Diyarbakır Yenigün

MED-DER’den online Kürtçe ders

MED-DER’den online Kürtçe ders
27 Nisan 2020 - 13:02

Koronavirüs nedeniyle yüz yüze eğitime ara veren MED-DER, online Kürtçe dil eğitimine başlıyor. Kayıt yaptırmak isteyenler, internet ve telefon ile iletişim kurarak kayıt yapabilecek

Foto: Arşiv

DİYARBAKIR YENİGÜN – Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER) koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı Kürtçe eğitim kurslarına online olarak başlıyor. Zoom programı üzerinden verilecek kurslarda, başlangıç ve 3’üncü seviyeye kadar eğitim verilecek. Online dil eğitimi kurslarına katılmak isteyenler ise, e-posta, twitter, youtube ve telefon ile iletişim kurarak kayıt yapabilecek. Konuya ilişkin konuşan MED-DER Eşbaşkanı Mehmet Esen, herkesi online Kürtçe eğitim kurslarına katılmaya davet etti.

‘Dilimizi birlikte öğrenelim’

Online olarak dil öğrenme kurslarının başlayacağını söyleyen Esen, Kürtçe dil kurslarda başlangıç ve üçüncü seviyeye kadar hem Kurmancî hem de Kirmançkî derslerin verileceğini belirti. Esen, “Mail hesabımızda başvuru formunu seviyeye göre doldurarak bize gönderebilirler. Bu şekilde kurslara kayıt yapabilirler. Kurslar Zoom programı aracılığıyla sunulacaktır ve kursa katılmak isteyen herkes Zoom programını telefonuna veya bilgisayarına indirmelidir. Ayrıca kursa düzgün katılan ve sonuna kadar devam edenler, bir başarı sertifikası vereceğiz. Kurslarımız dillerini önemseyen herkese açıktır. Özellikle anadilimizi öğrenmek isteyen, fakat kurumlara gitme imkanının olmadığı şu süreçte herkese çağrımızdır. Buyursunlar dilimizi veya varlığımızı birlikte öğrenelim” dedi.

Dil için seferberlik çağrısı

Şu anda online olarak ders verilecek sınıfların olduğunu dile getiren Esen, yeni başvurularda Kürtçe seviyelere göre yeni sınıfların açılacağını ifade etti. Başvurulara göre de öğretmen ve sınıfların sayısının değişeceğini söyleyen Esen, “Aslında bu salgın çıkmadan önce kurs çalışmalarımızda oline dersler vermek için bir planımız vardı. Bir youtube kanalı hazırlıyorduk. Bu kanaldaki tüm dil öğretimi seviyelerinde profesyonel dil eğitimi vereceğiz. Salgından dolayı hepimiz evlerimizde hapsolmuş durumdayız, bu durumu lehimize çevirelim. Tüm yaşlı, anne, baba, gençlere, kadınlara, Kürt çocuklarına çağrımızdır. Gelin hep birlikte dilimiz için seferberlik başlatalım ve yürürlüğe koyalım. Biz bu durumu dilimizin gelişmesi ve korunması için kullanalım ve dilimizin ilerlemesi için imkan oluşturalım. Düzenli olarak kurslara katılıp sonuna kadar devam edenlere de başarı belgesi vereceğiz” diye konuştu. (MA)

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım