JINNEWS Şubat ayı şiddet çetelesi: 24 kadın katledildi

JINNEWS’in Şubat ayı şiddet çetelesine göre 24 kadın katledildi. 26 kadın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. JINNEWS, Şubat ayı erkek şiddeti...

JINNEWS Şubat ayı şiddet çetelesi: 24 kadın katledildi

JINNEWS’in Şubat ayı şiddet çetelesine göre 24 kadın katledildi. 26 kadın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi.

JINNEWS, Şubat ayı erkek şiddeti çetelesini açıkladı. Verilere göre erkekler bir ayda 24 kadını ve 2 çocuğu katletti. 26 kadın ve 7 çocuk ise şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Katletme girişimlerinin de yaşandığı Şubat ayında bir kadın ve çocuk öz savunmasını kullandı.

Fail evli oldukları erkekler

Raporda, kadınlardan 12’sinin faili evli olduğu erkek, 4’ünün akrabası, 3’ünün erkek arkadaşı, 2’sinin oğlu, 1’ininerkek kardeşi tarafından katledildiğine yer verildi. 2 kadının faillerinin ise hala açığa çıkarılmadığı kaydedildi. Diğer yandan kadınlardan 4’ünün boşanma aşamasında olduğu erkekler tarafından katledildiği, 1 kadının ise kendisine şiddet uygulayan erkeği öz savunmasını kullanarak yaraladığı belirtildi.

Şiddet

JINEWS, devamında derlediği verileri şu başlıklar altında sıraladı: Şubat ayı içerisinde 14 kadına yönelik katletme girişimi, 10 kadına yönelik şiddet vakası yaşanırken, 1 kadın tecavüze, 2 kadın tacize uğradı. 1 kadın alıkonuldu, 2 kadın şüpheli şekilde yaralandı. Bir muhabir erkek ise, haber sunumunda cinsiyetçi söylemlerde bulundu.

11 çocuk taciz edildi

Yine Şubat ayında 2 çocuk katledildi, 7 çocuk şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Bu ay içerisinde 1 çocuk şüpheli şekilde yaralanırken, 2 çocuk katletme girişimine, 3 çocuk fiziksel şiddete, 11 çocuk tacize maruz bırakıldı. 1 çocuk ise kendisine şiddet uygulayan erkeğe karşı öz savunmasını kullandı.

Sığınma evi kapatıldı

Raporun devamında şu ifadeler yer aldı: “Erkek-devlet şiddeti, her geçen gün artarken, iktidar şiddeti önlemek yerine şiddetle mücadele alanlarını bir bir kapatıyor. 2016 yılı ile birlikte özellikle bölgedeki HDP’li belediyelere kayyımlar atandıktan sonra kadın kurumlarının, sığınma evlerinin kapatılması ile hala eleştirilen iktidar, bu uygulamasına hala devam ediyor. İstanbul Eyüpsultan Belediye Meclisi, Kadın Sığınma Evi’nin kapatılarak çocuk evine dönüştürülmesiyle ilgili teklifi görüştü. Belediye Meclisi, 10 yıldır hizmet vermekte olan ‘Kadın Konukevi’ olarak adlandırılan kadın sığınma evinin, adresinin deşifre olduğunu iddia ederek güvenlik zafiyetinin olacağı gerekçesiyle kapatılmasını istedi. Belediye, İstanbul Valiliği’nden aldığı onay ile ilçedeki 'Kadın Sığınma Evi’ni' kapatma kararı aldı.

Mücadele edenler hedefte

Şiddet faillerini yargılamayan, verdiği cezalarda indirimler uygulayan yargı sistemi, Şubat’ta da bu politikasından taviz vermedi. Yine birçok davada faillerin geleceği düşünüldü, iyi hal indirimleri uygulandı. Diğer yandan mücadele eden kadınlar da yargılanmaya başlandı. Geçtiğimiz yıl 8 Mart’ta İstanbul’daki Gece Yürüyüşü’nde zıpladıkları için haklarında dava açılan kadınların ilk duruşması görüldü. Yine kadın hakları aktivisti avukat Ruşen Seydaoğlu’ya da Diyarbakır’da hakkında açılan davada 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.