Nietzsche’nin ilk portresi, ilk kez sergide!

Nietzsche’nin ilk portresi, ilk kez sergide!
Alman filozof Friedrich Nietzsche'nin portreleri ilk kez sergilenecek. Sergide, 1894'te, çizilmiş olan ilk portresi de yer alıyor.

Din, ahlâk, modern kültür ve bilim gibi konularda yazan, 19'ncu yüzyıl batı felsefesinin önemli düşünürlerinden Friedrich Nietzsche’nin 50'nci doğum gününde Curt Stoeving tarafından çizilen ilk portresi ilk defa sergilenmeye başladı.

Sergide Nietzsche'nin arşivinde bulunan ancak daha önce hiç sergilenmemiş bir dizi resim de yer alıyor. Bunlar arasında filozofun Curt Stoeving tarafından 1894 yılında yağlıboya ve tuval üzerine yapılmış ilk portresinin yanı sıra düşünürün çok iyi bilinen ve imajının yaygınlaşmasında önemli rol oynayan Hans Olde imzalı, 1898 ve 1906 tarihli iki yağlıboya tablosu da bulunuyor.

Resimde Alman filozofun çardakta, ellerini birbirine kenetlemiş ve siyah bir paltonun altına giydiği beyaz hastane önlüğüyle tasvir edildiği görülüyor.

ArtDog'da yer alan habere göre, serginin küratörü Sabine Werther, hayatının son 10 yılını anne ve kız kardeşinin gözetimi ve bakımı altında geçiren fizolofun portresinin hastalığı sırasında yapılmış olduğunu belirtti. Nietzsche’nin sağlıklıyken hiç resminin olmadığını sadece fotoğraflarının olduğunu aktaran Werther: “Başarılı olduğunda da bunun farkında değildi, artık düşünemiyordu. Bu nedenle kız kardeşi sanatçıları onun kendine özgü imajını yaymak ve gelecek nesiller için küratörlüğünü yapmakla görevlendirdi” dedi. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.