TTB üyelerine hapis cezası verilmesine uluslararası sağlık kuruluşlarından tepki

TTB üyelerine hapis cezası verilmesine uluslararası sağlık kuruluşlarından tepki
Afrin’e operasyona karşı “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” diyerek barış çağrısı yaptıkları için TTB üyesi 11 hekim hakkında verilen hapis...

Afrin’e operasyona karşı “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” diyerek barış çağrısı yaptıkları için TTB üyesi 11 hekim hakkında verilen hapis cezası kararına uluslararası sağlık kuruluşları tepki gösterdi.

DİYARBAKIR YENİGÜN - Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) 2016-2018 döneminde görev alan 11 Merkez Konsey üyesine, Türkiye’nin ‘Zeytin Dalı’ adı verilen Afrin’e yönelik harekatı sırasında yaptıkları “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” şeklindeki açıklamaları dolayısıyla toplam 19 yıl 11 ay hapis cezası verildi.

TTB üyeleri hakkındaki hapis cezası kararını uluslararası sağlık kuruluşları yayımladıkları açıklamalarla kınadı.

Dünya Tabipler Birliği (WMA) ve Avrupa Hekimler Daimi Komitesi’nin (CPME) ortak açıklamasında, “Şiddeti kınamak, insan haklarını ve barışı savunmak suç değildir. Mahkeme sonucunu büyük bir üzüntüyle karşılıyoruz ve tıp mesleği etiğine saygı çabalarında Türk Tabipleri Birliği yöneticilerinin yanında olduğumuzu ilan ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

İnsan Hakları İçin Hekimler Örgütü (PHR) de yazılı açıklamasında karara tepki göstererek, ‘savaşın halk sağlığı sorunu olduğu çağrısı yapanlara verilen cezaların adli bir hata olduğunu’ ifade etti ve bu hatadan dönülmesi çağrısında bulundu.

“Sağlık çalışanlarını susturma ve sindirme amaçlı”

PHR Genel Direktörü Donna McKay, TTB üyelerine verilen cezalarla ilgili açıklamasında şunları kaydetti:

“Savaşın masum sivillerin üzerindeki etkisiyle ilgili cesurca konuşan hekimlere verilen cezalar hem ifade özgürlüğüne hem de kamu sağlığına ve sağlık hizmetlerinin ulaştırılması konusundaki risklere dikkat çekilmesinde sağlık çalışanlarının oynadığı kritik role hakarettir.

“Savaşın sağlıkta olağanüstü sonuçları olur. Bu haksız cezalar, açıkça TTB’yi ve Türkiye’de düşüncelerini açıkça söylemeye cesaret eden sağlık çalışanlarını susturma ve sindirme amaçlıdır.” (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.