Diyarbakır Yenigün

Osman Baydemir’e 6 Yıl Hapis İstemi

Osman Baydemir’e 6 Yıl Hapis İstemi
13 Mayıs 2019 - 13:39

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, dönemin HDP parti sözcüsü ve Urfa eski milletvekili Osman Baydemir, Van’daki grup toplantısında yaptığı konuşmalarla ilgili 6 yıla kadar hapsini istedi.

Foto: Arşiv

DİYARBAKIR YENİGÜN – HDP eski Urfa milletvekili Osman Baydemir hakkında Van’da düzenlenen iki ayrı programda yaptığı konuşmada nedeniyle dava açıldı. Baydemir’e “Türk milletini, cumhuriyeti ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni (TBMM) alenen aşağılama” gerekçesiyle 6 yıla kadar hapis isteniyor. İddianame Van 5. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, Ağustos 2017’de Van’ın İpekyolu ilçesindeki Musa Anter Parkı’nda yapılan grup toplantısında Baydemir’in katılımcılara yaptığı konuşmalarda suç unsuru tespit edildiği ve bu nedenle soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Yine iddianamede, 19 Nisan 2018’de milletvekilliği düşürülen Baydemir’in, 6 Nisan 2018’de yurt dışına çıkarak bir daha ülkeye dönmediği aktarıldı. (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım