HDP'nin Muş ve Malazgirt'e dair itirazları reddedildi

HDP'nin Muş ve Malazgirt'e dair itirazları reddedildi
HDP’nin Muş kent merkezi ve Malazgirt ilçesinde oyların yeniden sayımı için yaptığı itirazlar reddedildi. Bunun üzerine Muş’a giderek basın açıklaması...

HDP’nin Muş kent merkezi ve Malazgirt ilçesinde oyların yeniden sayımı için yaptığı itirazlar reddedildi. Bunun üzerine Muş’a giderek basın açıklaması yapan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Muş’ta bariz bir hile var” dedi. Buldan, Muş halkının iradesinin gasp edildiğini savunarak, itirazlarının kabul edilmemesi durumunda AYM ve AİHM’e başvuracaklarını söyledi

DİYARBAKIR YENİGÜN - Muş İl Seçim Kurulu, kentte geçersiz sayılan 2 bin 500 oy için HDP'nin oyların yeniden sayılması yönünde yaptığı itirazı reddetti. Mezopotamya Ajans’ta yer alan habere göre kentte yapılan seçimlerde kesin olmayan sonuçlara göre, Cumhur ittifakı 15 bin 919, HDP ise 15 bin 381 oy aldı. Ancak HDP kurulan 103 sandığın sonuçlarına ve geçersiz sayılan 2 bin 500 oya itiraz etti.  HDP'nin itirazı üzerine toplanan İl Seçim Kurulu, itirazı reddetti. HDP itirazını YSK’ya taşıyacak.

Malazgirt’te de itiraza ret

Muş'un Malazgirt ilçesinde yapılan seçimlerde ise, kesin olmayan sonuçlara göre HDP 3 bin 638, AK Parti ise 3 bin 641 oy aldı. 9 bin 591 seçmenin oy kullandığı ilçede, 432 oy ise geçersiz sayıldı.  Rakibi AK Parti ile arasında sadece 3 oy farkının bulunması nedeniyle HDP geçersiz sayılan 432 oy için İlçe Seçim Kurulu'na itirazda bulundu. İtirazı değerlendiren İlçe Seçim Kurulu, ret kararı verdi. Verilen bu karar üzerine İl Seçim Kurulu'na başvuru yapılacak. Yaşanan bu gelişmeler üzerine HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Milletvekilleri Hüda Kaya ve Garo Paylan ile birlikte sandık sonuçlarına ilişkin itiraz sürecini takip etmek üzere Muş’a gitti.

“Her yerde oylarımız belediyelerimiz gasp edildi”

Buldan, milletvekilleri Hüda Kaya, Garo Paylan ve Muş Belediye Eşbaşkan Adayları Sibel Genç ile Sırrı Sakık'ın katılımıyla konuyla ilgili parti binasında açıklama yaptı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde Türkiye genelinde büyük bir haksızlık, hukuksuzluk yapıldığını biliyoruz. Bizim birçok yeri kazandığımızı da biliyoruz. AKP’nin HDP’ye kaybettirme formülü sadece seçim kampanyasında değil, seçim günü de devam etti. Bunun üzerine aslında bizim seçim stratejimizin özellikle batıda nasıl bir etki gösterdiğine tanıklık ettik. HDP’nin varlığının, umut vadeden stratejisinin seçimlere damga vurduğunu gördük. Bununla birlikte Türkiye’nin batısı başta olmak üzere bölgede seçimi her türlü hile ve usulsüzlük ile almaya yönelik bir anlayışla karşı karşıyayız. Evet, bugün birçok yerde HDP'nin seçimleri kaybettiği ifade ediliyor. Ama biz seçimleri hiçbir yerde kaybetmedik. Her yerde oylarımız belediyelerimiz gasp edildi. Şırnak’ta, 12 bin seçmenin taşınarak ilin kendi seçmenin üzerindeki bir seçmen sayısı ile seçimlere gidildiği bir yerde HDP’nin kaybettiğini hiç kimse söyleyemez. Burada AKP'nin kazandığını da kimse söyleyemez. Biz Şırnak başta olmak üzere bize kaybettirilen yerlerde kaybetmediğimizi halkın iradesinin gasp edildiğini söylemek isteriz” dedi.

