Kadın pazarcılar nöbette!

Kadın pazarcılar nöbette!
Bağlar Belediyesi tarafından kendilerine tahsis edilen Bağcılar Pazarı’na erkek pazarcıların yerleştirilmeye çalışıldığını savunan kadın pazarcılar,...

Bağlar Belediyesi tarafından kendilerine tahsis edilen Bağcılar Pazarı’na erkek pazarcıların yerleştirilmeye çalışıldığını savunan kadın pazarcılar, “Emek gaspına izin vermeyeceğiz” diyerek, sözleşmeyi ihlal ettiği iddiasıyla belediyeye karşı nöbet eylemi başlattı

DİYARBAKIR YENİGÜN - Diyarbakır'da Bağlar Belediyesi tarafından 2013 yılında Toptancılar Sitesi'nde kendilerine tahsis edilen alanda pazar kuran ardından Bağcılar mahallesinde haftanın 6 günü farklı bölgelerde pazar kurmaya başlayan kadınlar, yerlerinin bir günlüğüne erkek pazarcılara tahsis edilmesine karşı nöbette. Jınnews’te yer alan habere göre, kendilerine sözleşmeyle tahsis edilen Bağcılar Pazar alanına erkek pazarcıların yerleştirilmeye çalışıldığını belirten kadın pazarcılar, Yeni Hal semtinde "Emek hırsızlarına karşı nöbetteyiz" şiarıyla bir araya geldi. Onlarca kadın, erkeklerin pazar kurmasını önlemek amacıyla önceki gün akşam saatlerinde başlattıkları nöbet eylemini dün sabah saatlerine kadar sürdürdü.

Sabaha kadar nöbet tuttular

Nöbet eyleminin gerçekleştirildiği alana gelen zabıtaların “Evlerinize gidin. Buraya Pazar kurulmasına izin vermeyeceğiz" teklifine karşı kadınlar, "Daha önce de aynı sözü vermiştiniz. Sabah evden çıktığımızda zırhlı araçlar eşliğinde erkek pazarı kurma hazırlıkları yapıyordunuz. İnanmıyoruz. Sabaha kadar eylemimizi sürdüreceğiz" yanıtı verdi.  Soğuk havaya aldırmayan kadınlardan biri de sargılı bacağına aldırmadan bastonuyla sabahlayan Şefika Ulaş idi. Sol elini yumruk yaparak havaya kaldıran Ulaş, “Burası bizimdir, bizim kalacak” sloganı attı.

“Zorla çıkarıldığımız pazara erkekler kuruluyor”

Kadınlara tahsis edilen Bağcılar Kadın Pazarı’na erkek pazarcıların kurulma hazırlığı yaptığını belirten Bağlar Semt Pazarı Derneği Başkanı Hazal Tunç, nöbet eylemiyle “erkek pazarı”na engel olmaya çalıştıklarını ifade etti. 2013 yılından bu yana Bağcılar Pazar alanın kadınlara tahsisli olduğunu ve belgelerinin olduğunu anımsatan Tunç, kurulmak istenen “erkek pazarı”na karşı ise kadınların direndiğini söyledi. Tunç, "Bizi eylemi başlattığımız pazardan zorla çıkardılar. Çünkü 3-4 yıl boyunca bizler burada bulunan pazara emek verdik. Burada halk ile tanıştık ve kazanç alanları oluşturduk. Ama bize gelip ‘Buradan gideceksiniz, gitmeyenleri ise zorla götüreceğiz’ denildi. Şuan ise bize izin verilmeyen pazar alanına erkekler yerleşmek istiyor. Buna izin vermeyeceğiz. Belediyeye de pazarcılara da inanmıyoruz” diye konuştu.

“Belediye sözleşmeyi ihlal ediyor”

Yıllarca açık alanda pazarcılık yaptıklarını kaydeden Fatma Topval ise, belediyenin kadınlara tahsis edilen pazara ilişkin sözleşmeyi ihlal ettiğine ileri sürdü.  Topval, "Burası Bağcılar kadın pazarcıların pilot bölgesi olarak bilinen bir semt. Söz konusu pilot bölge teminatını ise belediye ve encümenler vermiştir. Söz konusu sözleşmede elimizde. Şimdi bir erkek pazarı çıktı ve bize tahsis edilen semtte pazar kurmak istiyorlar. Zaten Diyarbakır ilinin pazar alanlarının büyük bir kısmı erkeklerdeyken, tek kadın pazar alanı olan Bağcılar alanını da erkekler sahip olmak istiyor. Ki daha önce yine kadınlara ait pazar alanlarından birini gasp etmişlerdi. Bu gaspı ilerletip, bu bölgeyi de almak istiyorlar. Bu bölgeye erkek pazarı kurulduğu an, bölgenin özgün durumu ortadan kalkacak ve kadınlar iş yapamaz duruma gelecektir. Bu duruma yol açan Bağlar Belediyesi'nin kendisidir. Bizler uyumadan nöbet eylemimizi günlerce sürdürmeye hazırız" ifadelerini kullandı.

“Cefayı biz çekiyoruz, sefayı erkekler sürüyor”

Semtin yıllar önce önemsenmediğini belirten kadın pazarcılardan Fatma Doğan da, kadınlar tarafından geliştirilen semtin şimdilerde erkek pazarcıların gözdesi haline geldiğine işaret etti. Belediyenin, kadınları Jiyan Semt Pazarı’ndan çıkardığını günleri anımsatan Doğan, "Bizleri Jiyan Semt Pazarı’ndan çıkarıp, o yılların gelişmemiş semti olan buralara gönderen belediye idi. Şimdi ne oldu da vazgeçti. Bu semtin tüm cefasını biz çektik. Bu semti biz güzelleştirdik. Şimdi de burası gözde olunca 'Hadi işiniz bitti gidin' deniliyor. Cefasını biz çekelim sefasını erkekler sürsün isteniyor. Biz kadın pazarcılara, 'Pazarcılık kadın işidir yapamazsınız. Sayınız az yetiştiremezsiniz' deniliyordu. Buna karşı bizler pazara kadın çalışan alımı istedik. Belediye bu teklifimizi geri çevirdi. Alımları durdurdu. Şimdi ise neden erkek pazarcılara alan açılıyor?" diye sordu.

“Pazar bizimdir bizim kalacak”

Şefika Uluş ise, pazara erkeklerin yerleştirilmesine  "Biz kadınlar büyük mücadeleler verip kazandığımız haklarımıza sahip çıkmaya var gücümüzle devam edeceğiz. Maaşlarımız yok. Pazardan kazanç sağlayamazsak, aç kalırız. Pazarlarımızı erkeklere vermeyeceğiz. Bağcılar Pazar alanı bizimdir bizim kalacak" sözleriyle tepki gösterdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.