Yolları yapılmayan mahalleli seçimi boykot edecek

Yolları yapılmayan mahalleli seçimi boykot edecek
​Diyarbakır'da yolları adeta köstebek yuvasına dönen Fırat Mahallesi Yukarı Karakuyu Küme Evleri sakinleri, hizmet görmedikleri için yerel seçimleri...

Diyarbakır'da yolları adeta köstebek yuvasına dönen Fırat Mahallesi Yukarı Karakuyu Küme Evleri sakinleri, hizmet görmedikleri için yerel seçimleri boykot edeceklerini açıkladılar.

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ilçesinde bulunan Fırat Mahallesi'nde bazı yollar, bakımsızlık nedeniyle adeta köstebek yuvasına dönüşmüş durumda.

150 haneli Yukarı Karakuyu Küme Evleri'nde ikamet edenler, defalarca bildirmelerine rağmen kendileriyle ilgilenilmediği için 31 Mart'ta gerçekleştirilecek mahalli idare seçimlerini boykot etme kararı aldılar.

Araçların geçerken hasar gördüğü, insanların çamur içinde kaldığı yolda toplanan mahalleli, yetkililerin artık vatandaşların sorun ve sıkıntılarıyla ilgilenmelerini istedi.

1976 yılından beri Yukarı Karakuyu Küme Evleri'nde oturduğunu anlatan Kamil Şeker, "Bu köyde ilk ikamet edenlerden biri benim. Bugüne kadar bütün belediyeler, seçim süreçlerinde gelip, 'Biz yol yapıyoruz, altyapı yapıyoruz.' dediler. Bir kamyon kum döküyorlar, seçimden sonra hiçbirinin buraya uğradığı yok. Belediye başkanları, seçimden seçime ancak gelip bir köylüyü, o da hepsini değil, ya görür ya görmez. Bu halk olmasa, İller Bankasında bu insanların ödenekleri olmasa belediye ayakta kalamaz. Maalesef belediyeler, halkı düşünerek ne yolları yaptılar ne asfalt döktüler." dedi.

"Bu yolları yapmak belediyenin boynunun borcudur"

İLKHA’da yeralan habere göre, Belediyelerden görevlilerin gelip yolların yapılacağına dair kendilerine söz verdiklerini dile getiren Şeker, şunları söyledi:

"Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Kayapınar Belediyesi birlikte geldi, 'Yolu açacağız ama burada mezarlar var.' dedi. Biz, 'Dedelerimiz, nenelerimiz, çocuklarımız burada yatıyor.' dedik. Bizzat benim 7 çocuğum orada yatıyordu. Her şeye rağmen hizmet gelmesi için mezarların başına geçtim, nakillerinin yapılmasını istedim. Ondan sonra 'Buyurun, gelip yolları açın.' dedim ama yollar yine açılmadı. Bizim belediye başkanlarımız hangi mahallede bir basın toplantısı yaptı? Hangi mahalleliyle istişare etti? 'Bu bölgeye ne yapalım, bu insanların ekonomisini nasıl sağlayalım.' diye düşündüler mi? Hiç geldiler mi? Maalesef hiç gelmediler. Biz, çuvallarla mucur getirip bu çukurları kapatabilecek kapasiteye sahibiz. Belediye, bu insanlar için İller Bankasına gelen ödeneklerle ayaktaysa bu yolları yapmak, hizmetleri getirmek onların boynunun borcudur. Biz hiçbirine hakkımızı helal etmiyoruz."

"Seçimi boykot edeceğiz"

31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde oy kullanmama kararı aldıklarını bildiren Şeker, "Önümüzdeki süreçte belediye başkan adayları ve muhtar adayları ne köye gelsinler ne de biz oy veriyoruz. Biz bu seçimi boykot edeceğiz, sandığa gitmeyeceğiz. Bu seçimden önce asfalt dökülürse bir günde buranın asfaltı biter. Parke taşı yapılırsa bir haftadır, başka da bir şey değildir. Bu tarihten sonra buraya hiçbir belediye başkanı, bir muhtar eğer yol yapılmasa girmesin. Kesinlikle bunu kabul etmiyoruz ve sandığa da gitmeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nun her ay muhtarlarla toplantı yaptığını ve onlardan vatandaşların ihtiyaçlarını bildirmelerini istediğini kaydeden Davut Açıl ise kendi muhtarlarının yüzünü dahi görmediklerini anlattı.

Hizmet alamadıkları için sandığa gitmeyeceklerinin altını çizen Açıl, "Yerel seçimlerde kimse buraya gelmesin. Gelenler, bu duruma bakıp utansın. Eğer burunları yanmasa gelip oy istemezler. Biz oy kullanmıyoruz, hepimiz boykot edeceğiz. Gelsin, bu suyu, halimizi görsünler. Bu durumda neye oy kullanalım? Oy kullanırsak demek ki insan değiliz. Çöplüğün içinde yaşıyoruz." şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili görüştüğümüz Kayapınar Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünden yetkililer, bu evlerin yol onarım işiyle Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin ilgilendiğini söylediler.

Belediye: Nisan veya mayıs ayında sıkıntı giderilecek

İLKHA'nın telefonla ulaştığı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanı Kendal Okutucu ise Yukarı Karakuyu Küme Evleri'ndeki 7-8 evde kamulaştırma noktasında bazı sorunların olduğunu belirtti.

İmarla ilgili problemlerin çözümü aşamasında son noktaya geldiklerini bildiren Okutucu, bu yılın nisan veya mayıs ayında söz konusu sıkıntının giderileceğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.