“Kadın Eserleri Müzesi kuracağız”

“Kadın Eserleri Müzesi kuracağız”
31 Mart Yerel seçimlere az bir süre kala siyasi parti adayları  ve bağımsız adaylar seçim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bu çalışmalar...

31 Mart Yerel seçimlere az bir süre kala siyasi parti adayları  ve bağımsız adaylar seçim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bu çalışmalar kapsamında HDP Yenişehir Belediyesi eş başkan adayları gazetemizi ziyaret etti. Yenişehir’de kadın odaklı projelere daha çok yer vereceklerini belirten eş başkan adayları, “Yenişehir’de Kadın Semt Pazarı’nı kurma düşüncemiz var. Kadın Eserleri Müzesi gibi bir planlamamız da var. Kitap olabilir el sanatları olabilir farklı eserler olabilir. Bu projeleri Yenişehir’de uygulamaya adayız” dedi

Rıdvan KÖSEN

DİYARBAKIR YENİGÜN - Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Yenişehir Belediyesi eş başkan adayları Belgin Diken ve İbrahim Çiçek, seçim çalışmaları kapsamında gazetemizi ziyaret etti. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Osman Ergün ile görüşen eş başkan adayları, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunarak seçim projeleri hakkında bilgi verdi.

“Burada kazanacağız, batıda kaybettireceğiz’

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan eş başkan adayları, “Seçime çok az bir süre kaldı. Birebir görüşmeler, ev ziyaretleri, mahalle ziyaretleri ve esnaf ziyaretleri yapıyoruz. Bu çalışmalar sürecinde artık halk iktidara karşı ne olduğunun farkında. Tarihi bir süreç geçiriyoruz. Kayyumlardan sonra artık belediyelerin halkın iradesinden çıktığı, kendi tekçi zihniyetleriyle şehri yönettikleri, belediye binalarının karakollar haline geldiğini görüyoruz.  Halk yapılan zulmün ve psikolojik baskının farkında ve bu süreçte bizim yanımızda olduklarını belirtiyorlar. Sadece bölgemizde değil batı da aynı şekilde. Yani biz seçim projelerimizi anlattığımızda ‘Burada kazanacağız, batıda kaybettireceğiz’ bu şiarla başladık çalışmalarımıza” dedi.

“Belediyelerin içini boşaltarak gidiyorlar”

Belediyelere atanan kayyumlar ile ilgili de konuşan eş başkan adayları, “Kayyum atandığı gibi kadın çalışmalarını bitirdiler. Bizim Hevsel bölgesinde Kadın Aşevi vardı onu devrettiler. Yenişehir alanında birkaç park var onları 20-25 yıllığına diyanet vakıflarına devrettiler. Mahalle evlerimiz vardı onları kaymakamlığa devrettiler. Şuan Çınar yolundaki Fidanlığı devretme aşamasındalar. Yani giderayak herşeyi devredip gitmeye çalışıyorlar. Tası tarağı toplayıp, belediyelerimizin içini boşaltarak gidiyorlar. Bunları 31 Mart’tan sonra belediyelerimizi ilk aldığımız zaman demirbaştan tutun evrak kontrolüne, ihalelerdeki usulsüzlüklere ve yolsuzluklara kadar birçok şeyi açığa çıkartıp halkımızla paylaşacağız. Seçimden sonra tekrar alacağımız belediyelerimiz için çalışmalarımız olacak. 24 Haziranın üzerinde bir motivasyon var. Bunun temel sebepleri kayyum politikası ve halkın üzerindeki baskılar olmakla beraber ekonomik krizinde ilk kez Diyarbakır’da özellikle Yenişehir ve Ofis semtlerinde etkili olması. Bu ekonomik kriz herkesi etkiledi dolayısıyla ekonomik krizin AKP’ye faturası ağır olacak. Din istismarı da onları kurtarmayacak” diye konuştu.

“Trafik sorununu çözmeye çalışacağız”

Projeleri hakkında bilgi veren eş başkan adayları, “Sanat sokağında denetimsizlikten kaynaklı uyuşturucudan fuhuşa kadar farklı sıkıntılar gelişmiş durumda biz burada denetim mekanizmasını daha da güçlendireceğiz. Bizzat kendimizin dahil olacağı planlamalar çıkaracağız. Sorunları tespit edip çözmeye çalışacağız. Önce o kötü imajdan kurtarıp sonra etkinlikler düzenleyeceğiz. Yenişehir’in özellikle Ofis civarında trafik sorunu var. Genel itibariyle Kooperatifler ve Yenişehir mahallelerimizde ki trafik sorununu eski binalarımız üzerinden çözmeye çalışacağız. Şimdi biraz ranta dönüştürülüyor ama halkın hizmetine sunmadığınız sürece bu hizmetin bir anlamı yok. Dönüştürme yapılırken yapacağınız en temel o binalardan bir kısmını belediye eliyle çok katlı otopark olarak dönüştürmek ve kar mantığı gütmeden halkın hizmetine açmak. Sıfır ücretli demek doğru olmaz ancak düşük ücretlerle proje tamamlandıktan sonra çok katlı otoparklar hizmete girecek. En azından bunu planlıyoruz. Zaman içerisinde, 5 yıllık süre içerisinde bunu yapmaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

“Kadınlara yönelik projeler olacak”

Yenişehir’de kadın odaklı projelere daha çok yer vereceklerini belirten eş başkan adayları sözlerini şu şekilde tamamladı;

“Küçük atölyelerle özellikle kadınlarımıza yönelik projeler olacak, istihdam olacak. Beş ya da on kişi ile başlayıp zamanla bunu büyütebiliriz. İnsanların kendi emeği ile kazanabilecek biz de buna ön ayak olacağız. Ya da köylerimizde, tarım arazilerimizde seracılıktan tutun fideciliğe kadar kendimiz üretelim niye dışarıdan alalım hem ucuza mal olur hem de kendi emeğimiz olur. Kooperatifçiliğe benzer çalışmalar yürütebileceğiz üretimden halka diyebileceğimiz yerel üretimlere teşvik edeceğiz. Bu noktada alışveriş merkezlerinden değil de küçük esnafların kazanabilmesi içinde bazı çalışmalarımız olacak. Arkadaşlarımızın spor sanat kültür faaliyetlerini yeniden güncelleyeceğiz. Onları yine düzelteceğiz. Biz gençlerimizle ilişki kurabileceğimiz ölçüde onlar da doğru bir noktaya geliyorlar, gelmişlerdir de. Enerjilerini sarf edebilecekleri alan açmak lazım. STK’larla, ticaret odasıyla ve spor kulüpleriyle gençlere yönelik çalışmalar üzerine görüştük. Amed’den neden bir sporcu bir yazar bir ressam çıkmasın. Yani gençliği bu tür çalışmalara, sanatsal faaliyetlere yönlendirirsek çok güzel olur. Yenişehir’de Kadın Semt Pazarı’nı kurma düşüncemiz var. Kadın Eserleri Müzesi gibi bir planlamamız da var. Kitap olabilir el sanatları olabilir farklı eserler olabilir. Bu projeleri Yenişehir’de uygulamaya adayız.”

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.