Diyarbakır Barosu: Gözaltılar hukuka aykırı

Diyarbakır Barosu: Gözaltılar hukuka aykırı
21 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyona ilişkin Diyarbakır Barosu’nca yapılan yazılı açıklamada gözaltının hukuka aykırı olduğu belirtilerek,...

21 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyona ilişkin Diyarbakır Barosu’nca yapılan yazılı açıklamada gözaltının hukuka aykırı olduğu belirtilerek, aralarında üyelerinin de bulunduğu kişilerin serbest bırakılması çağrısında bulunuldu.

Diyarbakır merkezli 21 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonda aralarında gazeteci, avukat, siyasetçi, sanatçıların bulunduğu 110 kişi gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında operasyonlar sürerken Diyarbakır Barosu, yaptığı yazılı açıklamayla gözaltıların hukuka aykırı olduğu bildirildi. Açıklamada, şöyle denildi:

“Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının yürütmüş olduğu soruşturma kapsamında, Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliğinin vermiş olduğu arama ve gözaltı kararına istinaden bugün sabah saatlerinde Baromuz üyesi meslektaşlarımızın, gazetecilerin ve hak savunucuların evlerine baskın yapılmış, yakalama ve gözaltı işlemleri gerçekleştirilmiştir. Temel hak ve özgürlüklere son derece keyfî bir biçimde müdahale edilmekte, avukatlar başta olmak üzere hak savunucuları ve bağlı olunan meslek örgütleriyle sivil toplum örgütlerinin yargı eliyle hedef alındığı, ceza tehditlerine maruz bırakıldığı bir süreç yaşanmaktadır. Yakalama, gözaltı, tutuklama gibi koruma tedbirleri, hak savunucuları üzerinde yersiz, gereksiz ve ölçüsüz şekilde kötüye kullanıldığı gözlenmekte, avukat görüş yasağı ile soruşturma dosyasında gizlilik kararı alınmıştır. Yargılananların haklarındaki suçlamaların niteliği ve sebeplerinden en kısa sürede haberdar edilmesi adil bir yargılamanın gereğidir. Meslektaşımıza ilişkin soruşturma dosyası hakkında kısıtlama kararı ve avukat görüş yasağı bulunmakta olup, avukatlarının soruşturma dosyasına erişimi ve bilgi sahibi olması engellenmektedir. Meslektaşlarımıza, gazetecilere ve hak savunucularına yönelik hukuka aykırı, özgürlük ve güvenlik hakkını ihlal edici uygulamaya son verilmeli, derhal serbest bırakılmalıdır.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.