Kız çocuğu ihbara rağmen evlendirildi

Kız çocuğu ihbara rağmen evlendirildi
Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi'ne gelen bir ihbar üzerine 15 yaşındaki bir çocuğun evlendirildiği bildirildi. Baro, “çocuğun cinsel istismarı”...

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi'ne gelen bir ihbar üzerine 15 yaşındaki bir çocuğun evlendirildiği bildirildi. Baro, “çocuğun cinsel istismarı” şeklinde soruşturma başlatılması yönünde talepte bulunduklarını, ancak şüphelilerin ifadelerinin alındıktan sonra serbest bırakıldığını açıkladı.

Remziye ÇELİK

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi, , 26 Ocak günü kendilerine gelen ihbar ile Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde 15 yaşında olduğu iddia edilen bir kız çocuğunun evlendirileceği ve düğün davetiyesinin de bulunduğu bilgisinin kendilerine iletildiğini, tüm girişimlere rağmen kız çocuğunun evlendirildiğini açıkladı.

Baro’dan konuyla ilgili resmi twitter hesabından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Konuya ilişkin olarak derhal Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına Merkezimiz üyesi avukatlar tarafından ihbarda bulunularak, durumun vahameti anlatılmış, çocuğun yüksek yararı gözetilerek acil olarak gereğinin yapılması ve bu hususun çocuğun cinsel istismarı olarak kabulü ile şüpheliler hakkında soruşturma başlatılması talep edilmiştir. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı kanalıyla ihbar dilekçemiz Kulp Cumhuriyet Başsavcılığına iletilmiş ve nöbetçi savcı ile derhal görüşme sağlanmıştır.

“Alo 183 Şikâyet Hattı arandı”

Kulp Cumhuriyet Başsavcılığınca tüm şüphelilerin ifadesi ve çocuğun beyanı alındıktan sonra TCK 104’üncü madde gereği çocuk ve ebeveynleri tarafından şikâyette bulunulmadığından şüpheliler serbest bırakılmışlardır. Akabinde Merkezimizce Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Alo 183 Şikâyet Hattı aranıp duruma ilişkin kayıt oluşturulmuştur. Gereken tüm hukuki ve kurumsal girişimlerin yapılmasına rağmen söz konusu bu durum engellenememiş ve maalesef kız çocuğu, hiçbir açıdan doğru olmayan bir biçimde, tüm mahalle sakinlerinin huzurunda düğün yapılarak alenen evlendirilmiştir. Tüm bu olanlar bizlere kız çocuklarının eğitiminden mahrum bırakılarak, bedensel ve ruhsal gelişimlerine uygun olmayan yaşta evlendirilmesi olgusundan toplumsal olarak kurtulamadığımızı bir kez daha göstermiştir. Çocuk gelin kavramını kabul etmediğimizi, bu iki kelimenin yan yana getirilmesinin çocuk algısı hususunda sıkıntılı bir durum olduğunu bilmemize rağmen, yaşanılan ve engelleyemediğimiz bu olgu bizleri derinden yaralamıştır.

“Gerekli hukuki süreç işletilmeli”

Çocuk yaşta evlilikler konusunda ulusal mevzuatımızdaki boşluk nedeniyle önlenemeyen bu olguya karşın, tüm yetkilileri Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ve CEDAW Sözleşmesini hatırlatarak, gerekli hukuki sürecin işletilmesini ve benzer vakaların önüne geçmek için gerekli koruyucu ve önleyici tedbirleri almaya davet ediyoruz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.