Video Haber: Roma dönemine ait eser bulundu

Video Haber: Roma dönemine ait eser bulundu
Adıyaman'a üzerinde insan figürleri bulunan ve Roma dönemine ait olduğu belirtilen kaya bulundu. DİYARBAKIR YENİGÜN - Adıyaman'ın Kâhta ilçesi Tütünocak...

Adıyaman'a üzerinde insan figürleri bulunan ve Roma dönemine ait olduğu belirtilen kaya bulundu.

DİYARBAKIR YENİGÜN - Adıyaman'ın Kâhta ilçesi Tütünocak köyünde bir vatandaşın büyük bir kaya parçası üzerindeki kabartmaları fark ederek müzeye bilgi vermesi sonucu, kayanın Roma dönemine ait olduğu tespit edildi. Kaya üzerinde kare bir alan içerisinde kabartma olarak işlenen ve ayakta karşılıklı duran biri kadın diğeri erkek olan iki figürün, ayrılık vaktini simgelediği ifade edildi.

Bir vatandaşın ihbarını değerlendirerek Adıyaman'ın Kâhta ilçesi Tütünocak köyüne giderek eserin tarihselliğini tespit ettiklerini belirten Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan "Köye gittiğimizde 8 ton ağırlığında kaya üzerinde solda kadın sağ taraftaysa aristokrat entelektüel tipolojisinde bir erkek kabartması gördük. Kabartmanın hemen yanında kaya mezarlarının varlığını gördük." dedi.

Kaya üzerindeki kabartma figürlerini inceldiklerinde bir ayrılık sahnesinin canlandırıldığını belirten Alkan "Bu kabartmaları incelediğimizde, büyük ihtimalle ölen eşlerden birisi için canlandırılmış bir kabartma sahnesidir. Söz konusu taş ile ilgili kurul kararını aldıktan sonra taşı müzeye taşıdık. Taş 8 ton ağırlığındadır. Milattan sonra ikinci yüzyıla ait olan taş Roma dönemine ait olarak tarihlendirilmektedir." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.