Wêjegeh Amed’in Şubat programı açıklandı

Wêjegeh Amed’in Şubat programı açıklandı
Wêjegeh Amed Şubat ayında birbirinden farklı konularla edebi bir yolculuğa hazırlanıyor

İlknur FİDAN/YENİGÜN HABER – Diyarbakır’da edebiyat alanında her ay birbirinden farklı konuklarla edebiyatseverlerle buluşa Wêjegeh Amed, Şubat ayı programını açıkladı.

Malmîsanij Wêjegeh Amed’in konuğu

Zazacanın geçmişi ve bugünü hakkında derinlemesine bilgi birikimi kadar dilin yaşaması ve önünün açılması yönündeki çabalarıyla tanıdığımız dilbilimci ve aktivist Malmîsanij, Wêjegeh Amed’in konuğu oluyor. Malmîsanij, konuşmasında Zazacanın yazılı geleneğinin tarihçesi ve içinden geçtiği zorluklardan bahsederek; gelişimine dair önerilerini bizlerle paylaşacak. 17 Şubat Cumartesi saat 15:00’te değerli konuğumuzu Vate Yayınları ile birlikte ağırlanacak.

Çayan Çakır, kurmaca ihtiyacını değerlendirecek

İlk mitlerden günümüzün farklı video üretimlerine kadar verili gerçeklikten kaçmak, farklı karakterlerin gözünden dünyayı deneyimlemek ve kendiliğimizin yeni yönlerini keşfetmek kadar arınma, hayal gücü ve yaratıcılığa kapılar aralayan, etik ve estetik algımızın şekillenmesinde önemli bir aracı kurmaca. Hekimliği yanı sıra Red Yayınları’ndan yayımlanan ilk romanı “Pembe Panter Kara Jaguar” ile tanıdığımız Çayan Çakır, “Kurmacaya neden ihtiyaç duyarız” adlı Kültür İşliği buluşmasında insanın bedensel zindeliği kadar bireylerin ve toplumun zihinsel ve duygusal zindeliği için kurmaca ihtiyacımızı değerlendirecek. 21 Şubat saat 18:00’de gerçekleşecek söyleşiyi Eylem Ata Güleç modere ediyor.

Bedran Hîkmet ile Memê Alan destanı

Bedran Hîkmet, Lîs Yayınlar’ından çıkan yeni kitabı “Danberhava Meme Alan û Mem û Zinê” ile edebi kültürel miras üzerine çalışmalarına devam ediyor. Kürtçenin sözlü geleneğinin kilometre taşı kabul edilen Memê Alan destanı, Ehmedê Xanî’nin kaleme aldığı ve modern Kürtçe’nin temel eserlerinden sayılan Mem û Zîn’in önceli kabul ediliyor. Sözlü aktarımın yazılı aktarımla güçlendiği bu süreç halen Kürt kimliği, kültürü ve Kürtçenin canlılığı için farklı yorumlamalara açıklık sunan bir karşılaşma alanı olarak duruyor. Bedran Hîkmet, kültürel formların kültürel ve evrensel değerini iki yapıtın karşılaştırmalı incelemesi üzerinden değerlendirecek. 24 Şubat saat 15:00’te gerçekleşecek söyleşiyi Lal Laleş modere ediyor.

Yazarın Günün konuğu Beyda Yıldız

Beyda Yıldız, Everest Yayınları’ndan yayımlanan ilk romanı "Duasız ve Törensiz” ile Yazarın Günü’nde konuğumuz oluyor. Yaşanamamış kaybedilmiş hayatların ve aşkların gölgesiyle bir yas ikliminde süren bu kendini arayış hikayesi, coğrafyanın mezarsızlıkla mühürlenmiş hafıza mekanlarını ziyaret ederek ilerliyor. 25 Şubat saat 15:00’te gerçekleşecek söyleşiyi Osman Damla modere ediyor.

Kaynak:İlknur Fidan

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.