Vicdan Hareketi’nden imza kampanyası

Vicdan Hareketi’nden imza kampanyası
Suriye hapishanelerinde bulunan kadın ve çocukların özgürlüklerine kavuşmaları için birçok ülkeden aktivist ve aydının bir araya gelerek oluşturduğu...

Suriye hapishanelerinde bulunan kadın ve çocukların özgürlüklerine kavuşmaları için birçok ülkeden aktivist ve aydının bir araya gelerek oluşturduğu Vicdan Hareketi, imza kampanyası başlattı. Kampanya metninde, “Tüm insanlığı savaşlarda kadınların korunması için etkili tedbirler almaya davet ediyoruz” denildi

Foto: Arşiv

Remziye ÇELİK

DİYARBAKIR YENİGÜN - Geçen sene 8 Mart Kadınlar Günü’nde Suriye hapishanelerinde bulunan kadın ve çocukların özgürlüklerine kavuşmaları için 55 ülkeden aktivist ve birçok STK’nın desteği ile Hatay’da bir araya gelen Vicdan Konvoyu platformu çalışmalarına bu sene de devam ediyor.  Vicdan Konvoyu bu sene de ‘Vicdan Hareketi’ ismi ile faaliyetlerine devam edecek. Çalışmalarına bir yenisini ekleyen hareket, bu kez de imza kampanyası başlattı.

“Amacımız hapsedilen kadın ve çocukların serbest bırakılması”

"Vicdanhareketi.org” sitesi üzerinden başlatılan imza kampanyası metninde şu ifadeler yer aldı; “Bizler, dünyanın dört bir yanından farklı din, dil, renk, ırk, cinsiyet fark etmeksizin bir araya gelmiş insanlar ve sivil toplum kuruluşlarıyız. Amacımız Suriye savaşı sırasında Esed rejimi tarafından tutulan ve hapsedilen kadın ve çocukların serbest bırakılması için insanlık vicdanını temsil eden sivil bir inisiyatif olarak basın toplantıları, medya kampanyaları, diplomatik temaslar vb. sivil ve barışçıl çabalar ortaya koymaktır.

“Başlatmış olduğumuz kampanyaya destek bekliyoruz”

Amacımız; Kadınların, Suriye’de savaşın başından bu yana işkence, tecavüz, infaz, hapis ve mültecilikle büyüyen dramlarına dikkat çekmek. Suriye’de savaş sebebiyle haksız bir şekilde tutulan tüm kız çocukları ve kadın mahpusların serbest bırakılması için çağrı yapmak ve girişim başlatmak. Tüm insanlığı savaşlarda kadınların korunması için etkili tedbirler almaya davet etmektir. Bu kapsamda başlatmış olduğumuz ve benzeri organizasyonlarda da büyük rol oynayan imza kampanyamıza desteklerinizi bekliyoruz. Bu noktada desteğimizi imzalarımızla biraz daha öne çıkartmamız gerekiyor. imza kampanyamız büyük bir rol oynuyor.

Ayrıca organizasyonun bir sonraki ayağında; 8 Mart tarihinde Sultanahmet Meydanı'nda 14.30’da yapılacak olan mitingle kadınların sesini duyurmaya çalışacağız.  Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederiz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum