Türkiye'de insanlar çok çalışıyor, az kazanıyor

Türkiye'de insanlar çok çalışıyor, az kazanıyor
Uluslararası Çalışma Örgütü’nün raporuna göre emekçilerin yüzde 57’si haftada 48 saatten fazla çalışıyor. Erkeklerin ortalama maaşı 1750, kadınların...

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün raporuna göre emekçilerin yüzde 57’si haftada 48 saatten fazla çalışıyor. Erkeklerin ortalama maaşı 1750, kadınların ise 1350 TL.

DİYARBAKIR YENİGÜN - Birleşmiş Milletler Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO), 41 ülkede iş koşullarının incelendiği bir araştırma yürüttü. Buna göre Türkiye'de emekçilerin yüzde 57'sinin haftada 48 saatten fazla çalıştığı tespit edildi.

Türkiye'yi yüzde 47 ile Uruguay ve yüzde 45 ile Güney Kore takip etti. Avrupa Birliği'nde 48 saati geçenlerin oranı yüzde 15 düzeyinde. Raporda dikkat çekilen bir başka nokta ise Türkiye'de cinsiyetler arasındaki eşitsizlik… Buna göre erkeklerin ortalama maaşı 1750 lira olarak hesaplandı.

Her yüz kadından sadece 28'i çalışıyor

Kadınların ortalama maaşının 1350 lira olduğu tespit edildi. Ayrıca Türkiye'de erkeklerin iş gücüne katılım oranı yüzde 65 seviyesinde seyrederken, kadınlarda bu oranın yüzde 28'de kaldığı görüldü. Kadınların en çok istihdam edildiği sektörler ise yüzde 63 ile sağlık ve yüzde 48 ile eğitim olarak belirlendi. Yöneticiler arasında kadınların iş piyasasındaki oranı yüzde 13 olarak tespit edildi.

Ayrıca evli kadınlar, ev işlerine haftada 20 saat ayırırken, erkekler sadece 6 saat ayırdı. (Kazete)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.