Tahir Elçi Kürsüsü: Oylara sahip çıkmak anayasal haktır

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tahir Elçi İnsan Hakları Kürsüsü’nde konuşan HDP’li vekil Meral Danış Beştaş, kayyumların iktidarın yetkilerini sonuna kadar kullandıklarını belirterek, Selçuk Mızraklı’ya oy veren 500 binden fazlı insanın tek tek oyuna sahip çıkmasının anayasal bir hak olduğunu söyledi.

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır Barosu, katledilen başkanları Tahir Elçi’nin faillerinin bulunması ve yargılanması için her hafta Diyarbakır Adliyesi önünde düzenledikleri “Tahir Elçi İnsan Hakları Kürsüsü” etkinliğinin 190’ıncısını gerçekleştirdi. Diyarbakır Adliyesi önünde bir araya gelen ve basın açıklaması yapan hukukçulara, HDP Siirt Milletvekili Meral Danş Beştaş, Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı’da katıldı. Açıklamada ilk olarak konuşan Diyarbakır Baro Başkan Yardımcısı Gazal Bayram Koluman, Tahir Elçi’nin katledilmesinin üzerinden 190 hafta geçmesine rağmen faillerin hala bulunmadığını hatırlattı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir kez daha seslenerek, bir an evvel faillerin yargı önünde hesap vermeleri için ivedilikle işlem yapmalarını talep eden Koluman, Elçi’nin failleri hak ettikleri cezayı alacakları güne dek bu davanın takipçisi olacaklarını söyledi.

‘Siyasi bir darbenin izahıdır’

Koluman, 4 gün önce HDP’li 3 büyükşehir belediyesine kayyum atanmasına ilişkin Belediye Kanununun 45’inci maddesine göre Belediye başkanlığının herhangi bir nedenle boşalması durumunda, vali tarafından belediye meclisinin on gün içinde toplanmasının sağlanması gerektiğini söyleyerek, “Meclis, birinci başkan vekilinin, onun bulunmaması durumunda ikinci başkan vekilinin, onun da bulunmaması durumunda en yaşlı üyenin başkanlığında toplanarak belediye başkanını ya da vekilini seçer denmektedir. Yani maddenin amir hükmü gereği; seçimle görevlendirilen Belediye Başkanının somut gerekçelerle görevden uzaklaştırılması halinde yerine yine seçilmişler arasından bir başkan vekili seçmek gerekirken, İçişleri Bakanlığınca atama usulüyle soyut iddialarla kayyım atanması seçmen iradesine yapılan siyasi bir darbenin açık izahıdır” ifadesinde bulundu.

120 gözaltı

Kayyum atamalarından sonra İçişleri Bakanlığının açıklamasına göre, 29 ilde gerçekleşen polis operasyonlarında 418 kişinin gözaltına alındığını belirten Koluman, kayyum gösterilerinde sadece Diyarbakır’da son 5 gün içinde aralarında belediye yöneticilerinin, meclis üyelerinin, sivil toplum temsilcilerinin de bulunduğu 120 kişinin gözaltına alındığı, 70 kişi hakkında yakalama kararının bulunduğu bilgisini paylaştı. Koluman, İçişleri Bakanlığı tarafından alınmış bu kararın halkın seçme ve seçilme hakkının doğrudan yok sayılması olduğunu ve kararın hukuki dayanaktan yoksun, soyut iddialardan ibaret olup; toplumsal adalet ve vicdanı derinden yaralayıcı olduğunu kaydetti.

Beştaş: Aynı akıl

Koluman’dan sonra konuşan Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş ise Tahir Elçi’yi saygı ile andığını belirterek, katillerin bilindiğini ancak açıklanmadığını belirtti. Beştaş, Elçi’nin faillerini bulup yargı önüne çıkarmayan aklın bu gün de belediyelere kayyum atayan akıl ile aynı olduğunu belirtti.

‘Oylara sahip çıkmak haktır’

AKP hükümetinin mağdur olarak iktidara gelip zalim ve zorba olarak ün saldığını belirten Beştaş, “Demokrasi anlayışı bölünemez. Demokrasi Yozgat’ta varsa, Diyarbakır’da yoksa, o ülkede demokrasi yoktur. Demokrasi Van’da yoksa, halk seçme hakkını kullanamıyorsa, Tekirdağ’daki vatandaşın da seçme hakkı tehlike altındadır. Kürtlere uygulanan baskı yarın diğerlerine diye uygulanmayacak diye bir garanti yoktur. Eğer ayrımcılık sadece Kürt halkına uygulanıyorsa, bize bölücü diyenler en büyük bölücülüğü yapıyor” dedi.

Kayyumların 3 ilde 2 görev yaptığını ifade eden Beştaş, “Kayyum sadece 2 görev yapmıyor, aslında iktidarın yetkilerini sonuna kadar kullanıyor. 90’lı yıllarda OHAL valileri vardı. Her türlü yetkiyi almaya yetkili valilerdi. Şimdi Diyarbakır, Mardin ve Van valisi OHAL valisini aştı. 500 binden fazla oy alan Selçuk Mızraklı’ya oy verenin hepsinin tek tek oyuna sahip çıkması anayasal bir haktır” diye konuştu.

 ‘İtirazımızı yükselteceğiz’

Görevden alınan DBB Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı da, kameralar önünde işlenen Tahir Elçi cinayeti faillerinin hala bulunmadığını ve hükümetin böyle bir acizliğe düştüğünü belirtti. Mızraklı, insan öldürmenin vahşet olduğunu ve yine insan haklarını da öldürmenin aynı derecede vahşet olduğunu belirterek, “Bu gün sadece bir kayyum gönderme söz konusu değil, bir bütün olarak anayasa haklarının ortadan kaldırılması söz konusu. Bunlara tekrar söylüyoruz, kendinize gelin, bu coğrafya kana doydu, insanlar umut ve barış için mücadele ediyorlar. Hepimizin sorumluluğu var. İtirazımızı yükselteceğiz. Biz bulduğumuz her yerde sesimizi yükselteceğiz. Failler bulununcaya kadar ve hukuk katilinin failleri açığa çıkıncaya kadar mücadele devam edecek” diye konuştu. (Haber Merkezi)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tahir Elçi Kürsüsü: Oylara sahip çıkmak anayasal haktır

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin