Dolar 8,6580
Euro 10,1795
Altın 488,66
BİST 1.419
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 32°C
Az Bulutlu
Diyarbakır
32°C
Az Bulutlu
Pts 34°C
Sal 35°C
Çar 34°C
Per 32°C

Hukuk mücadelesini kazanan Başhekim Muhammet Asena, görevine başladı

Hukuk mücadelesini kazanan Başhekim Muhammet Asena, görevine başladı
09.09.2021
A+
A-

Tarihsiz istifa dilekçesi” ile hukuksuz bir şekilde görevinden alınan Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Muhammed Asena, verdiği hukuk mücadelesini kazanarak yeniden görevine başladı.

 

YENİGÜN HABER – Geçtiğimiz Haziran ayında Başhekim olarak görev yaptığı Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde “tarihsiz istifa dilekçesi” işleme konularak görevden alınan Başhekim Dr. Muhammed Asena, geçtiğimiz ay İstinaf Mahkemesi’nin kararı ile görevine iade edildi. Mahkeme kararının Sağlık Bakanlığı sistemine girilmesiyle Asena dün görevine başladı.

Asena, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla görevine başladığını duyurdu. Asena, “Çok kıymetli Diyarbakır, Aziz Diyarbakır, Güzel şehrim, desteğiniz için çok teşekkür ediyorum. Adalet tecelli etti, yeniden görevimizin başındayız. Bu memleket çok daha iyi hizmetlere layıktır, kaldığımız yerden devam edeceğiz, varolun” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Hastane üç ay başhekimsiz kaldı

Doktor Muhammed Asena, pandemi hastanesi olarak kullanılan Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde başhekim iken Haziran ayının başında “tarihsiz istifa dilekçesi” işleme konularak görevden alınırken, durumu Sağlık Bakanlığı sisteminden öğrendi.

Hukuki macadeleye başlayan Asena’nın yokluğunda Diyarbakır’ın pandemi yükünü çeken hastaneye de başhekim ataması gerçekleştirilmediği için işleyişte aksamalar yaşanmıştı.

Hukuki mücadele başlattı

Asena, ilk olarak konuyu Diyarbakır’daki idare mahkemesine taşıdı. Mahkemeye verdiği  “yürütmenin durdurulması” talebi reddedilince Asena, davayı Gaziantep İstinaf Mahkemesi’ne taşıdı.

İstinaf Mahkemesi kararında, dilekçe ile beyan edilen bir iradenin yöneldiği hukuki sonucun istenildiği zamanın saptanması için dilekçede tarihin bulunması zorunlu olduğu belirtildi. Kararda, “Zira dilekçe sahibinin iradesinin zaman bakımından yansıması tarih sayesinde olur. Dolayısıyla tarih, dilekçeler için esas bir unsurdur. Bu nedenle, tarihsiz dilekçelerin işleme konulmadan önce tarih eksikliğinin dilekçe sahibine tamamlattırılması gerekir” denildi.

Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi Birinci İdari Dava Dairesi’nin kararında, dilekçe ile beyan edilen bir iradenin yöneldiği hukuki sonucun istenildiği zamanın saptanması için dilekçede tarihin bulunmasının zorunlu olduğu belirtildi ve “Zira, dilekçe sahibinin iradesinin zaman bakımından yansıması tarih sayesinde olur. Dolayısıyla tarih, dilekçeler için esas bir unsurdur. Bu nedenle, tarihsiz dilekçelerin işleme konulmadan önce tarih eksikliğinin dilekçe sahibine tamamlattırılması gerekir” denildi. Mahkeme, oybirliği ile yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Kararın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Olayda, dava konusu işleme dayanak gösterilen dilekçede tarih bulunmadığı, tarih eksikliğinin davacıya tamamlattırılmadığı, buna rağmen dilekçenin işleme konulduğu ve davacının sözleşmesinin feshedildiği görülmektedir. Ayrıca; dilekçenin okunaksız olmasının içeriğinde yer alan iradenin değerlendirilerek nitelendirilmesini, dolayısıyla bu dilekçeye dayalı olarak tesis edilen dava konusu işlemin hukukilik denetiminin yapılmasını da olanaksız kılmaktadır. Nitekim, Danıştay 12. Dairesi’nin 24.4.2017 tarihli kararı da bu yöndedir. Bu durumda, dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır. Öte yandan, dava konusu işlemin yürütülmesi halinde davacının, gerek ‘Başhekim’ statüsünden, gerekse bu statünün sağlayabileceği maddi ve manevi faydalardan mahrum kalacağı göz önünde bulundurulduğunda, telafisi güç zararlara da uğrayabileceği kanaatine ulaşılmıştır. Açıklanan nedenlerle; davacı tarafından yapılan itirazın kabulüne, Diyarbakır 1. İdare Mahkemesi’nce verilen ‘yürütmenin durdurulması isteminin reddine’ ilişkin 30/06/2021 gün ve E:2021/905 sayılı kararın kaldırılmasına, açıkça hukuka aykırı ve uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden, 2577 sayılı kanunun 27/2. maddesi uyarınca dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına, 09/08/2021 gününde oybirliğiyle karar verildi.” (Haber Merkezi)

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.