Video Haber: “Kadın doğum doktoru yetersizliğinden aylardır muayene olamıyoruz”

Video Haber: “Kadın doğum doktoru yetersizliğinden aylardır muayene olamıyoruz”
Mardin merkez ve ilçelerindeki devlet hastanelerinde yaşanan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı doktoru eksikliği vatandaşı mağdur ederken, aylardır...

Mardin merkez ve ilçelerindeki devlet hastanelerinde yaşanan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı doktoru eksikliği vatandaşı mağdur ederken, aylardır muayene olamadıklarını ifade eden hastalar duruma tepki gösterdiler.

DİYARBAKIR YENİGÜN - Mardin Devlet Hastanesi ile Kızıltepe Devlet Hastanesine muayene olmak için giden hastalar, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı doktoru eksiği sebebiyle poliklinik hizmeti göremediklerini ifade ederek, duruma tepki gösterdiler. Hastanelerdeki doktor yetersizliği nedeniyle aylardır muayene olamayarak mağdur olduklarını belirten hastalar, yetkililerden doktor talebinde bulundular. Yaşadıkları mağduriyeti İLKHA’ya anlatan hasta ve hasta yakınları, büyükşehir statüsünde bulunan 30 büyükşehirden biri olan Mardin’de iki aya yakın süredir kadın doğum uzmanı alanında doktor sıkıntısı yaşandığını belirttiler.

Benzer sıkıntıların yaşandığı Kızıltepe Devlet Hastanesinde ise 4 kadın doğum uzmanının görev yaptığı, ameliyathane ve doğumhanede dönüşümlü nöbet tutan doktorların dışında bir kadın doğum uzmanının poliklinik hizmetini yerine getirmeye çalıştığı belirtildi. Söz konusu uzmanın da doktor sıkıntısı nedeniyle Mardin Devlet Hastanesine çekildiği ve 300 bin nüfuslu ilçede kadın doğum branşında poliklinik hizmetinin verilemediği öğrenildi.

“İki aydır randevu alamıyorum”

Yaklaşık iki aydan beri Kızıltepe Devlet Hastanesi Kadın Doğum Polikliniği’nden randevu almaya çalıştığını ama doktor yetersizliğinden dolayı alamadığını kaydeden hasta Gülcan Ay, şunları söyledi:

“Koca hastanede sadece bir doktorun olduğunu söylediler. Şimdi geldim ama oda yok. 2 aydır randevu alamıyorum. Kızıltepe 300 bin nüfusluk bir ilçe, bir çok hasta var. Köylerden gelen hastalar var ve hastaların doktora ihtiyacı var. Ancak gelin görün ki doktor yok. Özel hastaneye gitsem 100 TL giriş parası vermem gerekir. Param yok, devlet hastanesine geliyorum ama doktor yok. Ne yapacağımızı biz de bilmiyoruz. Yetkililere sesleniyorum, lütfen Kızıltepe Devlet Hastanesine birkaç doktor atayın.”

“Koca hastanede bir kadın doğum doktoru yok”

Yaklaşık 5 aydan beri kadın doğum doktoru sıkıntısı yaşadıkların belirten Rukiye Çetin ise “Kadın doğum doktorundan 3 defa randevu aldım, sıra bana gelmeden geri gitmek zorunda kaldım. 5 aydır böyledir, bu sene kadın doğum doktoru yönünden çok sıkıntı çektik.  Ben de çalışan bir insanım ve her gün gelme imkânım yok. Maddi imkânımız olmadığı için özel hastaneye gidemiyorum. Burada da doktor sıkıntısı var. Koskoca hastanede bir kadın doğum doktoru yok. Mübarek ramazan ayıdır, gelip boş gidiyoruz. Mağdur oluyoruz. Yetkilerin buraya kadın doğum doktoru göndermelerini istiyoruz.” diye konuştu.

“Hastalar geldiği gibi eve geri dönüyor”

Vatandaşlardan Sadun Yiğit ise Kızıltepe Devlet Hastanesi’nde kadın doğum doktoru yetersizliğinden dolayı hastaların geldiği gibi eve geri dönmek zorunda kaldıklarını ve hastaneye yeterli doktor atamasının yapılması gerektiğine ifade etti.

“Bize kadın doğum doktoru gönderin”

Hastanede kadın doğum doktoru olmadığı için mağdur olduklarını dile getiren Müzeyyen Erbeyi de şunları söyledi:

“Suriye sınırında bulunan Sevimli (Melho) köyünden geldim. Köyümüz buraya epey uzak. Bu ramazanda ve sıcakta hastaneye geldim ama doktor yok. Eskiden hastanede 4 doktor görev yapıyordu, şimdi bire inmiş, ancak o da yok. Sıra kime ulaşacak? Ceylanpınar, Derik, Viranşehir ve çevre köylerden herkes Kızıltepe Devlet Hastanesi geliyor. 300 bin nüfusluk ilçede polikliniğe bakan tek bir tane kadın doğum doktoru var. Şu an geldik ama oda ‘bu hafta yok’ diyorlar. Sağlık Bakanı ve Cumhurbaşkanına sesleniyorum: Bize kadın doğum doktoru gönderin.” (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.