Öykü Arin'e anneden aktarılan nakil başarısız oldu

Öykü Arin'e anneden aktarılan nakil başarısız oldu
Anneden aktarılan naklin başarılı olmaması nedeniyle babadan yarı uyumlu nakil şansı denenecek. Öte yandan Sağlık Bakanlığı'nın ellerindeki çalışılmamış...

Anneden aktarılan naklin başarılı olmaması nedeniyle babadan yarı uyumlu nakil şansı denenecek. Öte yandan Sağlık Bakanlığı'nın ellerindeki çalışılmamış numunelerin en kısa zamanda işlenmesi çağrısında bulunuldu.

DİYARBAKIR YENİGÜN - Bianet.org’da yer alan habere göre; uzun süredir ilik nakli olmayı bekleyen ve 18 Nisan'da yarı uyumlu annesinden nakil gerçekleşen 3,5 yaşındaki Öykü Arin'e anneden aktarılan nakil başarılı olmadı.  Öykü Arin'e babası Çağdaş Yazıcı'dan çok kısa zamanda yarı uyumlu nakil şansı denenecek.  Öykü Arin'in ailesi ve Öykü Arin'e Umut Ol gönüllülerinin yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı'nın ellerindeki 100 bine yakın çalışılmamış numunenin en kısa zamanda işlenmesi çağrısında bulunuldu. öte yandan gönüllüler, donör sayısını artırmak üzere yeni kök hücre bağışlarını beklediklerini aktardı.

Babadan yarı uyumlu nakil şansı

"Geldiğimiz süreç itibariyle toplanan kök hücre numunelerinin incelenen kısmı içerisinde canımız Öykü'müze uygun kök hücre çıkmadı ve anneden yarı uyumlu nakil de maalesef başarılı olamadı.   Bu nedenle; doktorlarımızın kararı ile Öykü Arin'e babası Çağdaş Yazıcı'dan çok kısa zamanda yarı uyumlu nakil şansını deneyeceğiz. Eğer babadan yarı uyumlu nakil de başarılı olmazsa tek umudumuz yabancı bir donör ile eşleşme olacak. Sağlık Bakanlığı'nın elinde yüz bine yakın çalışılmamış numune var ve Öykü Arin'in umudu onlardan biri olabilir. Bu nedenle söz konusu numunelerin ivedilikle incelenmesi için tüm yolların denenmesi gerekiyor. Bu süreçte bizler sadece Öykü Arin'in değil, kök hücre nakli bekleyen pek çok hastanın da sesi olmaya, umudu olmaya çalıştık. Tedavisi başlayanlarla güçlendik, yaşama tutunması için bütün Öykü'lere Baha'lara Mira'lara Atakan'lara Azra'lara ve nicelerine destek olduk ve olmaya devam edeceğiz.”

"Bakanlık somut adım atmalı"

"Ancak sevgili Öykü'müz ile başladığımız bu yolda; Bakanlık yetkililerinin laboratuvarların çalışma kapasitesini artırdıklarını söylemesine rağmen, toplanan numunelerin işlenmesinin henüz bitmemiş olması bizleri umutsuzluğa sevk ediyor. Bizler, Öykü Arin'e Umut Ol gönüllüleri olarak kök hücre bekleyen binlerce insana umut olan bir çaba ve çalışmaları ortaya koyduk, şimdi bunun Öykü Arin için de faydalı olmasını istiyoruz. Sayın Sağlık Bakanı'na ve Bakanlık yetkililerine numunelerin bir an önce çalışması için yurt içindeki ve yurt dışındaki imkânların kullanılması konusunda üzerimize düşeni yapacağımızı birçok kez ilettik. Sağlık Bakanlığı'nın artık somut bir adım atmasını ve numuneleri en kısa sürede çalışmasını istiyoruz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.