Tütün dumanı 7 bin kimyasal zehir içeriyor

Tütün dumanı 7 bin kimyasal zehir içeriyor
Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği tarafından yapılan açıklamada, "Tütün dumanı 7 bin kadar kimyasal zehir içerir ve bunlardan 69’unun kanser yaptığı...

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği tarafından yapılan açıklamada, "Tütün dumanı 7 bin kadar kimyasal zehir içerir ve bunlardan 69’unun kanser yaptığı kanıtlanmıştır" dedi.

DİYARBAKIR YENİGÜN - Bu yıl Dünya Sağlık Örgütü ve küresel partnerleri 31 Mayıs Tütünsüz Dünya Günü temasını "Tütün ve Akciğer Sağlığı" olarak belirledi. Bu kampanya ile aktif ve pasif solunan tütün dumanının akciğere zararlı ve ölümcül etkilerine bir kez daha dikkat çekmek amaçlandı. Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD), 31 Mayıs Tütünsüz Dünya Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, "Tütün dumanı 7 bin kadar kimyasal zehir içerir ve bunlardan 69’unun kanser yaptığı kanıtlanmıştır." ifadelerine yer verdi. Açıklamada, "Akciğer kanserinin birincil nedeni sigara içimidir. En ölümcül kanser türü olarak bilinen akciğer kanserinde, aktif içim ve ikinci el sigara dumanı olguların üçte ikisinde kanserden sorumlu tutulmaktadır. Sigara bırakmayla ise akciğer kanseri riski azalmaktadır. Kronik akciğer hastalıkları, öksürük, balgam ve nefes darlığıyla kendisini gösteren hastalıklardır. Sigara dumanı Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın (KOAH) önde gelen nedenidir. Kişi ne kadar erken yaşta sigaraya başlarsa, o kadar erken KOAH gelişme olasılığı vardır. KOAH'ta en ucuz ve en etkili tedavi yöntemi sigaranın bırakılmasıdır." denildi.

"Çocukluktan itibaren maruz kalınan sigara dumanı akciğer gelişimini olumsuz etkilemektedir." denilen açıklamada, "Çocukluk astımında sigara dumanı atak gelişimini tetikleyicidir. Akciğer kanseri, KOAH, astım dışında interstisyel akciğer hastalıklarında da birinci sıradaki risk faktörü sigaradır. Annenin sigara içmesi ya da ikinci el sigaraya maruz kalması, anne karnındaki bebeğin akciğerlerinin sorunlu gelişmesiyle sonuçlanmaktadır. Bu durum çocuklukta başlayan astım, sık tekrarlayan alt solunum yolu enfeksiyonları için zemin hazırlamaktadır. Küresel olarak tahminen yılda 165 bin çocuk, 5 yaş altında ikinci el sigara dumanının yol açtığı alt solunum yolu enfeksiyonlarından kaybedilmektedir. Yaşayan çocuklarda ise duman maruziyeti erken yaşta KOAH gelişme riskini artırmaktadır." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada son olarak şu ifadelere yer verildi:

"Akciğer tüberkülozunun da (verem) tütün dumanı ile yakından ilişkili olmasıdır. Tütündeki toksinler latent tüberküloz enfeksiyonunun yeniden aktive olmasını ve hastalık yapmasını kolaylaştırmaktadır. Hava kirliliğinin, özellikle iç ortam hava kirliliğinin de en önemli nedeni tütün dumanıdır. Tütün dumanı 7 bin kadar kimyasal zehir içerir ve bunlardan 69’unun kanser yaptığı kanıtlanmıştır." (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.