Yüksekdağ'a Erdoğan'a hakaretten 1 yıl 6 ay hapis

Yüksekdağ'a Erdoğan'a hakaretten 1 yıl 6 ay hapis
Halkların Demokratik Partisi eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'a gözaltında verdiği ifadesinde "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği"...

Halkların Demokratik Partisi eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'a gözaltında verdiği ifadesinde "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği" ettiği gerekçesiyle 1 yıl 6 ay hapis cezası verildi

DİYARBAKIR YENİGÜN - HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının ardından 4 Kasım 2016 yılında gözaltına alınarak tutuklanan Van eski Milletvekili ve HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yükdağ'ın gözaltında verdiği ifadede, "Ancak şaibelerle dolu bir siyasi geçmişi olan Erdoğan" sözleri nedeniyle Cumhurbaşkanına hakaretten dolayı hakkında açılan davada Yüksekdağ'a hapis cezası verildi. Diyarbakır 13. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın duruşmasına, Yüksekdağ, tutuklu bulunduğu cezaevinde mazeret bildirerek Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinde duruşmaya katılmazken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Sami Kabadayı ve Yüksekdağ'ın avukatı Serdar Çelebi hazır bulundu. Hakim yapılan UYAP sorgulamasında sanığın SEGBİS sistemi ile duruşmaya katılmak istemediğine dair herhangi bir mazeret dilekçesini göndermemiş olduğunu belirterek duruşmaya başladı. Ayrıca Ankara 23. Asli Ceza Mahkemesi’nin 2019/123 esas sayılı dosyasında mahkeme dosyasını istemiş olduğunu belirtti.

“Üst sınırdan ceza verin”

Duruşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Sami Kabadayı, Yüksekdağ’ın mazeret dilekçesi sunduğuna dair UYAP’tan herhangi bir bilgiye ulaşılamadığını kaydederek, Yüksekdağ'ın bu tutumunu davayı uzatmaya yönelik bir amaç taşıdığı yorumunda bulundu. Kabadayı, "Sanığın müvekkile dönük beyanları, müvekkili küçük düşürmeye yönelik hakaret teşkil eden beyanlardır. Sanık tarafından bir mazeret bildirilmiş ise de daha önce savunması alınıp duruşmayı uzatmaya yönelik bir amaç söz konusudur. Bu nedenle mazeretinin nedeni ve dosya tekemmül etmiş olduğundan karara çıkmasını talep ediyoruz. Karar verilirken sanığın beyanlarının içeriği ve tutumu dikkate alınarak alt sınırdan uzaklaşarak ceza verilmesini talep ediyoruz" dedi.

“Eksiklikler giderilsin”

Ardından söz alan Serdar Çelebi, "Ankara'da açılan dosya birleştirme talebi ile bu dosyayı istemiştir. Müvekkil daha önce huzurda savunma yapmak istediğini belirtmiştir. Yüzyüzelik ilkesi gereği usul yasanızda yazılı olan mahkeme huzurunda savunma yapılması bu hususta eksik kalmıştır. Bu nedenle biz bu eksikliklerin giderilmesini talep ediyoruz" ifadelerine yer verdi. Hakim esas hakkında savunma istemesine karşılık avukat Çelebi, Yüksekdağ hakkında benzer dosyalardan birçok dosya bulunduğunu, aynı konuda birden fazla cezada söz konusu olacağını belirterek dosyada yer alan eksikliklerin giderilmesini istedi. Avukatların taleplerini değerlendirmek üzere duruşmaya ara vereceğini belirten 13'üncü Asliye Ceza hakimi, verdiği aranın ardından Yüksekdağ'a Cumhurbaşkanına hakaret etmekten 1 yıl 6 hapis cezası verilmesine karar verdi.

“Ara karar beklerken karar verildi”

Mahkemenin verdiği hapis kararını değerlendiren Serdar Çelebi, müvekkilin duruşmada hazır bulunması gerektiğini ve savunmasını burada alınması gerektiğini talep ettiklerini ve bunun kabul edilmediğini söyledi. Çelebi, ayrıca Ankara 23. Asliye Ceza Mahkemesi'nin bağlantılı olma ihtimaline binaen bu dosyayı istemiş olmasına rağmen mahkemenin bu yönde de bir karar kurmadan karar verdiğini ifade etti. Çelebi , "Bu dosyaya ilişkin bir ara karar beklerken son sözümüzü dahi sormadan karar verdi. Bu karar ifade özgürlüğüne dönük ağır bir ihlal olduğunu düşünüyoruz. Nitekim buna benzer birçok mevzu AİHM Türkiye'yi mahkûm etmiştir. Bu duruşmanın 7'inci celsesiydi, her duruşmada da müvekkil ısrarla SEGBİS ile katılmayacağını beyan etti. 7 duruşma boyunca müşteki tarafından kimse gelmedi. Bu dosyaya katılıp karar talebinde bulunması ve karar verilmesi ayrıca dikkat çekicidir. Verilen kararı hukuka uygun olarak görmüyoruz. Bu birçok uluslararası sözleşmenin ihlalidir. Hukuk mücadelemiz devam edecektir. Bütün hukuki yollara başvuracağız. Karar istinafa götürülecektir. Bu kararın bozulacağını umuyoruz çünkü karar vermek için verilen bir karardır" şeklinde konuştu. (MA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.