DİERG’den 20. Eğitim Şurası’na ‘Anadilde Eğitim’ önerisi: Kürdce Anadilinde Zorunlu Eğitim

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi (DİERG), 1-3 Aralık 2021’de toplanan 20. Eğitim Şurası öncesinde anadili ve/veya baba dili Kürdce olan çocuklar için okul öncesinden üniversiteye dek ‘Kürdce anadilinde zorunlu eğitim’ başlatılmasını önerdi.

YENİGÜN HABER – DİERG’in resmi internet adresinde yapılan paylaşımda,,“Önerimiz, Anadili temelli anadilde eğitim yani ‘Kürdce temelli Türkçe eğitim’ başlatılmasına dairdir. Kapsayıcılığı artıracak bu önerimizi 1973 tarih ve 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nda yer alan ‘eğitimde fırsat ve olanak eşitliği’ ilkesi ışığında dile getiriyoruz” denildi.

ABİDE 2018, EGÇİ 2018, TIMMS 2019, PISA 2018, LGS gibi sonuçlar ve raporlar bölge (Kuzeydoğu, Ortadoğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri) ile diğer bölgeler arasındaki başarı farkını veri temelli kanıtlarla ortaya koyduğu belirtilen haber-yorumda şu ifadelere yer verildi:

“Geçmiş dönem sonuç ve raporları ise bu başarı farkının tarihsel olduğunu işaret etmektedir. PISA 2018 sonuçlarına göre, bölge diğer en başarılı bölgeden 3 yıllık öğrenme süreci kadar geridedir. Sorun bölgeler arasındaki başarı sıralamasında bir bölgenin sürekli sonuncu olması değil, diğer bölgelerle arasındaki farkın bu denli yüksek olmasıdır. Bölgeler arası eşitsizlik kadar bölge içi eşitsizlik de bir diğer önemli başlıktır.

Bu mutlak gibi görünen farkta ve geri kalmışlıkta sosyoekonomik zayıflık, ebeveynin eğitim durumu, okul sayısı, öğretmen sayısı, okullulaşma oranı ve çocuğun okul öncesi eğitim almamasının yanı sıra anadilinde eğitim yokluğu da bir etkendir; eşitsizlik sağlamaktadır.

1925 Şark Islahat Planı Kararnamesi, 1928’deki “Vatandaş Türkçe konuş” kampanyası ve 1983 tarihli 2932 sayılı yasa ile Türkçe dışındaki her bir anadili ev içine hapsedilmiştir. Ancak, 2012 yılında Kürd diline devlet okullarında, üniversite ve basında alan açılmıştır. O alanda günümüze dek daralma olmamış aksine bu alanla dikkatle ilgilenilmiş, korunmaya ve güçlendirilmeye çalışılmıştır.

DİERG, 20. Eğitim Şurası’nda belirlenecek tavsiye kararları arasında “Kürdce anadilinde zorunlu eğitim” uygulamasına geçişin de yer almasını önermektedir.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
DİERG’den 20. Eğitim Şurası’na ‘Anadilde Eğitim’ önerisi: Kürdce Anadilinde Zorunlu Eğitim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin