Video Haber: ‘Sınavların belirli merkezlerde yapılması öğrencileri mağdur ediyor’

Video Haber: ‘Sınavların belirli merkezlerde yapılması öğrencileri mağdur ediyor’
Bazı sınavların belirli merkezlerde yapılmasının öğrencileri mağdur ettiğini belirten eğitim sendikaları, bu mağduriyetleri giderici adımların atılması...

Bazı sınavların belirli merkezlerde yapılmasının öğrencileri mağdur ettiğini belirten eğitim sendikaları, bu mağduriyetleri giderici adımların atılması gerektiğine dikkat çekiyorlar.

DİYARBAKIR YENİGÜN - Sınav ücretlerine yapılan zamlar ve bazı sınavların belirli illerde yapılmasının öğrencileri mağdur ettiğine dikkat çeken eğitim sendikaları, ücretlerin öğrencileri rahatlatacak bir seviye düşürülmesi gerektiğini vurgu yapıyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ve diğer sınav merkezlerinin, son zamanlarda sınav ücretlerine yaptıkları fahiş zamlar, hem sınava girecek adayların hem de eğitim sendikalarının tepkisine neden oldu. Türkiye’de özellikle son dönemlerde sınav ücretlerine yapılan zamların, sınava girecek olan adayları çok ciddi bir şekilde üzmekte ve rahatsız etmekte olduğuna dikkat çeken Eğitim-Bir-Sen Bitlis Şube Başkanı Cabir Durak, konu hakkında ÖSYM’den adım atılmasını beklediklerini söyledi.

Öğrencilerin en büyük sıkıntılarından birisinin de bazı sınavların belirli merkezlerde yapılması olduğunu belirten Durak, “Sınava girenlerin en büyük sıkıntılarından birisi de bazı sınavların tüm illerde olmamasıdır. Bu otomatikman sınava girecek adayın vereceği ücreti iki katına çıkarıyor. Hem gidiş geliş ücretleri hem konaklama ücretleri hem de sınav ücretini ödemesi durumunda, gerçekten ciddi mağduriyetler oluşmaktadır.” dedi.

“Sınav ücretlerine yapılan fahiş zamlar öğrencileri mağdur ediyor”

Sınav ücretlerine yapılan zamların öğrencileri mağdur ettiğini dile getiren Durak, şunları söyledi:

“Bunun yanında son dönemde yapılan zamlarla beraber maalesef adayların sınav ücretlerine olan tepkileri bize ulaşıyor. KPSS, LGS, YDS gibi bazı sınav ücretlerinin fahiş bir şekilde yükseltilmesini doğru bulmuyoruz. Sınava girecek olan öğrencilere, imkânların daha da kolaylaştırılması, bunları teşvik edici yönde uygulamaların olması, alanda da ciddi bir şekilde rahatlamaya neden olacak. Bundan dolayı ÖSYM’yi sınavlarla ilgili yaptığı bu zam oranlarını, sınava girecek adayları memnun edecek bir orana düşürmesini talep ediyoruz. İnşallah bu konuda ÖSYM bir adım atar.” (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.