“Türkiye’nin iç barışa ihtiyacı var”

“Türkiye’nin iç barışa ihtiyacı var”
MHP'den HDP'ye geçerek Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi aday adayı olan  Abdullah Arzakçı, “Geç bile kaldım. MHP'de misafir idim ama HDP'ye gelerek...

MHP'den HDP'ye geçerek Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi aday adayı olan  Abdullah Arzakçı, “Geç bile kaldım. MHP'de misafir idim ama HDP'ye gelerek kendi evime döndüm. HDP'ye gelirken büyük bir vicdani muhasebe yaptım. Gönlüm Diyarbakır'a kayyum atanmasına el vermedi” dedi. Son dönemlerde yaşanan siyasi krizden rahatsız olduğunu belirten Arzakçı, Türkiye'nin iç barışa ihtiyacı olduğunu ve bu ateşe bir su dökmek için HDP’de olduğunu vurguladı

DİYARBAKIR - Siyasette 20 yılını MHP Diyarbakır İl Başkanı olarak geçiren Abdullah Arzakçı, HDP'den Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adayı oldu. 27 yılını siyasetle geçiren Abdullah Arzakçı’nın annesi Silvanlı, babası ise Licelidir. Kürtçe’nin Zazaki ve Kurmanci lehçelerinin konuşulduğu bir evde büyüdüğünü belirten Arzakçı, Kürtçenin iki lehçesini de konuşabildiğini, 2006 yılında MHP Kongresi’nde de ilk Kürtçe konuşan kişi olduğunu söyledi. Diyarbakır'da 1991 yılından 2010 yılına kadar MHP İl Başkanlığı’nı yapan Arzakçı, 31 Mart 2019 Yerel Seçimler için HDP'den Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adayı başvurusunda bulundu.

“MHP'de misafir idim”

Adaylığı ile ilgili Rûdaw'a konuşan Abdullah Arzakçı, şu ifadeleri kullandı:

“Geç bile kaldım. MHP'de misafir idim ama HDP'ye gelerek kendi evime döndüm. HDP'ye gelirken büyük bir vicdani muhasebe yaptım. Gönlüm Diyarbakır'a kayyum atanmasına el vermedi. Ben bir Diyarbakırlı olarak halkın seçtiği iradeye ipotek konulmasına, kayyum atanmasına razı olamazdım. Sokakta halkımız beni çok iyi karşılıyor. Herkes 'Başkan evine döndün, senin yerin zaten burası, HDP olmalıydı' diyorlar. Ben de bu halkın teveccühüne lâyık olmaya çalışıyorum.” Diyarbakır'a hizmet için HDP'den aday adayı olduğuna işaret eden Arzakçı, kendisinin aday gösterilmesi halinde Diyarbakır'ı küçük İstanbul yapacağının sözünü verdi. “Ben Diyarbakır'a hizmet için aday adaylığı başvurusu yaptım. Diyarbakır ile ilgili Dicle Yeşil Kuşak projem var” diyen Arzakçı, sözlerine şunları ekledi:

“Böyle bir günde ben projemi hayata geçirmezsem, ne zaman Diyarbakır'a hizmet edeceğim? Eğer HDP uygun görürse bu göreve talibim. HDP ile bir pazarlığım yok. Ben bir Diyarbakır evladı olarak bu hizmete talibim. Aday göstermezlerse de partim için, HDP çalışacağım.”

“Bu ateşe bir su dökmek için HDP'deyim”

Son dönemlerde yaşanan siyasi krizden rahatsız olduğunu belirten Arzakçı, “Türkiye'nin iç barışa ihtiyacı var. Bu ateşe bir su dökmek için HDP'deyim. Ben partimin emrindeyim. Partimin bana vereceği sorumluluğu yerine getirmeye hazırım. Her şeyi göze alarak geldim. Ticari hayatımı, para, mal mülk ne varsa hepsini göze alarak HDP'ye geldim” diye konuştu. Her zaman anadili Kürtçe ile barışık olduğunu, MHP İl Başkanlığı döneminde de her yerde Kürtçe konuştuğunu ifade eden Arzakçı, ifadelerine şunları ekledi:

“MHP'nin 2006 yılındaki Kongresi'nde ben çıkıp Kürtçe konuştum. Bazı çevreler tepki de gösterdi. Gazete manşetlerinde hedef de gösterildim. Ama anadilime ihanet etmedim. Kürtçe’yi her yerde savundum. Çünkü bu benim anadilim.” HDP'nin Diyarbakır'da kendisine ihtiyacı olmadığının altını çizen Abdullah Arzakçı, şöyle konuştu:

“HDP her halükarda Diyarbakır'da yüzde 60-65 oranında oy alıyor. Ama ben aday olursam HDP dışındaki diğer kesimlerin de oyunu alabileceğime inanıyorum. Diyarbakır'daki oy oranını yüzde 85'e çıkaracağımı düşünüyorum.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.