Uluslararası Çocuk İstismarından Korunma Kılavuzu Türkçe'de

Uluslararası Çocuk İstismarından Korunma Kılavuzu Türkçe'de
Çocuk istismarı konusunda doğru ve ortak bir dil kullanımını amaçlayan ve 2016'da Lüksemburg'da kabul edilen kılavuz, Uluslararası Çocuk Merkezi ve uzmanlar...

Çocuk istismarı konusunda doğru ve ortak bir dil kullanımını amaçlayan ve 2016'da Lüksemburg'da kabul edilen kılavuz, Uluslararası Çocuk Merkezi ve uzmanlar grubu tarafından tercüme edildi ve uyarlandı.

DİYARBAKIR YENİGÜN -  Uluslararası Çocuk Merkezi Çocukların Cinsel Sömürü ve Cinsel İstismardan Korunması İçin Terimler ve Kavramlar Kılavuzu'nu Türkçe'ye kazandırdı. Bianet.org’da yer alan habere göre, çocukların sömürü ve istismardan korunmaları için doğru ve ortak bir dil kullanımını amaçlayan, ECPAT International girişimiyle "Kuruluşlar Arası Çalışma Grubu" tarafından oluşturulan ve 28 Ocak 2016 tarihinde Lüksemburg'da kabul edilen "Çocukların Cinsel Sömürü ve Cinsel İstismardan Korunması Terimler ve Kavramlar Kılavuzu" Uluslararası Çocuk Merkezi ve uzmanlar grubu tarafından tercüme edildi ve uyarlandı.

Kılavuzun amacı, çocukların cinsel sömürüsü ve cinsel istismarının her biçiminin önlenmesi ve ortadan kaldırılması için çalışan tüm kişi ve kuruluşlara çalışmaları sırasında karşılaşabilecekleri farklı terimleri ve kavramları anlamaya ve kullanmaya yardımcı olacak bir kılavuz sunuyor.

Tercüme edilen metin, Lüksemburg Büyük Dükalığı Hükümeti'nin desteği ve Prof. Dr. Betül Ulukol, Dr. Figen Paslı, Özge Şahin, Selen Doğan ve Mustafa Uygur'un katılımları ile oluşturulan multidisipliner bir çalışma grubu tarafından kontrol edildi ve metindeki yeni terimler ve kavramlar Türkçe'ye uyarlandı. ECPAT'ın onayı ve Çocuk Mahkemesi Hakimi Gökten Koçoğlu'nun katkıları ile ilgili ulusal mevzuat kılavuza eklendi.

Kılavuzun ana başlıkları şöyle:

Çocuk

Çocuklara Yönelik Cinsel Şiddet

Çocuğun Cinsel İstismarı

Çocuğun Cinsel Sömürüsü

Çocukların Fuhuşta/Fuhuş Amacıyla Sömürülmeleri

Çocuk Pornografisi

Çocuğun Çevrim İçi Canlı Cinsel İstismarı

Çocukların Cinsel Amaçlar için Teşviki

Çocukların Seyahat ve Turizm Ortamlarında Cinsel Sömürüsü

Çocukların Satılması

Çocuk Ticareti

Çocuk Yaşta/Erken Evlenme

Zararlı Uygulamalar

Köleliğin/Çocuk Köleliğinin Bugünkü Biçimleri

En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliği

Cinsel Sömürü ve/veya Cinsel İstismar Mağduru Çocuk

Çocuklara Yönelik Cinsel Suçların Failleri

Kılavuzun tamamına  buradan  ulaşabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.