Tabip Odaları açlık grevleri için uyardı: Her an ölümler yaşanabilir!

Tabip Odaları açlık grevleri için uyardı: Her an ölümler yaşanabilir!
Cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine ilişkin bölge illerinin tabip odaları tarafından gerçekleştirilen ortak basın toplantısında açıklamalarda...

Cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine ilişkin bölge illerinin tabip odaları tarafından gerçekleştirilen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Mehmet Şerif Demir, 20’ye yakın cezaevinde 226 kişi ile devam eden açlık grevlerinin tüm cezaevlerine yayılma eğilimi gösterdiğinin altını çizdi. Demir, “süresiz dönüşümsüz açlık grevinde kritik eşiğin aşıldığı, cezaevlerinde her an ölümlerin yaşanabileceğini öngörmekteyiz” dedi.

Mehmet Uğur ÇAKIL

DİYARBAKIR- Bölgede faaliyet gösteren 11 tabip odası cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine ilişkin ortak bir basın toplantısı düzenledi. Diyarbakır Tabip Odası’nda gerçekleştirilen basın toplantısında açlık grevlerinin kritik aşamaya geldiğine dikkat çekildi. Leyla Güven’in açlık grevinin 67’inci gününe girildiğini vurgulayan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Mehmet Şerif Demir, Adalaet Bakanlığı’nın başta tabip odaları olmak üzere insan hakları savunucularına açlık grevi yapılan cezaevlerine yönelik olarak ziyaret ve muayeneye izin verilmesini talep etti.

20’ye yakın cezaevinde 226 kişi açlık grevinde

Bölgede faalliyet gösteren 11 tabip odası tarafından yapılan ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunan Demir, şu ifadelere yer verdi;  “Bir çok mahpusun açlık grevini sürdürdüğü ve her hafta yeni katılımların olduğu bilgisi ulaşırken,milletvekili seçilmesine rağmen halen Diyarbakır E-Tipi Cezaevi’nde tutulmakta olan HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi bugün itibari ile 67. günü geride bırakmıştır. Bizlere ulaşan son bilgilere göre 5 Ocak 2019 tarihi itibari ile 20’ye yakın cezaevinde 226 kişi ile devam eden açlık grevi eylemleri Türkiye’nin tüm cezaevlerine yayılma eğilimi göstermektedir.  Diyarbakır ceza infaz savcısı tarafından açlık grevi eylemini yapan mahpuslarla görüşme, bağımsız bir heyet tarafından kamuoyunda merak konusu olan sağlık durumlarını tespit ve muayene etme talebimizin iletildiği adalet bakanlığınca uygun görülmemiştir. Muayene talebimizin olumlu karşılanmaması nedeniyle cezaevindeki tutsakların sağlık durumlarına ilişkin bilgileri açlık grevcilerin ziyaretçileri ve avukatlar aracılığıyla takip etmekteyiz. Aldığımız bilgiler doğrultusunda süresiz dönüşümsüz açlık grevinde kritik eşiğin aşıldığı, cezaevlerinde her an ölümlerin yaşanabileceğini öngörmekteyiz.

Leyla Güven yürümekte güçlük çekiyor

Açlık grevi eyleminin 67. gününde olan Diyarbakır E-tipi Cezaevi’nde tutulmakta olan HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in bitkin ve yorgun olduğu, avukat görüşüne dahi çıkamayacak derece yürümekte güçlük çektiği,ciddi kilo kaybı yaşadığı, görme bozukluğu olduğu, tansiyon düşüklüğü yaşadığı, eklem ve kas ağrıları çektiği, bulantı-kusma nedeniyle sıvı almada zorlandığı, ses ve gürültüye karşı hassasiyetinin olduğu ve özellikle son iki gün içerisinde enfeksiyon bulgusu olabilecek ateş yüksekliği şikayetlerinin olduğu ve avukat görüşmesine çıkamadığı ifade edilmektedir. Özellikle son zamanlarda sıvı ve tuz alımından sonra bulantı olduğu ve sıvı almakta zorlandığı bilgisi ayrıca tarafımıza iletilmiştir.

“Cezaevleri sivil izlemeye açık hale getirilmeli”

Bölge tabip odaları olarak diğer kurumlarla birlikte oluşturduğumuz cezaevleri izleme platformları aracılığıyla devam eden açlık grevleri eylemini izlemeye devam ettiğimizi, cezaevindeki tutuklu ve hükümlülerin onurlarına saygı gösterilmesini, hiçbir tutuklu ve hükümlünün tecrit ve izolasyon koşullarında tutulmaması ve cezaevlerinin sivil izlemeye açık hale getirilmesi gereğini bir kez daha belirtiyoruz. Geçmiş yıllarda acı örneklerini yaşadığımız Açlık grevi eylemlerinin ölümlerle sonuçlanabilecek ağır sonuçları olmuştur. Bir kez daha ölümlere tanıklık etmek istemiyoruz.Bizler bölge tabip odaları olarak başta hükümet ve ilgili bakanlıkların esas çabayı göstermesi gerekenler olduğunu belirterek tüm kurum ve kuruluşları açlık grevindeki tutsaklarda ölümler yaşanmadan çözüm için çaba harcamaya çağırıyoruz. Ölümlerin ve kalıcı hasarların tekrar yaşanmaması için herkesi duyarlı ve sorumlu olmaya, geç olmadan gerekli adımları atmaya davet ediyor, Adalet Bakanlığı’nın başta tabip odaları olmak üzere insan hakları savunucularının açlık grevi yapılan cezaevlerini ziyaret ve muayene etmesine izin verilmesi talebimizi bir kez daha yeniliyoruz.

Düzenlenen ortak basın toplantısında imzası olan tabip odaları şu şekilde;

Ağrı Tabip Odası/ Batman Tabip Odası/Bitlis Tabip Odası/Diyarbakır Tabip Odası

Mardin Tabip Odası/Muş Tabip Odası/  Siirt Tabip Odası/ Şanlıurfa Tabip Odası

Şırnak Tabip Odası/ Van  Tabip Odası/Hakkari Tabip Odası

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.