Cegerxwîn'in aramızdan ayrılışının üzerinden 39 yıl geçti

Cegerxwîn'in aramızdan ayrılışının üzerinden 39 yıl geçti
Kürt edebiyatı denilince ilk akla gelen isimlerden biri olan ve yaşamı özgürlük mücadelesinde geçen şair-yazar Cegerxwîn'in aramızdan ayrılışının üzerinden 39 yıl geçti.

Kürt edebiyatının büyük ustalarından biri olan şair-yazar Cegerxwîn’in ölümünün üzerinden 39 yıl geçti. Asıl adı Şehmus olan Cegerxwîn, 1903 yılında Mardin'in (şu an Batman’a bağlı) Gercüş ilçesine bağlı Hesarê beldesinde dünyaya geldi. 1'inci Dünya Savaşı'nın başlamasının ardından 1914 yılında ailesiyle Suriye'nin Amûdê kentine göç etti ve burada hem çobanlık yaptı hem de tarlalarda çalıştı.

Mezopotamya Ajansı’nın aktırdığı habere göre, 18 yaşına bastığında Diyarbakır’ın yolunu tutan Cegerxwîn, buradaki medrese eğitiminde Kürt kültürü ve dünya edebiyatı klasikleriyle tanıştı. Şeyh Said öncülüğünde başlatılan isyanın bastırılmasının ardından ilk olarak Irak Kürdistan Bölgesi'ndeki Revanduz, daha sonra Bağdat'a geçen Cegerxwîn, daha sonra tekrardan Amûdê'ye geçti.

Cegerxwîn, burada kimi Kürt dini önderlerin yanında ders aldı ve 1928 yılında Kürtçe şiirler yazmaya başladı. Cegerxwîn, Celadet Elî Bedirxan ve yol arkadaşlarının Suriye'nin başkenti Şam'da 1932'de çıkardığı Hawar dergisinde, tanındığı ismi ilk olarak kullanmaya başladı. Cegerxwîn, bunun nedenini ise, “Halkım gibi yaralıyım ben de. Yüreğim yaralı. Kanıyor ciğerim. O yüzden adım ciğeri yaralı Cegerxwîn” şeklinde açıkladı.

Ağrı İsyanı'nda büyük role sahip Xoybûn örgütünün içerisinde de yer alan Cegerxwîn, 1946 yılında Qamişlo'ya geçerek, politik faaliyetlerini sürdürdü. Cegerxwîn, aynı yıl Civata Azadî û Yekîtiya Kurd (Özgürlük Meclisi ve Kürt Birliği) adlı siyasi yapılanmanın başına geçti. 1948'de Suriye Komünist Partisi’ne üye olan Cegerxwîn, 6 yıl sonra Suriye'de parlamentoya girebilmek için mebus adaylığını ilan etti.

Cegerxwîn, 1957 yılına kadar Cizîrê İçin Barış Komitesi adlı kuruluşun başkanlığını yaptıktan sonra, Suriye Komünist Partisi'nden ayrılarak Suriye Kürdistan Demokrat Partisi'ne katıldı. 2 yıl sonra tekrardan Irak'a geçen Cegerxwîn, Bağdat Üniversitesi'nde Kürtçe ders veren ilk öğretmen oldu. Cegerxwîn, bu süreçte Kürt dili için birçok çalışmaya imza atarak, çok sayıda öğrenci yetiştirdi.

Cegerxwîn, 1963 yılında siyasi faaliyetlerinden kaynaklı Şam'da tutuklandı. Cegerxwîn, serbest bırakıldıktan sonra sırasıyla Irak Federe Kürdistan, Lübnan ve İsveç'in Stockholm kentine geçti. 22 Ekim 1984 yılında Stockholm'de hayatını kaybeden Cegerxwîn'in naşı doğduğu topraklara getirilerek, Qamışlo'da defnedildi.

ESERLERİ
Cegerxwîn, "Prîsk û Pêtî (1945)", "Sewra Azadî (1954)", "Kî me Ez? (1973)", "Ronak (1980)", "Zend-Avista (1981)", "Şefeq (1982)", "Hêvî (1983)", "Aşîtî", "Salar û Mîdya" ve "Şerefnama Menzûm" adlı divanları ile çok sayıda öykü ve araştırmayla Kürt edebiyatına büyük bir katkıda bulundu. Söz konusu eserlerin bazıları sonradan yasaklansa da, birçok şiiri yıllar içinde çok sayıda sanatçı tarafından seslendirildi. (Haber merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.