Şeyhmus Diken Köln'de okurlarıyla buluşuyor

Şeyhmus Diken Köln'de okurlarıyla buluşuyor
Türkiye Almanya Kültür Forumu'nun organizasyonuyla yazar Şeyhmus Diken bugün Almanya'nın Köln kentinde okuyucularıyla buluşuyor. DİYARBAKIR YENİGÜN...

Türkiye Almanya Kültür Forumu'nun organizasyonuyla yazar Şeyhmus Diken bugün Almanya'nın Köln kentinde okuyucularıyla buluşuyor.

DİYARBAKIR YENİGÜN - Türkiye Yazarlar Sendikası ile Kürt Yazarlar Derneği üyesi ve Uluslararası PEN Yazarlar Örgütü Türkiye Merkezi'nin Diyarbakır Temsilcisi olan Diyarbakırlı yazar Şeyhmus Diken, Türkiye Almanya Kültür Forumu'nun ( KulturForum TürkeiDeutschland) davetlisi olarak bugün Köln'de okuyucularıyla buluşuyor.

"Amed Dikranagerd Diyarbekir - Traurige Kolumnen" başlıklı organizasyonun moderatörlüğünü gazeteci Elmas Topçu üstlenirken Almanca okumayı Jörg Hustiak yapacak.

Şeyhmus Diken, Anadolu ve Mezopotamya sınırındaki kozmopolit olan memleketi Diyarbakır 'Amed' hakkındaki yazı ve hikayeleriyle tanınıyor. Onun anlatımıyla Süryaniler, Araplar, Ermeniler, Yahudiler, Türkler, Kürtler ve diğerleri, bu şehri inşa etti, fethetti, tahrip etti ve sevdi. Bu öyküleri okurlarına çok katmanlı bir dilde taşıyor.

Bazı kitapları Kitapları Fransızca, İngilizce, Almanca, Bulgarca ile Kürtçenin Kurmancî ve Sorani lehçelerine çevrildi.

Diken, BirGün gazetesinde 12 yıl köşe yazarlığı yaptı. Halen Tigris Haber Gazetesi ve Bianet yazarlığına devam ediyor. Çok sayıda sivil toplum kuruluşunda yönetici, danışma kurulu üyesi, temsilci ve sivil toplum aktivisti olan Diken'in, 13 şiiri Udi Yervant tarafından bestelendi.  “Diyarbekir Hikâyeleri” oyunu İmgesel Düşler Tiyatro Topluluğu tarafından oyunlaştırıldı.

Sırrını Surlarına Fısıldayan Şehir: Diyarbakır, Diyarbekir Diyarım, Yitirmişem Yanarım, İsyan Sürgünleri, Amidalılar - Sürgündeki Diyarbekirliler , “Ula Fılle Hoşgeldin”,  Kürdistan’da Sivil Toplum, Kürdîlihicazkâr Metinler, Güneydoğu’da Sivil Hayat, Tango ve Diyarbakır, Taşlar Şahit, Zevalsiz Ömrün Sürgünü Mehmed Uzun, Diyarbekir El Sallıyor, Bir Kürdün AKP Okumaları, Gittiler İşte kitaplarından bazıları. (Artı Gerçek)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.