Mem û Zin tiyatro severlerle buluşuyor

Mem û Zin tiyatro severlerle buluşuyor
Van Bölge Tiyatrosu’nun sahneleyeceği Ahmedê Xanî’nin ünlü eseri “Mem û Zin” 4 haziranda Diyarbakır’da seyirciyle buluşacak. Oyunun içeriği bağlamında, Diyarbakır seyircisinin oyuna ilgi göstereceği kanaatinde olduklarını belirten yönetmen Mesut Irk, “Bu heyecanla Diyarbakır'a geldiğimizin bilinmesini isteriz” dedi.

İlknur Fidan/YENİGÜN HABER – Ünlü Kürt edebiyatçı Ahmedê Xanî’nin ünlü eseri ‘Mem û Zin’ uzun bir aradan sonra Diyarbakır’da tiyatro severlerle buluşacak.

Yazar Cuma Boynukara tarafından tiyatroya uyarlanan, yönetmenliğini Mesut Irk’ın yaptığı oyun 4 Haziran Pazar günü Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde saat 20.00’de izleyicilerin beğenisine sunulacak.

İlk olarak 1995 yılında Diyarbakır’da seyircinin karşısına çıkan oyun daha sonra birçok şehirde sahnelendi.

Cuma Boynukara’nın Ehmedê Xanî’nin eserinden tiyatroya uyarladığı Mem û Zîn oyununun yönetmeni Mesut Irk, gazetemize verdiği röportajda Diyarbakır’a ilk kez geleceklerini belirterek, “Ekibimizde hem Diyarbakırlı oyuncularımız var hem de Diyarbakır'la fazlasıyla iletişimde bulunan oyuncularımız var. Bizim için büyük bir öneme sahip olan Diyarbakır'da seyircinin önüne çıkacak olmanın heyecanı içerisindeyiz” dedi.

Oyunun içeriği bağlamında, Diyarbakır seyircisinin oyuna ilgi göstereceği kanaatinde olduklarını belirten yönetmen Irk, “Bu heyecanla Diyarbakır'a geldiğimizin bilinmesini isteriz. Yöre halkının çok fazla hâkim olduğu bir kavuşamama hikâyesi. Bu yüzden bu efsaneyi Diyarbakır seyircisine en doğru hali ile oynamak zorunluluğunu hissetmekteyiz. Mir Zeynuddin’in yönetimi ve adalet anlayışı Tajdin, Arif ve Çeko kardeşlerin kahramanlıklarını Mem’in melüllüğü, Zin’in yandığı aşkı ve tüm bunlara karşıt Beko’nun bu aşk için gerekli kötülüğünü izleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

9f4e0197-45ba-4c57-b580-25e39f7b9ce3.jpg

KAVUŞAMAYANLAR DESTAN OLUR…

Irk, oyun hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:

“Topraklar değişse de, Ademler ve Havvalar destanların, oyunların ve kulaktan kulağa fısıldanan hikayelerin baş kahramanı olmuşlar. İster İngiltere saraylarında, ister Mezopotamya’da geçen öyküleri, anlamlarından ve masalsılıklarından hiçbir şey kaybetmeden günümüze ulaşmayı başarmış. Mutsuz aşk öyküleridir çoğunlukla bildiklerimiz: Romeo ve Juliet, Aslı ile Kerem, Siyabend ve Xecê daha birçoğu. Hep kavuşamamanın, engellerle gölgelenen aşkın ve sevginin getirdiği acının öyküleridir bunlar. Kavuşabilenler yaşar aşklarını. Kavuşamayanlarsa destan olur, dolaşır dilden dile, ulaşır yaşamdan kitaba, topraktan sahneye. Nevroz’da iki aşk başlar, iki mayhoşluk iki serden geçiş, iki yanarak varoluş; biri mutlu, biri mutsuz. Ama ikisi de mest. İkisi de aynı derecede seven iki çiftin öyküsü. Kaderinde birleşmek yazan Siti ile Tajdin mutsuz âşıkların öyküsünün satır aralarında kaybolur giderler. Onların birleşmesi Mem ile Zin’in ayrılıklarının vurgusu olur. İki sevgili acı dolu bir yaşamı mezarda birleşerek noktalarlar. Van Bölge Tiyatrosu’nun bu yılki ana projesi 42.haftasını Diyarbakır’da gerçekleştirecek”

2.jpg

MÜTHİŞ BİR SEYİRCİ DESTEĞİ GÖRDÜK

Van dışında farklı şehirlerde sahne aldıklarını vurgulayan Irk “Mem û Zîn oyunumuzun bu sezon 42. gösterimi olacak Diyarbakır’da bundan önce kendi sahnemiz dışında Van’da birçok sahnede oynandı. İl dışı olarak ise Ağrı, Kars ve Bitlis de oynandı. Müthiş bir seyirci desteği ve ilgisi gören oyunumuz bundan kaynaklı gittiği her şehire defalarca tekrardan çağrılıp tekrardan turneler düzenlendi. Sayısız seyirci karşısına çıkarıldı. Oyun sonunda da oyuncularımız ile halk arasında büyük kaynaşmaların yaşandığı güzel sohbetlerin döndüğü efsanenin bilinmeyen rivayetleri üzerine sohbetler yapıldığı görüldü.” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.