Diyarbakır Yenigün

Korona virüsü Irak’a da sıçradı

Korona virüsü Irak’a da sıçradı
24 Şubat 2020 - 13:58

Korona virüsü İran’dan sonra Irak, Kuveyt, Bahreyn ve Afganistan’a sıçradı. Son olarak Irak’ta, ülkeye sınırın kapatılmasından önce giren İranlı bir öğrencide virüs görüldüğü açıklandı. İtalya’da ölü sayısı

DİYARBAKIR YENİGÜN – Çin’de ortaya çıkan yeni tür korona virüsü diğer ülkelerde yayılmaya devam ediyor. İtalya’da üçüncü ölüm gerçekleşirken, virüs ilk kez Körfez ülkelerinde de görüldü. Bahreyn ve Kuveyt, yakın zamanda İran’a seyahat eden en az dört kişide virüsün saptandığın açıkladı. İşte korona virüsü salgınıyla ilgili dünya çapındaki son gelişmeler:

İran’da ölü sayısı 12’ye yükseldi

Komşu İran’da korona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 12’ye yükselirken, virüsün bulaştığı kişi sayısı 47’ye çıktı.

Irak’ta bir öğrencide virüs tespit edildi

Irak’taki ilk yeni korona virüsü vakası, Necef kentindeki İranlı bir öğrencide görüldü. Sağlık Bakanlığı, öğrencinin İran sınırının kapatılmasından önce Irak’a girdiğini açıkladı. Necef Sağlık Dairesi Başkanı Rıdvan Kindi, kentte dini bilimler alanında eğitim alan İran uyruklu bir öğrencide yapılan tetkikler neticesinde Kovid-19 tespit edildiğini söyledi. Kindi, öğrencinin hastaneye kaldırılarak, karantina altına alındığını kaydetti.

Bahreyn’de ilk vaka

Bahreyn’de ilk kez bir kişide korona virüsü tespit edildi. Sağlık Bakanlığı, İran’dan gelen bir Bahreyn vatandaşına virüs bulaştığını açıkladı.

Kuveyt’te üç kişide tespit edildi

Kuveyt’te İran’a seyahat etmiş üç kişide virüs tespit edildi. Bu kişilerden birinin Suudi Arabistan vatandaşı olduğu ve üç vakanın da, geçtiğimiz hafta İran’ın kuzeydoğusundaki Meşhed kentinden tahliye edilen 700 kişi arasında görüldüğü belirtildi.

Irak Kuveyt sınırını kapattı

Irak, Kuveyt’te üç kişide korna virüsü tespit edilmesinin ardından Safwan sınır kapısını kapattı. Talebin Kuveyt’ten geldiği belirtildi.

Katar Havayolları’ndan karantina kararı

Katar Havayolları, İran ve Güney Kore’den gelen yolcuları karantinaya alacağını açıkladı.

Afganistan’da ilk vaka

Afganistan Sağlık Bakanlığı, ülkede ilk vakanın görüldüğü açıklandı.

İtalya’da dördüncü ölüm

İtalya’da virüs nedeniyle bu sabah dördüncü ölüm gerçekleşti. İtalyan yetkililer dün gece, Milano’nun doğusunda, aynı zamanda kanser tedavisi de gören yaşlı bir kadının öldüğünü açıklamıştı. Ülkede son 48 saatte iki yaşı ilerlemiş hasta daha ölmüştü. Bu sabah dördüncü ölüm haberi geldi.

Avusturya İtalya’dan gelen treni almadı

İtalya sınırındaki kontrolleri artıran Avusturya, bir trenin ülkeye girişine izin vermedi. Trendeki iki yolcuda virüs şüphesi olduğu belirtiliyor.

Güney Kore’de 161 yeni vaka

Salgının Çin’den sonra en hızlı yayıldığı ülke olan Güney Kore’de 161 yeni vaka tespit edildi. Toplam vaka sayısı 763’e çıktı. Ülke borsası yüzde 3 kayıpla açılırken, ulusal meclisin bugünkü oturumu da iptal edildi.

Kuzey Kore’de 380 yabancı karantinada

Kuzey Kore, 380 yabancı ülke vatandaşını karantina altına aldı. Bu kişilerin büyük çoğunluğunun Pyongyang’da görevli diplomatlar olduğu açıklandı.

Wuhan’da önlemler ilk kez hafifletildi

Çin’den yapılan son açıklamaya göre, bir gün içinde virüsten 150 kişi öldü, ölü sayısı 2 bin 592’ye çıktı. Yeni vaka sayısı da 409 olarak açıklandı. Öte yandan, yeni vaka sayısında azalma görülmesi nedeniyle virüsün merkez üssü Wuhan’daki önlemler ilk kez hafifletildi. (Kaynak: Gazeteduvar)

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım