Abdullah Zeydan mazbatasını aldı: Toplumsal barışa ihtiyacımız var

Abdullah Zeydan mazbatasını aldı: Toplumsal barışa ihtiyacımız var
Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Abdullah Zeydan'a mazbatası verildi. Zeydan mazbatasını, Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Neslihan Şedal ile birlikte aldı.

Yüzde 55 oyla Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı seçilen ancak il seçim kurulu tarafından seçilme hakkı iptal edilerek mazbatasının ikinci sıradaki AKP adayına verilmesi kararı verilen Abdullah Zeydan, kararın Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edilmesinden sonra bugün mazbatasını aldı.

'HERKESE ŞÜKRANLARIMIZI SUNARIZ'

Mazbatasını aldıktan sonra Van Adliyesi önünde açıklama yapan Abdullah Zeydan, şunları söyledi:

"Saygıdeğer halkımız. 31 Mart 2024 seçimlerinde hem Van'da hem bütün Türkiye'de demokratik haklarını kullanan bütün yurttaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Bu seçimlerin toplumsal barışımıza, hukukun üstünlüğüne ve hayırlı hizmetler üretmemize vesile olmasını diledik.

Kısa bir süre de olsa hukukun, adaletin askıya alındığı bir süreçten sonra demokrasiden yana hukuktan yana adaletten yana tavır alan başta iradesini sahiplene onurunu sahiplenen Van halkımız olmak üzere, bu süreçte hukuktan, adaletten, eşitlikten yana tavır alan 85 milyon yurttaşlarımıza, bütün siyasi parti liderleri ve temsilcilerine, bütün demokratik kitle örgütleri, meslek örgütleri, basın emekçilerine, duyarlılık gösteren tüm kesimlere şükranlarımızı sunarız."

'TOPLUMSAL BARIŞA İHTİYACIMIZ VAR'

Zeydan, "YSK'nın aldığı bu hukuktan ve adaletten yana karar, ülkemizde hukukun üstünlüğü, adaletin tesisi ve toplumsal barışın umutlarını ve birlikte onurlu, özgür yaşam iradesini daha da güçlendirmiştir. Barış Anneleri aramızda. Coğrafyamızın ülkemizin artık çatışmaya, hukuksuzluğa ihtiyacı yok. Hepimizin toplumsal barışa ihtiyacımız var. Hepimiznin birlikte, onurlu, özgür bir yaşamı tesis etme yönünde sorumluluklarımız var. Artık toplumsal barışı inşa etme, artık güzel kentimize, halkımıza layık hizmetler üretme zamanıdır" diye konuştu.

abdullah-zeydan-mazbata-1.jpg

NE OLMUŞTU?

Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanlığını kazanan DEM Parti adayı Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının, Adalet Bakanlığı tarafından seçimden önceki cuma günü mesai bitimine 5 dakika kala geri alındığı ortaya çıktı. Van İl Seçim Kurulu da, Zeydan'ın seçimleri açık farkla kazanmasına rağmen mazbatanın AKP'li aday Abdulahat Arvas'a verilmesi kararı aldı.

Zeydan'ın seçilme hakkının cuma günü sessiz sedasız gasp edildiğinin ortaya çıkması ve Arvas'a mazbata verme kararı, başta Van olmak üzere Türkiye'nin çok sayıda noktasında protesto edildi.

DEM Parti Van'da, büyükşehir belediyesinin yanı sıra 13 ilçenin tamamını kazanarak bir ilke imza attı. Zeydan da, 245 bin 573 oy alarak yüzde 55.48 oranıyla Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı seçildi. AKP'li aday Abdülahat Arvas ise 120 bin 147 adet oyla, yüzde 40.51 oranında kaldı.

Bu sonuçlara rağmen mazbatayı Arvas'a verme kararının ardından DEM Parti, Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) 30 sayfalık ayrıntılı bir dilekçe ile itiraz ederek kararın iptalini istedi. Gün içinde Zeydan'ın haklarının tanınması için Van'da CHP, TİP ve EMEP'in de destek verdiği bir yürüyüş düzenlenirken, YSK de oy çokluğu mazbatanın iade edilmesi kararı aldı. Karar Kurul'da 4'e karşı 7 oyla alındı.

Abdullah Zeydan, Hakkari milletvekili olduğu 4 Kasım 2016’da, HDP eş genel başkanları ve milletvekillerine karşı yürütülen gözaltı operasyonlarında tutuklanmış, 6 Ocak 2022’de serbest bırakılmıştı. 31 Mart yerel seçimleri öncesinde ise memnu haklarının iadesi için yaptığı başvuru kabul etmiş ve bu karar kesinleşmiş, seçimde yarışmasını önünde engel kalmamıştı.

Memnu haklar, kişinin mahkumiyeti nedeniyle mahrum edildiği haklara deniyor. Memnu hakların iadesi ise, bu hakları geri almak için düzenlenen bir ceza hukuku kurumudur.

Kaynak:HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.