Enkaz kalkınca Hatay'ın yüzde 75'i tamamen boş arsa olacak

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hatay’daki durumla ilgili olarak “Göreceksiniz enkaz kalkınca Hatay'ın yüzde 75'i tamamen boş arsa olacak”...

Enkaz kalkınca Hatay'ın yüzde 75'i tamamen boş arsa olacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hatay’daki durumla ilgili olarak “Göreceksiniz enkaz kalkınca Hatay'ın yüzde 75'i tamamen boş arsa olacak” açıklamasında bulundu.

10 ili kapsayan deprem bölgesine dönen Süleyman Soylu,  Hatay'daki son durumu ve yaşadığı sağlık problemini anlattı.

Soylu’nun açıklamalarının satırbaşları şöyle:

“Bu deprem bölgesinin en büyük yıkımı burada. Oran olarak da sayı olarak da burada. Hem binaların büyüklüğü açısından hem de bina sayısı açısından da burada. Şu anda burada 21 bin 300 yıkık ve acil yıkılacak bina var.

“ENKAZIN YÜZDE 40'I KALDIRILDI”

Şu ana kadar, biliyorsunuz diğer illere nazaran burada farklı bir yöntemimiz var, biz geceleyin de burada yıkım yapıyoruz. Hem yıkım hem taşıma yapıyoruz. İlk önce 2 bin kamyondan başladık günlük. Sonra 4 bin, sonra 6 bine çıktık. Bugün 12 bin 812 bin 900'e çıktı. Hedefimiz 13 bindi. Biz 13 bin kamyonla günlük, sürdürülebilir kılarsak... Zannediyorum şu anda yüzde 40'ı bitmiş burada. Ama tekrar söyleyeyim bir yanılgı olmasın; Acil yıkılacak ve yıkık olanların taşınması ve kaldırılması yüzde 40'ı bitti.

Buranın 10 günlük karşı karşıya kaldığı yıkımın büyüklüğünden dolayı diğerlerinden geri bir takvimi var. Hep o takvimde gidiyoruz. Hem afetin büyüklüğü açısından hem de yıkımın etkisi açısından.

“Bayramdan sonra ağır hasarlı binaların yıkımına geçilecek”

Zannediyorum ki Ramazan Bayramı'ndan sonra 10 gün içerisinde buradaki bir bölüm biter. Ama ondan sonra bir bölüm daha var. Ağır yıkılacak binalar. Her enkazın her ilde enkazı yöneten bir ekibiz var. Özellikle kamu kurumlarının yaptığı bir bölüm var. Karayolları, DSİ, Orman ve kısmen belediyeler. Bir de özel sektöre ihale ettiğimiz bölümler var, ki o daha büyük bir bölüm. Yüzde 80'e 20'lik oran şu anda.

“ENKAZ KALKINCA HATAY'IN YÜZDE 75'İ TAMAMEN BOŞ ARSA OLACAK”

Bu tabii ilk bölüm. Acil yıkılacak ve yıkılmış binaların enkazı. Enkazın kalkınca Antakya'nın yüzde 75'i, 80'i olmayacak. Diyelim 100 parça var, biz 30'unu kaldırıyoruz. Bir de 75'i var. Bu bittikten sonra 3 aylık periyodumuz daha var.

Göreceksiniz enkaz kalkınca Hatay'ın yüzde 75'i tamamen boş arsa olacak.

“Parti ne karar verirse biz o karara uyarız”

Tarihin en önemli seçimine gidiyoruz. Buradaki konsantrasyonumuz seçim değil, deprem. Bu kadar iş varken, günlük tartışmalara giremeyiz. Ben bir partinin mensubuyum. Ben çok genç yaşlarda genel başkanlık yaptım.

AK Parti'de genel başkan yardımcılığı yaptım. Siyasetin kendine ait kuralları vardır. Bu kurallar işler. Parti ne karar verirse biz o karara uyarız. Siyasette kırgınlık olmaz.

“BEL FITIĞIM İYİCE KÖTÜLEŞTİ”

Her şeyin başı sağlık tabii. Geçen gün fizik tedavimi yapan bir arkadaş var, Kahramanmaraş'ta 'yaşın kaç dedim', 37 imiş, dedim ki 38 yıldır bu benim arkadaşım. 15 yaşından beri bel fıtığım var, iyice kötüleşti. Şu anda biraz daha iyiyim, iyi bir durumdayım. Benim rahmetli büyük ninem vardı, babamın babaannesi. Bu hastalıkların büyük bölümü genetik zaten. Bakmak lazım, spor yapmak lazım. Kahramanmaraş'ta fizik tedavi görüyorum.” (Haber merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.