‘Siyasi partiler bağımlılık yapıcı maddelerle ilgili proje sunmalı’

‘Siyasi partiler bağımlılık yapıcı maddelerle ilgili proje sunmalı’
Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Başkan Yardımcısı Eyyup Bulut, yaklaşan yerel seçimlerde siyasi partilerin, bağımlılık yapıcı...

Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Başkan Yardımcısı Eyyup Bulut, yaklaşan yerel seçimlerde siyasi partilerin, bağımlılık yapıcı maddelerle ilgili proje sunmaları gerektiğini belirtti

DİYARBAKIR YENİGÜN - Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Başkan Yardımcısı Eyyup Bulut, “9 Şubat Dünya Sigara Bırakma ve Mücadele Günü" dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Sigara kullanımının bir hastalık olduğunu belirten Bulut, Türkiye'de sigarayla mücadele için milyonlarca lira harcandığına dikkati çekti. Bulut, “Ülkemizde sigaraya karşı etkin mücadele ediliyor. Unutmamak gerekir ki sigara içmek, tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tütün kullanıcısı önce bırakmaya karar vermeli ve tıbbi yardım almalıdır. Türkiye'de yılda 100 bine yakın tütün kullanımı kaynaklı ölümler hafife alınmamalıdır. Birçok kanser türünün başlıca sebebinin tütün kullanımı olduğunu, çöpe atılan milli servetin milyon doları aştığını görmekteyiz. Tütüne verilen her bir liranın bireysel anlamda da ekonomiye darbe ve israf olduğunu bilmekte fayda vardır." dedi.

“18 yaş altı çocuklara satış yapıldığını duymak elimizi zayıflatıyor”

Tütün kullanımının, genç neslin önünde en büyük tehlikelerden biri olduğunu dile getiren Bulut, şunları aktardı: "Gençlerimiz, sigaraya başlayarak uyuşturucu ve alkol kullanımına adım adım yaklaşmaktadır. Kendi geleceklerini, yaktığı sigara ile beraber ateşe attığının farkında bile değillerdir. Yapılan mücadelenin sahada karşılığının olması, görünür olması gerektiğini dile getiriyoruz. Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği olarak bizler, sigara ile mücadele noktasında elimizden geldiğince önleyici çalışmalar yürütmekteyiz. Sürekli bir mücadele olmazsa yasal değişiklik ile mücadele başarısız olur. Denetim yetersizliğinin olduğu bir ortamda tütün mamulleri satıldığını, bütün yasaklamalara rağmen market, bakkal ve büfelerde açık şekilde 18 yaş altı çocuklara satış yapıldığını duymak elbette elimizi zayıflatıyor."

“Siyasi partiler, bağımlılık yapıcı maddelerle ilgili proje sunmalı”

Yaklaşan yerel seçimlerde siyasi partilerin, bağımlılık yapıcı maddelerle ilgili proje sunmalarını arzuladıklarını vurgulayan Bulut, "Bağımlılıkla mücadele noktasında yerel yönetimlere aday olanların, başta tütün olmak üzere madde, alkol ve kumar bağlılığına karşı yol haritasını deklere etmelerini istiyoruz. Mücadelenin, tıpkı şehir için park, bahçe, peyzaj çalışması kadar önemli olduğu unutulmamalıdır. Mücadele eden yerel sivil toplum kuruluşları desteklenmeli, bu mücadelede vatandaşların katılımı sağlanacak çalışmalara imza atılmalıdır. Bağımlılıklarla mücadele rant kapısı olarak görülmemelidir." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.