Kam ağacı; Ölümsüzlük efsanesini biliyor musunuz?

Kam ağacı; Ölümsüzlük efsanesini biliyor musunuz?
Ölümsüzlük ile ilgili ve kam ağacının hikayesini biliyor musunuz? Kam ağacı ile ilgili efsaneleri sizin için derledik.

YENİGÜN HABER- İnsanoğlu var olduğu tarihten itibaren ölümsüzlük için araştırma ve çalışmalar yürütmüştür. Bu çalışmaların çoğu efsanelere dayanmaktadır. Bu efsanelerden bir tanesi de Kam ağacı efsanesidir.

kamagaci2023.jpg

Doğanın en güzel ve en estetik canlılarından biridir ağaçlar. Birçok güzel ağaçtan biri olan kam ağacı efsaneleri ile tanınmaktadır. Bu kadar efsanevi hikâyelere sahip olan kam ağacı, uyandırdığı merak ile filmlere ve dizilere de konu olmuştur. Kökleri geçmişe kadar uzanan kam ağacı görselliğiyle, özellikleriyle, rivayet ve efsaneleriyle ilgi çeken bir canlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bakalım bu ağacın özellikleri ve efsaneleri nelermiş?

kam-agaci2023-001.jpg

Kam Ağacının Özellikleri

Her ağacın kendine has bir özelliği bulunmaktadır. Bazılarının özellikleri ise ilgi çekici olabilmektedir. Bu ilgi çekici özelliklere ve efsanelere sahip olan ağaçlardan birisi de kam ağacıdır. Kam ağacı, doğaya güzellik katan bir canlı olarak kahverengiye, yeşile ve maviye doğallık katan bir ağaç türüdür. Kam ağacı ölümsüz olarak bilinmektedir. Kam ağacının ölüm şekli ise farklı. Bu ağaç türü için insana yakın diyebiliriz. Ölüm şekline baktığımızda ise sanki bir insan gibi duyguları varmışcasına hassas bir ölüm yaşamaktadır. Kırılgan bir yapıya sahip. Ölüm şekli ise kendisinden daha büyük bir canlının yanına dikilmesidir. Kendisinden daha büyük bir şey olduğunda daha da hızlı büyümeye çalışmaktadır. Eğer yeteri kadar büyümezse gücü tükenir ve ölür. Kam ağacının bir diğer özelliği de yanmıyor olmasıdır.

kam-agaci2023.jpg

Kam Ağacı Efsaneleri

Kam ağacının hakkında birçok hikâye bulunmaktadır. Hikâyelerin içerisinde de kesinliği belli olmamakla birlikte birçok efsanesi bulunmaktadır. Bu efsaneler ise geçmişe dayanmaktadır. Efsanevi hikâyelerden biri Bağdat yakınındaki Althara’da görülmektedir. Kam ağacının Althara’da yetiştiği düşünülmektedir. Hz. Havva ve Hz. Âdem dönemlerinden gelmektedir. Dünyaya geldiklerinde Hz. Âdem ilk evi yapmak için kam ağacı diye bir ağacın kütüklerini kullanır. Bir diğer efsane hikâyelerden biri ise kam ağacından yapılan tahttır. Büyük İskender’in tahtının kam ağacından yapıldığı görülmüştür. Aynı zamanda Pers İmparatorluğunda da yataklarda kam ağacının kullanıldığı söylenmektedir. Bir diğer efsanevi hikâyelerden birisi de Macar asıllı bir kimyager olan Novak’ın çırağı ile birlikte yaptığı savaş toplarıdır. Bu topların ise demirden değil kam ağacından yapıldığı söylenmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.