"O yumurta insanları birleştirdi"

"O yumurta insanları birleştirdi"
Yeni Zelanda'daki saldırıların ardından ırkçı yorumlar yapan senatörü protesto etmek için kafasında yumurta kıran 17 yaşındaki Will Connolly ilk kez...

Yeni Zelanda'daki saldırıların ardından ırkçı yorumlar yapan senatörü protesto etmek için kafasında yumurta kıran 17 yaşındaki Will Connolly ilk kez konuştu. Kendisi için toplanan yardım paralarını saldırıda yakınlarını kaybedenler için kullanılacağını söyleyen Connolly, "Yaptığım doğru değildi ama o yumurta insanları birleştirdi" dedi.

DİYARBAKIR YENİGÜN - Yeni Zelanda’da 51 kişinin ölümüyle sonuçlanan cami saldırılarının ardından ırkçı ve sağcı tutumuyla tepki çeken Avustralyalı senatörün kafasında yumurta kırarak gündeme gelen Will Connolly eylemle ilgili olarak, “Yaptığım doğru değildi ama o yumurta insanları birleştirdi” ifadelerini kullandı.

Yeni Zelanda’daki cami saldırılarının nedeninin “Müslümanların ülkeye göçü” olduğunu iddia eden Senatör Fraser Anning’in kafasında yumurta kırarak ırkçılığa karşı mücadelenin sembolü haline gelen 17 yaşındaki ‘Egg Boy’ (Yumurta Çocuk) Connolly ilk defa açıklama yaptı. Avustralya’da yayın yapan Channel 10’a konuşan Connolly, “Anladım ki yaptığım doğru değildi. Ama o yumurta insanları bir araya getirdi” ifadelerini kullandı. Connolly, şiddetin doğru yanıt olmadığını da sözlerine ekledi.

Senatörün konuşması yumurta atmasını cesaretlendirmiş

Irkçı sözleri nedeniyle “Anning’i affedebileceğini düşünerek” o gün senatörün programına gittiğini anlatan Connolly, yumurta kırmadan önce yaklaşık bir saat konuşmasını dinlediğini söyledi. Ancak Connolly, Anning’in konuşmasının “fikrimi değiştirmek yerine yumurta atmama cesaret verdi” dedi. Connolly, “Dünyanın, kurbanları destekleyeceğini, onlara sevgi göstereceğini düşündüm. Senatörse saldırı nedeniyle kurbanları suçlayan oldukça ayrıştırıcı ve nefret dolu bir konuşma yaptı. Tamamen iğrendim” ifadelerini kullandı.

Yardım paralarını saldırılarda yakınlarını kaybedenler için kullanacak

Kendisine verilen para cezasını ödemenin yanı sıra ‘daha fazla yumurta alabilmesini’ sağlamak için kurulan fonu hatırlatan Will Connolly, bu sayede saldırılarda yaşamını yitiren insanların yakınları için on binlerce dolar topladıklarını söyledi. Connolly, bu parayı yardım için kullanacağını daha önce açıklamıştı. Bir hukuk firması da ücret almadan Connolly’yi temsil edeceğini duyurmuştu. Bugün itibariyle fonda yaklaşık 56 bin ABD doları toplandığı kaydediliyor.

Yumurta olayının haddinden fazla ilgi çektiğini, bu nedenle de asıl odakta olması gereken saldırı kurbanlarının geri planda kalabileceğini savunan Will Connolly, yumurtadan uzak duracağını da dile getirdi. (Kaynak: Sputnik)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.