Leyla Güven’in durumu ağırlaştı

Leyla Güven’in durumu ağırlaştı
HDP'den yapılan açıklamada 64 gündür açlık grevi yapan Leyla Güven'in durumunun ağırlaştığı vurgulandı. Açıklamada, Güven’in su dahil sıvı...

HDP'den yapılan açıklamada 64 gündür açlık grevi yapan Leyla Güven'in durumunun ağırlaştığı vurgulandı. Açıklamada, Güven’in su dahil sıvı alamadığı nabzının 55-60 arasında, tansiyonunun ise 5-7 düzeyinde olduğu belirtildi. HDP Diyarbakır il binasından çıkan bir grup, Güven’İn bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi’ne yürümek istedi. Polisin müdahale ettiği yürüyüş sırasında 3 kişinin gözaltına alındığı belirtildi

DİYARBAKIR - 64 gündür açlık grevinde olan ve sağlık sorunları sebebiyle bir haftadır avukat görüşüne çıkamayan tutuklu HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’in sağlık durumunun ağırlaştığı açıklandı. HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran’ın yaptığı açıklamada durumun ‘hayati risk oluşturacak aşamaya girdiği’ belirtildi. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve milletvekili Leyla Güven, Abdullah Öcalan’a uygulandığı iddia edilen görüş yasağına karşı başlatmış olduğu açlık grevine 64’üncü gününde devam ediyor. Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Güven, açlık grevinin getirdiği sağlık sorunları sebebiyle bir haftadır avukat görüşüne çıkamıyor. Ayşe Acar Başaran’ın açıklamasında, Güven’in yaklaşık 15 kilo kaybının olduğu belirtildi. Başaran açıklamada, “Leyla Güven’in nabzı 55-60 arasında, tansiyonu ise 5-7 düzeyinde seyrediyor. Açlık grevinin geldiği aşama ve yarattığı sonuçlar itibariyle, Leyla Güven artık su dahil sıvı alamıyor. Güven, avukat görüş yeri, bulunduğu koğuşa yakın olmasına rağmen avukat görüşüne çıkamıyor. Yaklaşık 15 kilo kaybı yaşayan Leyla Güven, ihtiyaçlarını tek başına karşılayamıyor, tek başına yürüyemiyor. Güven’in durumundan cezaevi yönetimi de, iktidar çevreleri de haberdar” dedi.

“Hayati aşamaya girdi”

Çok sayıda cezaevinde 200 civarında siyasi tutuklu ve hükümlünün açlık grevinde olduğunu belirten Başaran, “Leyla Güven’in durumu bir saat bile ertelenmeyecek, savsaklanmayacak, görmezden gelinmeyecek hayati bir aşamaya girmiştir. Kamuoyuna, uluslararası camiaya, hukuk ve insan hakları çevrelerine, tüm sivil toplum kuruluşlarına, vicdan sahibi herkese acilen harekete geçme ve demokratik tepkisini gösterme çağrısı yapıyoruz” dedi.

Yürüyüşe izin verilmedi

Bu arada Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır il binasından çıkan ve aralarında milletvekilleri Saliha Aydeniz, Semra Güzel ve Musa Farisoğulları’nın da bulunduğu grup, Güven’in bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi’ne yürümek istedi. Yürüyüşe izin vermeyen polis ekipleri, gruba müdahale etti. Müdahale nedeniyle ara sokaklara dağılan grup, Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi önünde tekrar bir araya geldi. Burada da sloganlar atan grup, “Leyla Güven’in ve tutsakların talebi talebimizdir. Taleplere derhal cevap verilmelidir. Açlık grevleri sonucu yaşanacak olumsuzluklardan iktidar sorumludur” dedi. Yapılan kısa açıklamanın ardından kitle cezaevi önünden ayrıldı.  Müdahale sırasında 3 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.  (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.