Diyarbakır Yenigün

Kadın Takvimi: Helmel

Kadın Takvimi: Helmel
08 Ekim 2020 - 16:02

Üzerlik bitkisi çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılırken, üzerlik meyvesinden yapılan Helmel ise kadın takvimi olarak biliniyor. Hem kötü enerjilerden korunmak hem de bereket getirmesi amacıyla da birçok evde görülüyor

 

YENİGÜN HABER – Türkiye, Ortadoğu ve bölgede birçok yerde yetişmekte olan yabani bitki “Üzerlik (Peganum harmala)”, halk arasında “Nazar Otu” olarak da bilinen beyaz çiçekli bir bitkidir. Jinnews’te yer alan habere göre Mayıs ve Ağustos aylarında çiçek açan üzerlik, kuru ve taşlık alanlarda yetişir.  Üzerlik, tohumundan çay yapılarak tüketilirken, birçok hastalığın tedavisinde de kullanıldığı biliniyor. Bunun yanında geçmişten bugüne “nazarlık” olarak da kullanılıyor. Meyvelerinin ipe geçirilmesiyle hazırlanan Helmel’i (Nazarlık) birçok evin kapısında görmek mümkün. Aynı zamanda kapısına asıldığı evde nazardan koruduğuna inanılmasının yanında, bulunduğu eve bereket de getirdiğine inanılan Helmel, “Kadın takvimi” olarak da evlerde görülüyor.

Üzerlik bitkisinin birçok faydası var

Tohumundan elde edilen çayın sağlık açısından birçok faydası vardır. Kaynatılmış suda demlenen çayın, bağırsakta oluşan kurtların sökülmesi, Alerjik reaksiyonlara karşı vücudun korunması, hormonların düzenli çalışması, baş ağrıları, kanser tedavisi, hafızanın güçlendirilmesi, adet kanamasının söktürülmesi, saçların eski rengine dönmesi gibi birçok sağlık sorunu için kullanılıyor.

Negatif enerjiyi atmak için evin duvarına asılır

Nazarlık olarak da kullanılan Helmel’in bereket getirdiğine de inanılıyor. Üzerlik bitkisinin meyvelerinin iplere geçirilerek farklı geometrik şekiller oluşturulmasından elde edilen Helmel, evlerin duvarlarına ya da kapı önlerine asılır. Kapının veya duvara asılmasının nedeni eve girecek olan kötülüklerin, kötü ruhların, negatif enerjinin engellediğine inanılmasıdır. Yeni doğum yapan bir kadının başucuna, yeni alınan bir evin duvarına nazar değmemesi için asılırken, diğer bir kullanım alanı ise tütsü olarak yakılmasıdır. Eve giren negatif enerjiyi atmak için ev halkının hepsine dumanı koklatılır. Kötü enerjileri uzaklaştırdığı, nazardan koruduğu söylenir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım