‘Kurkut doğrudan vuruldu’ raporu değiştirildi

‘Kurkut doğrudan vuruldu’ raporu değiştirildi
Diyarbakır 2017 Nevroz'unda polis tarafından öldürülen Kemal Kurkut'un "seken mermiyle değil doğrudan vurulduğu" şeklindeki rapor değiştirildi. İlk raporunun...

Diyarbakır 2017 Nevroz'unda polis tarafından öldürülen Kemal Kurkut'un "seken mermiyle değil doğrudan vurulduğu" şeklindeki rapor değiştirildi. İlk raporunun aksine ikinci raporunda Kurkut'un yerden seken mermiyle öldürüldüğünü belirten Ulusal Kriminal Büro, failin polis Y.Ş. olduğu tespitini yineledi

DİYARBAKIR YENİGÜN - Diyarbakır 2017 Nevroz’unda polis tarafından vurulan Kemal Kurkut’un öldürülmesiyle ilgili davanın görüldüğü Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin yenisini hazırlaması için ilk raporu iade ettiği Ulusal Kriminal Büro, hazırladığı ikinci raporda bu kez Kurkut’un doğrudan değil yerden seken mermiyle öldürüldüğünü savundu. Mezopotamya Ajans’ta yer alan habere göre Ulusal Kriminal Büro, ilk raporunda, Kurkut’un doğrudan ateşle; ikinci raporunda seken mermiyle öldürüldüğü tespitindeki çelişkiyi, ilk raporda zanlının tespitinin hedeflendiğini, mahkemenin mermi çekirdeği, mermi gömleği, otopsi raporu sonuçları ve diğer bulguları göndermemesinden kaynaklı olmasına bağladı.

Yanlış silah tespiti

ATK’nin “mermi gömleğinde iz yok” diyerek atışın yapıldığı silahın tespitinin mümkün olmadığı yönündeki raporunun, Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı ve Diyarbakır Kriminal Polis Laboratuvarı tarafından atış şekli ve zamanını tespit etmese de atışın 013726 seri nolu silahla yapıldığını kesin bir şekilde tespit edilmesiyle çürütüldüğünü hatırlatan Ulusal Kriminal Büro, atış şeklinin ve atış zamanın söz konusu raporlarıyla kesin bir şekilde tespit edildiğini vurguladı. Diyarbakır Kriminal Polis Laboratuarı’nın önce atış yapılan silahı yanlış tespit ettiğini, tekrardan talep edilen inceleme sonucu hatasını düzelttiğini aktaran Ulusal Kriminal Büro, TRT Bilirkişinin düzenlediği raporda, başka bir polisi işaret ettiği, o polisin ateş ettiği sırada olayın bitmiş olduğunu kaydetti. Bir resmin alındığı makine tarafından veri tabanında makine türünün, cinsinin özelliklerinin yanı sıra gün, tarih saat, dakika ve saniye bildiren verilerin tespitinin yer aldığı METADETA’sının bulunduğuna dikkat çeken Ulusal Kriminal Büro, atış zamanını tespit edilmesinde METADETA’nın kullanılmasıyla hazırlandığını aktardı. Kemal Kurkut’un zanlı Y.Ş. tarafından vurulduğunu kesin bir dile anlatan Ulusal Kriminal Büro, Kurkut’un Y.Ş.’nin ilk atışıyla yerden seken ve sol koluna girip çıktıktan sonra sol memesinin altından vücuduna girmesiyle vurulduğu değerlendirmesinde bulundu.

 “Kesinlikle yerden sekti!”

Ulusal Kriminal Büro, raporunda varılan sonuçları şu ifadelerle anlattı: “Daha önce Ulusal Kriminal Büro tarafından hazırlanan raporda belirtildiği üzere ateş açan kişi Y.Ş.’dir. Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin ikinci isteminde, kesin olarak nasıl vurulduğu konusu çalışılmış, sonuçta maktulün Y.Ş.’in tabancasından çıkan ilk atışla kesinlikle yerden sekme sonucu maktulün koşu anındaki kol pozisyonuna göre merminin önce sol koluna girip çıkma, sonra sol pektoral kot kısmına isabet etme şeklinde ölümcül yaralandığı anlaşılmıştır. Ulusal Kriminal Büro’nun deşifre videosunda yapılan derin incelemede deşifre saatiyle 5’inci saniyenin 25’inci salisesinde görüleceği üzere zanlının silahından çıkan merminin yere çarpması suretiyle 130 derecelik açı ile parçalanarak gömlek ve nüve halinde maktule ulaşmış olup, tabancanın gez, göz, arpacık ve maktulün ölümcül giriş yeri hedeflenerek ateşlenmemiş olduğu görülmüştür.” Ulusal Kriminal Büro’nun hazırladığı ve 28 Şubat’ta görülen duruşmada okunan ilk raporda Kemal Kurkut’un hedef gözetilerek doğrudan açılan ateşle vurulduğu belirilmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.