KA.DER: Kadın muhtar sayısında yüzde 72 oranında artış

KA.DER: Kadın muhtar sayısında yüzde 72 oranında artış
Kadın Adayları Destekleme Derneği, Türkiye’de yerel seçim öncesinde 674 olan kadın muhtar sayısının 31 Mart’ta 1065’e yükseldiğini açıkladı. Foto:...

Kadın Adayları Destekleme Derneği, Türkiye’de yerel seçim öncesinde 674 olan kadın muhtar sayısının 31 Mart’ta 1065’e yükseldiğini açıkladı.

Foto: Arşiv

DİYARBAKIR YENİGÜN - Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) tarafından 31 Mart yerel seçimleri öncesi “Eşitlik Mahallede Başlar” sloganıyla kadın muhtar adayları için özel eğitim programları ve farkındalık kampanyası düzenledi. KA.DER’in ilkini Antalya’da düzenlediği muhtar adayları eğitim kampına Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen 100 kadın katıldı.

bianet.org'da  yer alan habere göre bu eğitim daha sonra Mersin, İstanbul, İzmir, Balıkesir, Aydın, Denizli, Adana ve Muğla’da da tekrarlandı. Seçim sonrası konuya ilişkin bir açıklama yapan dernek, kampanyanın kadın muhtar adaylarındaki artışı önemli ölçüde etkilediğini söyledi. Seçimlerde 674 olan kadın muhtar sayısı, yüzde 71,78 artarak 1065’e yükseldi.

‘Eşitlik Mahallede Başlar’

KA.DER Yönetim Kurulu Başkanı Nuray Karaoğlu, kadınların siyasetteki temsiliyeti ve son seçimde yaşanan bu artışa ilişkin şunları söyledi:

“KA.DER olarak bize özgün ve 1829 yılından itibaren bir yönetim modeli olarak var olan muhtarlık kurumunu, kadınların yönetimlere katılmaları açısından çok önemli ve değerli buluyoruz. Kadınlar 26 Ekim 1933 tarihinde yapılan köy kanunu değişikliği ile  muhtar olma ve ihtiyar heyetlerine seçilme hakkını kazandılar. Aydın Güre İlçesinin Demirci Dereköyü’nde 2 Kasım 1933’te yapılan seçimlerde Gül Esin Aydın Türkiye’nin seçilmiş ilk kadın muhtarı oldu. 2014’deki yerel seçimler sonucunda, Türkiye çapındaki 50.292 muhtarın sadece 674’ü kadındı. Biz de bu seçimlerde yerel yönetimlerin beşiği olan mahalle ve köy birimlerini oluşturan muhtar ve ihtiyar meclislerinde kadın temsilinin arttırılmasına katkı sunmak, yerelde kadın sorunlarının görünürlüğünü arttırmak ve çözüm önerileri oluşturmak amacıyla bir dizi projeyi hayata geçirdik ve ‘Eşitlik Mahallede Başlar’ dedik.”

“Yerel yönetimlerle ilgili kampanya sürecimizi bu yaklaşım doğrultusunda planladık. Kadın muhtar sayısındaki yüzde 72’ye yaklaşan artış bu yaklaşımımızın doğru olduğunu kanıtladı.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.