“Halka tek bir lira harcama yapılmamış”

“Halka tek bir lira harcama yapılmamış”
Yenişehir Belediyesi Eşbaşkanı Belgin Diken, kayyum yönetimindeki belediyenin devletin diğer kurumlarına harcamalar yaptığını savunarak, “Halka tek...

Yenişehir Belediyesi Eşbaşkanı Belgin Diken, kayyum yönetimindeki belediyenin devletin diğer kurumlarına harcamalar yaptığını savunarak, “Halka tek bir lira harcama yapılmamış” dedi

DİYARBAKIR YENİGÜN - İçişleri Bakanlığı tarafından 8 Aralık 2016’da kayyum atanan Yenişehir Belediyesi, 31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 62.32 oy alan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yönetimine geçti. HDP’nin yönetimi devralması ardından müdürlüklerin imza yetkisi alındı, izinler iptal edildi, ödemeler durduruldu ve kayyum tarafından kiralanan araçlar parka çekildi. HDP’li Eşbaşkanlar ilk olarak belediye binası önündeki güvenlik duvarını ve belediye çevresinde bulunan polis kulübelerini kaldırdı. Belediye Eşbaşkanı Belgin Diken, belediyeye gittiklerinde karşılaştıkları tabloyu Mezopotamya Ajans’a anlattı.

“Çok gereksiz harcamalar ve tahribatlar var”

Mazbatalarını almalarının ardından geldikleri belediye binasında ilk olarak güvenlik duvarını ve belediye çevresine yerleştirilen 4 polis kulübesini kaldırdıklarını dile getiren Diken, girdikleri makam odasında ise masa ve sandalyelerin olmadığını söyledi. Belediyede polis ve bekçilerden oluşan bir çalışma ekibinin olduğunu ifade eden Diken, “Çok gereksiz harcamalar ve tahribatlar var. Belediye binası yeni bir bina olmasına rağmen çok hor kullanılmış. Zaman içerisinde eski düzeyine getirilecek. Yemekhane depoya dönüştürülmüştü” dedi. Kayyumun belediye araçlarını kaymakamlığa tahsis etmesi ardından makam aracını “benzinli” gerekçesiyle iade ettiğini ileri süren Diken, geriye kalan 3 aracı da meclis kararı ile geri alacaklarını kaydetti.

“Paralar devletin diğer kurumlarına harcanmış”

Kayyum tarafından ciddi harcamaların yapıldığını ancak harcamaların halkın ihtiyaçları temelinde yapılmadığını iddia eden Diken, “Bütün paralar devletin diğer kurumlarına harcanmış. 7 milyon liralık harcama Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na harcanmış. Alelacele bütün ödemeleri de yapmışlar. Müftülük için milyonlarca harcama yapılmış. Süleyman Soylu’nun katıldığı Hamidiye Külliyesi’nin açılışına toplamda 3 milyon liralık bir ödeme yapılmış. Sadece Mart ayında 6 milyon liralık ödeme yapılmış. AKP’nin seçim propagandası için sadece reklam ve organizasyon giderleri için 669 bin lira, 105 bin lira duyurulması için harcanmış. 31 Mart seçimlerinde yaklaşık 34 bin 500 liralık emniyet için araç kiralama bedeli harcanmış” şeklinde konuştu. Diken, “Kayyum hizmet değil rant amaçlı harcamalar yapmış. 28 milyon lira kredi çekilmiş. Ödemelerin büyük bölümü bize bırakılmış durumda. Yoksul insanlara para harcanmadı. Bunu soracağız. Birçok tahsis ve devir var. Halkın sorun ve sıkıntılarına dair tek bir lira harcama yapılmamış” diye belirtti. Kayyumun yaptığı harcamalarının, halka anlatacaklarını söyleyen Diken, gerçekleştirdikleri ilk meclis toplantısında alınan kararları şöyle sıraladı:

“Belediye Meclis toplantıları halka açık, halk ile birlikte gerçekleştirilecek. Kayyum tarafından Mehmed Uzun Parkı’nda kaldırılan anıt yeniden dikilecek. Adı değiştirilen Mervani Parkı’nın adının yeniden verilmesi kararları alındı. Belediyenin gelir ve giderleri halkla paylaşılacak.”

“Ev ev halka soracağız”

Çalışmalara başlamadan önce halka gideceklerinin altını çizen Diken, “Ev ev halka soracağız. Halk toplantıları ile halkın sorunlarına birlikte karar verip, çözüm geliştireceğiz. Belediye personelleriyle birlikte sorunları yerinde inceleyip, halkımızla birlikte çalışmalar yürüteceğiz. İstihdam gerekliğinin yüksek olduğu bir ilçedeyiz. Tarım alanlarının yoğunluğu olduğundan dolayı, tarımsal faaliyetleri önümüze koyuyor. İlgili uzman kişi ve kurumlarla yol haritası oluşturacağız. Tüm bunlar stratejik planlarımızda da yer alacak” dedi. Kadın Politikaları Müdürlüğü’nün yeniden aktifleştirileceğini aktaran Diken, “Yeni yapılan Kadın Yaşam Merkezi 25 yıllığına kaymakamlığa tahsis edilmiş. Kadınlar için önemli çalışmalar başlatacağız. Kooperatifleşme çalışmalarına başlayacağız. Kadın Semt Pazarı çalışmalarımız var” diye konuştu. (MA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.