da kırmızı ete zam beklemediklerini söyledi. Diyarbakır’da bu yılki ramazan ayında zam yapılmayacağını aktaran Ebedinoğlu, “Ülke genelinde tedarik sorunu var, Et fiyatları bölgeden bölgeye değişiyor. Ramazan ayı boyunca kırmızı etin artacağını düşünmüyorum fakat kesin bir şeyde söylemek mümkün değil. Kırmızı et fiyatlarının da hastalığa göre şekilleneceğini düşünüyorum Diyarbakır olarak kendi ürettiğimizi karşılayacak durumdayız. Ekmek fiyatları da Ramazan ayı boyunca değişmeyecek biz bu konuda hassas davranıyoruz” dedi.

ZİNCİR MARKETLERİN KENTE KATKISI YOK
Zincir marketlerde satılan ramazan kolisinin yerel esnaftan daha pahalıya satıldığını da anlatan Ebedinoğlu, Diyarbakır halkına çağrı yaparak yerel esnaftan alışverişlerini yapmalarını istedi. Ebedinoğlu, ayrıca zincir marketlerin kente hiçbir katkısı olmadığını, burada kazandıkları para ile batı bölgelerine yatırım yaptığını, yerel esnafın cebine giren paranın ise şehirde kaldığına vurgu yaptı. Esnaf, zincir marketlerle haksız rekabet yaşıyor. Zincir marketlerdeki ürün fiyatların yerel esnaf tarafından takip edilerek fiyat politikasını belirlemesi gerekiyor. Aksi takdir vatandaş neresi daha ucuzsa oraya gider. Bu konuda esnaf hassas olması gerekiyor.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ebedinoğlu: Fahiş fiyat artışının sebebi kontrolsüzlük
Bizi Takip Edin