Kaymakam Çiftçi: Tepkiler iyi niyetli değil

Kaymakam Çiftçi: Tepkiler iyi niyetli değil
Diyarbakır’ın Sur İlçesinde bazı arazilerin belediye tarafından satışa çıkarılması, tartışmalara neden oldu. HDP ve bazı Sivil Toplum Örgütleri,...

Diyarbakır’ın Sur İlçesinde bazı arazilerin belediye tarafından satışa çıkarılması, tartışmalara neden oldu. HDP ve bazı Sivil Toplum Örgütleri, ,satış kararına tepki gösterirken, Sur İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi, konuya ilişkin gazetemiz konuştu. Tepkilerin iyi niyetli olmadığını belirten Çiftçi,  ihalenin ise başvuru olmaması nedeniyle iptal edildiğini kaydetti.

Mahmut BOZARSLAN/Yenigün Özel

DİYARBAKIR - 2015 yılındaki çatışmalarla gündeme gelen Diyarbakır’ın Sur İlçesi bu kez bir ihaleyle tartışmalara konu oldu. İhale konusu Sur Belediyesine ait 14 parça arazinin satışına ilişkin. Sur Belediyesi kentin değişik noktalarına ilanlar asarak, arazilerin ihaleyle satılacağını duyurdu. Yiğityolu Mahallesindeki Dicle Üniversitesi kampüsü yanında kalan arazilerin satışa çıkarılması tepkileri de beraberinde getirdi.

STK’lar tepki göstermişti

Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odaları Birliği ve Sur Koruma Platformu ortak bir açıklama yaparak, arazilerin satışının tartışmalı olduğunu belirtmişti. Ortak açıklamayı okuyan Mimarlar Odası Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Şerefhan Aydın, ihaleye açılan alanların kamusal yarar doğrultusunda yeşil alan, okul, sağlık merkezi, kültür merkezi gibi kullanılması gerektiğini ancak yapılanın ticari amaç kaygısı taşıdığını savunarak, arsaların satış ihalesinin iptali için dava açtıklarını açıklamıştı.

HDP: Hukuki dayanağı yok

Bu arada bir tepki de HDP’den geldi. HDP’den yapılan açıklamada, satışın hukuki dayanağının olmadığı vurgulandı. Açıklamada, “Satışa çıkarılan 14 adet parselin imar kanunun 18. Madde uygulaması ile elde edilen imar yollarının belediye tarafından tescili yapılmış olmasına rağmen kamu yararına kullanılması gereken bu arazilerin satışa çıkarılması, hukuki ve ahlaki açıdan yanlıştır. Halktan kamu yararına alınan bu arazilerin kamu yararına kullanılması zorunludur.” denildi.

Kaymakam Çiftçi: İhale iptal edildi

Belediye Başkanının görevden alınmasının ardından yerine atanan Kaymakam Abdullah Çiftçi ise tepkilerin iyi niyetli olmadığını söyledi. İhalenin, başvuru olmaması nedeniyle iptal edildiğini ifade eden Çiftçi, aynı bölgedeki 450 dönüm arazinin 2013 yılında değerinden düşük fiyata satıldığını söyledi. Yenigün’ün sorularını yanıtlayan Çiftçi, “Talep çıkmadığı için dün ihale iptal edildi. Dün son gündü, alıcı çıkmadı. Tekrar ihaleye çıkıp çıkmayacağımıza haftaya karar vereceğiz. 2013 yılında Sur Belediyesi aynı alanda 450 dönüm araziyi bedavaya satmış. 450 dönümü, 5 milyon 500 bin liraya satmış. Bu satışa ilişkin, belediye yetkilileri hakkında 47 milyon liralık kamu zararı çıkarılmış. Hiçbir STK o zaman buralar satılamaz dememiş. Bu iyi niyetle yapılmış bir muhalefet değil. O zaman 450 dönüm satılırken neredeydiniz? Biz bu arazileri tam değerinde satıyoruz. Satabilirsek satarız. Art niyet ya da siyasi niyet yok. Davetiye değil, açık ihale usulü ile yapıyoruz. Herkesin gözü önünde yapıyoruz. Satılırsa her kuruşun hakkını veririz. Satılmazsa da araziler ya belediye borçlarına karşılık kamuyla takas edilecek ya da TOKİ’ye devir edilecek” diye konuştu. Belediye 14 parça arazi için 44 Milyon 123 bin TL fiyat ile ihale açtı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.