Video Haber: Yaklaşık 21 bin Suriyeli bayram için ülkesine gitti

Video Haber: Yaklaşık 21 bin Suriyeli bayram için ülkesine gitti
Suriye'deki iç savaş nedeniyle ülkelerini terk ederek Türkiye'ye yerleşen ve yıllar sonra Ramazan Bayramı'nı ülkelerinde geçirecek olmanın sevincini yaşayan...

Suriye'deki iç savaş nedeniyle ülkelerini terk ederek Türkiye'ye yerleşen ve yıllar sonra Ramazan Bayramı'nı ülkelerinde geçirecek olmanın sevincini yaşayan yaklaşık 21 bin Suriyeli bayram için ülkesine gitti.

DİYARBAKIR YENİGÜN - Ramazan Bayramı'nı ülkelerinde, yakınlarıyla birlikte geçirmek isteyen Suriyelilerin Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'ndaki geçişleri dün itibariyle tamamlandı. Yıllar sonra Ramazan Bayramı'nı ülkelerinde geçirmek için Türkiye'nin dört bir tarafından Kilis'e gelen 20 bin 576 Suriyeli ülkesine geçiş yaptı. Ülkelerinde yaşanan savaştan dolayı ailelerini, yakınlarını ve doğup büyüdükleri toprakları terk ederek Türkiye'ye göç etmek zorunda kalan, yıllardır bayramları kendi ülkelerinde geçirememenin hüznünü yaşayan Suriyelilerin, Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'ndaki geçişleri dün itibariyle tamamlandı. Bayramı, Azez, Mare, Soran, Aktarin, Çobanbey, Afrin, Cerablus ve El-Bab gibi bölgelerdeki yakınlarının yanında geçirmek üzere randevu alan 25 bin 838 Suriyeliden 20 bin 576'sı ülkesine geçti. Diğerlerinin ise belirtilen sürede gelmedikleri için randevularının iptal edildiği öğrenildi.

Suriye'de savaşın sona erdiği ve güvenliğin sağlandığı bölgelere, Türkiye tarafından verilen izinle geçen Suriyeliler, bayramı ülkelerinde aileleri ve yakınlarıyla geçirme fırsatı bulacak.

Bayramı ülkelerinde yakınlarıyla geçirmek isteyen Suriyelile; Gaziantep, Kilis ve Hatay Valilikleri tarafından oluşturulan randevu sistemlerine kaydını yaptırarak, sınır kapılarındaki işlemlerin ardından ülkelerine geçtiler.

Yaklaşık 2 hafta süren geçişler dün itibariyle tamamlanırken, bayram için ülkelerine giden Suriyelilerin 10 Haziran-1 Kasım tarihleri arasında Türkiye'ye tekrar gelebilecekleri öğrenildi.

Yıllar sonra bayramı ülkelerinde geçirecek olmanın sevinciyle ülkelerine giden Suriyeli sığınmacılar, iç savaşın tamamen sona ermesiyle tekrar doğup büyüdükleri topraklara yerleşmek ve bayramları kendi ülkelerinde geçirmek istediklerini söylediler.

Suriyeliler, ülkelerindeki bu iç savaşın tamamen sona ermesiyle bayramları savaştan önce olduğu gibi doğup büyüdükleri topraklarda aileleriyle ve yakınlarıyla huzur içerisinde idrak etmek istediklerini dile getirdiler.

8 yıl önce Suriye'de yaşanan savaştan dolayı hasta eşiyle birlikte çocuklarını ve yakınlarını terk ederek Türkiye'ye geldiğini belirten Eyüp Sama, "Allah kimsenin başına savaş getirmesin." diyerek Suriye'deki savaşın artık bitmesini istediklerini söyledi. Savaşların insanların ölümlerine ve ülkelerin yıkılmasına neden olduğunu belirten Sama, "Çocuklarım, akrabalarım Suriye'deler, biz de bayram dolayısıyla onları ziyaret edeceğiz. Bayram vesilesiyle çocuklarımızı ve akrabalarımızı göreceğiz. Şimdi bizi bekliyorlar. Biz Türkiye'de rahatız. Türkiye bizim için diğer ülkelerden iyidir. ABD'nin işi devamlı ülkeleri yıkmaktır. İnsanlara bir parça ekmek yedirmezler. Allah kimsenin başına savaş getirmesin, savaş hiçbir zaman iyi değildir. Herkesin evi yıkılıyor, çocuklar ve kadınlar ölüyor. Allah yardım etsin." dedi.

8 yıl önce geldiği Türkiye'de her şeyin yolunda gittiğini, ancak ailesini özlediği için bayramı Suriye'de yakınlarıyla geçirmek istediğini belirten Fatma Betül Sama da "Suriye bizim vatanımızdır. Evimiz ve çocuklarımız, yani her şeyimiz Suriye'dedir. Ama biz buradayız. Savaş oldu, kimi öldü, kimi yaralandı. Bu savaş bizleri ayırdı." ifadelerini kullandı.

Hüseyin ve Yasin Abdulkerim kardeşler de "Bayram için Suriye'ye gideceğiz. Ailemizi ve akrabalarımızı ziyaret edeceğiz. Onları çok özledik. Biz 3 senedir Türkiye'deyiz, annemizi, babamızı ve akrabalarımızı görmedik. Yıllardır onları görmediğimiz için çok özledik. İnşallah bu bayramda onları göreceğiz." diye konuştular.

Yusuf Ali, Mustafa El-Mustafa, Muhammed İsmail, Ömer Zeyd, İbrahim İzzet ve Mahir Kenno da yılar sonra yakınlarıyla bayramı geçirebilecekleri için çok mutlu olduklarını ve bundan sonraki bayramları artık ülkelerinde geçirmek istediklerini söylediler. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.