“Muş'ta bariz bir hile var”

Bugün Muş’ta da aynı yöntemin uygulandığını savunan Buldan, “Muş’a dün geldik ve bize verilen bilgiler çerçevesinde özellikle Muş merkezde 538 oy fark olması ve geçersiz oyların sayısının 2 bin 449 olması, burada bir hilenin olduğunu ve çalınan oyların çok bariz bir şekilde ortada olduğunu gösteriyor. Arkadaşlarımız çok net veriler ve belgeler sunmasına rağmen HDP’nin yaptığı hiçbir itiraz başvurusu kabul edilmemiştir. Ama örneğin Kızılağaç Beldesi'nde AKP kaybetmiş, Saadet Partisi kazanmışken buradaki AKP itirazı kabul edilmiştir. Ama Muş merkez ve sadece 3 oyla kaybedilen Malazgirt’te HDP'nin itirazı kabul edilmemiştir” diye konuştu.

“Muş halkının iradesi gasp edildi”

YSK başta olmak üzere İlçe ve İl Seçim Kurullarının AK Parti’nin vesayeti altında olduğunu ileri süren Buldan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Muş Valisi’nin özellikle AKP’li belediye başkan adayını henüz sonuçlar netleşmeden tebrik etmesi, billboardlara Muş Belediye Başkanı olarak teşekkür mesajları verilmesi HDP oylarının gaspının açık ve net göstergesidir. AKP’nin Türkiye genelinde özellikle itiraz ettiği yer kabul edilir ve oralarda sayım yapılırken, HDP’nin itirazları hiçbir gerekçe gösterilmeden reddediliyor. Burada biz hukukun, adaletin, vicdanın ayaklar altına alındığını bir kez daha gördük. Türkiye’de hukukun, adaletin, vicdanın olmadığını hep birlikte gördük. Muş başta olmak üzere AYM ve AİHM de olmak üzere hukuki arayışlarımızı devam ettireceğiz. Çünkü biz biliyoruz ki Muş’ta halkımızın iradesi gasp edilmiştir.”

“AYM’ye, AİHM’e götüreceğiz”

Muş Valisi’nin özellikle “O adamı burada başkan yaptırmayacağım” sözleri yapılan hukuksuzları gösterdiğini ifade eden Buldan, “O adam dediği Sırrı Sakık’tır. Sırrı Sakık özelinde HDP'ye yapılan büyük haksızlığı da bu sözleriyle ortaya koymuştur. Buradaki vesayet sonucu mülki amirler özelinde her türlü hukuksuzluk ve haksızlık yapılarak Muş, bizden alınıp başka bir partiye verilmiştir. Biz bu işin hukuki çerçevede peşini bırakmayacağız. Merkez İlçe Seçim Kurulu bunu reddetti ama umut ediyor ve diliyoruz ki İl Seçim Kurulu bunu kabul eder ve oylar yeniden sayılır. Çünkü şunu biliyoruz 24 Haziran seçimlerinde burada defalarca 3'üncü milletvekilliği için oylar sayılmıştır. Ama şimdi AKP’nin belediye başkanlığını kazanması için herkes seferber edilmiştir. Biz bunu asla kabul etmiyoruz. Muş halkına buradan söz veriyoruz: Sizin gasp edilen hakkınızı her türlü hukuk çerçevesinde AYM'ye, AİHM'e götürmek bizim boynumuzun borcudur. Bu anlamda hiç kimsenin bir kuşkusu olmasın” dedi. Buldan konuşmasını, “Biz Muş’ta kazandığımızı biliyoruz ama kazanılan hakkımızın elimizden alınmasını kabul etmiyoruz. Hukuki girişimleri yapacağımızı ifade ediyoruz. Muş halkının belediye başkanları Sayın Sakık ve Sayın Genç’tir” sözleriyle tamamladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.